8 wskazówek, jak czyścić zaplamioną fugę

Czyszczenie fug

Jak czyścić zaplamioną fugę? Używając produktów gospodarstwa domowego, odrobiny smaru do łokcia i tego poradnika, jak czyścić fugę, możesz ponownie wybielić linie między płytkami.

Jak czyścić zaplamioną fugę? Płytka jest piękna, trwała i ogólnie łatwa do czyszczenia, ale czyszczenie fug? To inna historia. Ze względu na typowo jasny kolor i porowaty skład fuga jest podatna na przebarwienia. W wyłożonym kafelkami wejściu lub w garażu brud i plamy są zwykłymi winowajcami, podczas gdy w kuchni bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną są wycieki. W łazience właściciele domów muszą walczyć z pleśnią i grzybem.

Na szczęście można wyczyścić i odnowić fugę za pomocą zwykłych produktów gospodarstwa domowego.

Zanim zaczniesz, pamiętaj, że każdy projekt czyszczenia zawsze najlepiej jest rozpocząć od najłagodniejszego roztworu czyszczącego. Jeśli masz wątpliwości co do środka do czyszczenia fug, przetestuj go w ukrytym miejscu – powiedzmy pod urządzeniem w kuchni lub za toaletą w łazience. Z czystym sumieniem polecamy płyn Betolix-Fuga lub nasz produkt ALAKA.

Jak czyścić zaplamioną fugę? NARZĘDZIA I MATERIAŁY

  • Pędzel o sztywnym włosiu
  • Ocet winny
  • Butelka z rozpylaczem
  • Proszek do pieczenia
  • Nadtlenek wodoru
  • Wybielacz tlenowy
  • Środek do czyszczenia fug
  • Wybielacz chlorowy
  • MOP parowy

Jak czyścić zaplamioną fugę?

Czyszczenie fug w łazience

Poniższe sugestie dotyczące czyszczenia fugi są wymienione od najłagodniejszych do najsilniejszych.

1. Szorować brudną fugę zwykłą ciepłą wodą i szczotką o sztywnym włosiu.

Jeśli nie masz jeszcze szczotki do pracy, większość centrów domowych i sklepów ze sprzętem oferuje asortyment opcji zaprojektowanych specjalnie do czyszczenia zaprawy. Wystarczy spryskać fugę ciepłą wodą i szorować okrężnymi ruchami, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

2. Spryskać równymi częściami octu i ciepłej wody przez kilka minut.

W przypadku cięższych zabrudzeń i łagodnych plam użyj octu, sprawdzonego, starego surowca do wielu prac domowych. Napełnij butelkę z rozpylaczem pół na pół roztworem octu i ciepłej wody. Spryskaj zaprawę, odstaw na pięć minut, a następnie wyszoruj sztywną szczotką.

3. Nałożyć pastę z sody oczyszczonej i spryskać octem.

Aby wnieść jeszcze więcej siły czyszczącej na imprezę, przykryj fugi pastą z sody oczyszczonej i wody, a następnie spryskaj powyższy roztwór octem. Gdy mieszanina przestanie się pienić, wyszoruj szczoteczką i spłucz zwykłą wodą.

4. Wlej trochę nadtlenku wodoru.

Umiarkowane plamy mogą wymagać użycia nadtlenku wodoru, który jest dostępny w większości aptek. Możesz używać produktu bezpośrednio lub nałożyć pastę z sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru.

5. Zastosuj wybielacz tlenowy do 15 minut.

W przypadku twardszych plam i bardzo brudnej fugi użyj wybielacza tlenowego jako środka do czyszczenia fug. Przekonasz się, że ten środek czyszczący jest najczęściej sprzedawany w postaci proszku; najlepiej sprzedające się marki to OxiClean, Clorox OxiMagic i Biokleen Oxygen Bleach Plus. Niezależnie od tego, który produkt wybierzesz do czyszczenia zaprawy, upewnij się, że obszar jest dobrze wentylowany, a następnie uważnie przeczytaj i postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, przed spłukaniem należy pozostawić roztwór wybielacza tlenowego na 10 lub 15 minut. Zawsze spłukuj czystą wodą, aby brud nie osadzał się ponownie na fugach.

6. Jak czyścić zaplamioną fugę? Wypróbuj produkt komercyjny.

Jeden z najlepszych środków do czyszczenia fug na rynku może szybko usunąć pleśń i przywrócić jasne, białe linie fugi. Często działają one na jedną z dwóch metod: (1) spryskanie i przetarcie lub (2) wyszorowanie szczotką. Producenci preparatów w sprayu twierdzą, że działają one bez szorowania, co pozwala zaoszczędzić czas i energię, ale mogą zawierać silniejsze kwasy, rozpuszczalniki lub wybielacz chlorowy. Metoda ta może być szczególnie skuteczna na podłogach i mocno zabrudzonych fugach. Dlatego zanim zaczniesz używać tego typu produkty, zwróć uwagę na składniki aktywne i przestrzegaj instrukcji (szczególnie środków ostrożności).

7. Jak czyścić zaplamioną fugę? Na fugę oszczędnie używaj wybielacza chlorowego .

Wybielacz chlorowy (i dostępne w handlu środki czyszczące zawierające wybielacz chlorowy) można w skrajnych przypadkach stosować oszczędnie do czyszczenia zaprawy. Kiedy wszystko inne zawiedzie.

Przed aplikacją spłucz wszystkie powyższe próby – zwłaszcza ocet, ponieważ ślady octu zmieszanego z wybielaczem będą emitować wysoce toksyczny chlor gazowy do otaczającego powietrza. I nie rób z tego rutyny: długotrwałe stosowanie żrących środków czyszczących spowoduje erozję fugi, więc te produkty powinny być używane w ograniczonym zakresie.

8. Jak czyścić zaplamioną fugę? Najgorsze plamy z fug wyczyść parą.

Aby fuga była czysta i wolna od plam, warto spryskać ją octem i wycierać raz w tygodniu. Możesz również wytrzeć fugę alkoholem, aby powstrzymać pleśń i grzyb. W każdym razie wystarczy kilka oprysków i chusteczek tygodniowo, aby zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku podczas czyszczenia, zachowując przy tym atrakcyjny wygląd domu.