Dywany – czyszczenie. 10 domowych środków do czyszczenia dywanów

Dywany - czyszczenie.

Usuń brzydkie plamy produktami, które masz już w spiżarni, apteczce lub szafie.

Czyste dywany za pomocą produktów gospodarstwa domowego

Dywany – czyszczenie. Plamy się zdarzają. Sok, tłuszcz, brud – wszystkie jakoś przedostają się na dywan. A kiedy to zrobią, możesz nie mieć pod ręką drogiego specjalnego środka czyszczącego. Oznacza to, że musisz polegać na sprycie i wszystkich zwykłych produktach gospodarstwa domowego, które akurat masz pod ręką. Zdziwiłbyś się cudami, jakie możesz wykonać z produktami w odpowiednich kombinacjach i proporcjach, wraz z białą szmatką, delikatnym dabbingiem i odrobiną smaru. Jednak słowo ostrzeżenia: Włókna naturalne i syntetyczne nie reagują tak samo na wszystkie roztwory i mieszanki czyszczące. Przed czyszczeniem przetestuj roztwór na małym, niepozornym obszarze dywanu.

Dywany – czyszczenie. Amoniak

Dywany-czyszczenie.
Dywany – czyszczenie.

Amoniak to jeden z najbardziej użytecznych i wszechstronnych domowych środków czyszczących. Jest jednak silnie zasadowy, więc musisz uważać, jak i kiedy go używasz. Na przykład powinien być używany tylko na dywanach z włókien naturalnych. Roztwory amoniaku działają na plamy spowodowane sosem, majonezem, atramentem i wypadkami ze zwierząt domowych.

Aby pozbyć się plam, zmieszaj 1 łyżeczkę amoniaku z 1 szklanką wody. Rozpyl roztwór na dywanie i pozostaw na jedną lub dwie minuty. Użyj białej szmatki lub ręcznika papierowego, aby osuszyć obszar i gotowe.

Dywany – czyszczenie. Proszek do pieczenia

Z biegiem czasu na dywanach wydziela się zapach, a soda oczyszczona dobrze usuwa zapachy z włókien dywanu. Jednak soda oczyszczona nie jest czarodziejską różdżką, a silne zapachy zwierząt mogą być dla niej za dużo.

Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy, posyp dotknięty obszar grubą warstwą sody oczyszczonej. Pozostaw go na dywanie w dowolnym miejscu od 60 minut do 24 godzin, a następnie odkurz. Im dłużej soda pozostaje na dywanie, tym więcej pochłania zapachu. (Ale nie chodź po dywanie, gdy jest pokryty sodą oczyszczoną!) Nawet jeśli zostawisz sodę włączoną tylko na 60 minut, usunie ona niektóre zapachy.

Dywany – czyszczenie. Przezroczysty płyn do mycia naczyń

Bezbarwny płyn do mycia naczyń skutecznie usuwa plamy z dywanu. Rzecz w tym, aby nie używać zbyt dużo. Wymieszaj tylko 2 lub 3 krople płynu do mycia naczyń z 1 szklanką ciepłej wody. Krople powinny być bardzo małe. Zbyt dużo detergentu może pozostawiać lepki osad, który przyciąga brud, kurz i zanieczyszczenia. 

Zanurz biały ręcznik lub papierowy ręcznik w roztworze i zetrzyj plamę, delikatnie przesuwając się od zewnętrznej krawędzi do środka. Po usunięciu plamy ponownie wytrzyj plamę białym ręcznikiem, aby usunąć pozostały roztwór czyszczący.  Detergent działa najlepiej na plamy rozpuszczalne w wodzie. Należy używać wyłącznie przezroczystego, nie wybielającego płynu do mycia naczyń.

Dywany – czyszczenie. Ocet winny

Ocet usuwa zapachy i rozluźnia wiele plam żywnościowych z włókien dywanu. Do czyszczenia i dezodoryzacji zmieszaj równe części octu i wody, a następnie rozpyl roztwór na plamę. Pozostaw roztwór octu / wody na dywanie, jeśli usuwasz zapachy, lub wytrzyj go białą szmatką lub ręcznikiem papierowym, jeśli używasz go do usuwania plam. Twój dom będzie przez chwilę pachniał octem, ale zapach szybko znika. Pamiętaj, aby użyć białego octu. Kolorowy ocet może dodatkowo poplamić dywan.

Dywany – czyszczenie. Zmywacz do paznokci

Następnym razem, gdy ściekniesz lakier do paznokci na dywan, po prostu weź zmywacz do paznokci. Zmywacze do paznokci mogą być szorstkie, więc upewnij się, że używasz odmiany bez acetonu, bez barwników i przetestuj ją najpierw na małej powierzchni dywanu.

Namocz białą ściereczkę w zmywaczu do paznokci, wyciśnij nadmiar przed wytarciem plamy. Użyj czystej białej szmatki lub ręcznika papierowego, aby wchłonąć resztki zmywacza do paznokci po usunięciu plamy. Pamiętaj, że zmywacz do paznokci najlepiej działa na świeże plamy.

Dywany – czyszczenie. Soda oczyszczona i skrobia kukurydziana

Jeśli nie chcesz moczyć swojego dywanu, mieszanka sody oczyszczonej i skrobi kukurydzianej to opcja na sucho do czyszczenia tłustych lub tłustych plam. Oba składniki wchłaniają tłuszcz i olej, a soda oczyszczona usuwa również zapachy.

Wymieszaj sodę oczyszczoną i skrobię kukurydzianą w równych częściach i posyp nią dotknięty obszar. Pozostaw mieszaninę na plamie przez 15 do 20 minut, a następnie odkurz ją. Jeśli plama pozostanie, powtórz proces. Być może trzeba będzie zanurzyć mieszankę we włóknach dywanu, ale unikaj szorowania. Szorowanie dywanu może cofnąć skręt i stworzyć niewyraźny, zużyty wygląd.

Dywany – czyszczenie. Club Soda

Soda klubowa to nic innego jak woda gazowana z dodatkiem kilku minerałów. Nic dziwnego, że jest skuteczny tylko w przypadku plam rozpuszczalnych w wodzie. Jak najszybciej nałóż sodę klubową na plamę. Woda i napowietrzanie zapobiegają osadzaniu się plamy we włóknach dywanu. Zmocz sodę klubową na miejscu i powtórz w razie potrzeby.

Lód (dla Gum)

Przed nałożeniem lodu usuń jak najwięcej gumy palcami. Następnie włóż dwie lub trzy kostki lodu do plastikowej torby i połóż na gumie. Gdy guma stwardnieje, można ją łatwiej usunąć z włókien dywanu. Bądź delikatny, aby nie zostawić zniszczonego miejsca.

Lód i żelazo (na wosk)

Guma to nie jedyne plamy, które usuwa lód. Świetnie nadaje się również do usuwania wosku z dywanu. Umieść jedną lub dwie kostki lodu w plastikowej torbie, a następnie umieść worek na wosku. Kiedy robi się zimno, wosk staje się łatwiejszy do usunięcia z dywanu. Delikatnie zdrap jak najwięcej.

Po zakończeniu skrobania przykryj pozostały wosk białym ręcznikiem, ręcznikiem papierowym lub papierową torbą. Ustaw żelazko na niską temperaturę (nie chcesz stopić włókien dywanu) i przełóż je na ręcznik. Gdy wosk się topi, wsiąka w ręcznik. W razie potrzeby ułóż ręcznik i powtórz.

Płyn do szyb

Jeśli nie masz pod ręką gotowego środka do czyszczenia dywanów, wystarczy mały środek do mycia okien. Stwórz ogólny roztwór do czyszczenia dywanów, mieszając równe części płynu do mycia okien i wody. Jest to proste, niedrogie i bezpieczne rozwiązanie dla większości rodzajów dywanów. Spryskaj lub przetrzyj obszar problemowy i usuń białym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.

Nie przegap!

Chcesz czystszego, uporządkowanego i lepiej zorganizowanego domu? Zapisz się do newslettera Think ECO…, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki, narzędzia i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zmaksymalizować kolejną sesję sprzątania.