Czyszczenie a grypa. Zabezpieczenie domu przed grypą

Czyszczenie a grypa.

Dbaj o zdrowie swojego gospodarstwa domowego podczas sezonu grypowego, stosując w domu te wskazówki i najlepsze praktyki.

Czyszczenie a grypa. Nadeszła jesień

Czyszczenie a grypa. Czy jest coś gorszego niż drapanie w gardle, kichanie, kaszel, ból i ogólna nędza grypy? Na szczęście jest kilka sprytnych kroków, które możesz teraz podjąć, aby zapobiec przedostawaniu się nieprzyjemnych wirusów do Twojego domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstrzymać zarazki na wyciągnięcie ręki.

Czyszczenie a grypa. Odkaź „drażliwe” powierzchnie

Poznaj fakty: wirusy grypy mogą żyć od dwóch do ośmiu godzin na twardych powierzchniach. Nic więc dziwnego, że wiele osób zostaje zarażonych przez dotknięcie zarodkowej domowej klamki, włącznika światła lub pilota. Często dezynfekuj te powierzchnie, używając odkażających chusteczek antywirusowych. Jeśli nie masz pod ręką chusteczek, spryskaj je białym octem, a następnie osusz ręcznikiem papierowym.

Czyszczenie a grypa. Wycieraj nogi

Wirusy grypy i bakterie mogą przebywać w błocie, kurzu i gruzach, a gdy błoto przylgnie do butów, zarazki te mogą się rozwijać w bieżnikach. Trzymaj czystą wycieraczkę przed każdym wejściem do domu i zdejmuj buty zaraz po wejściu do domu. Idź o krok dalej i regularnie myj podeszwy butów gorącą wodą z mydłem.

Czyszczenie a grypa. Odśwież telefon

Innym ukrytym siedliskiem bakterii jest ten, który często trzymasz przy twarzy – telefon. Jeśli chory na grypę dotknął telefonu, kichnął lub zakaszlał, następna osoba, która podniesie słuchawkę, może zostać zarażona. To tylko jeden z powodów, dla których ważne jest częste czyszczenie telefonów za pomocą antywirusowych chusteczek lub sprayów. Wyrób sobie nawyk wycierania telefonu za każdym razem, gdy odbierasz lub rozłączasz się.

Czyszczenie a grypa. Oczyść swoje biurko

Codzienne powierzchnie, takie jak blaty, biurka i blaty, są ośrodkami aktywności, w wyniku czego często są zanieczyszczone bakteriami i wirusami. Rzeczywiście, niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia twierdzą, że twoje domowe biurko może zawierać do 400 razy więcej bakterii niż przeciętna deska sedesowa! Aby zapobiec przenoszeniu się tych złych owadów na ręce, często przecieraj domowe powierzchnie i zachowaj szczególną ostrożność podczas dezynfekcji wszelkich powierzchni, na których przygotowuje się lub podaje jedzenie.

Czyszczenie a grypa. Odkaź kuchnię

Płyty kuchenne, deski do krojenia, zlewy, krany, ścierki do naczyń i gąbki są pożywką dla zarazków. Codziennie wycierać powierzchnie kuchenne i poddawać zmywarce deski do krojenia i gąbki w cyklu odkażania, aby wyeliminować zanieczyszczenia. Alternatywnie możesz wyczyścić gąbki w kuchence mikrofalowej – jedna minuta na wysokim poziomie powinna załatwić sprawę. Codziennie wymieniaj zużyte ręczniki kuchenne i ściereczki na świeże.

Czyszczenie a grypa. Przestań przeciągać zarazki

Czyszczenie a grypa.
Czyszczenie a grypa

Szmaty do kurzu, mopy i inne narzędzia do czyszczenia mogą po prostu rozprzestrzeniać zarazki po domu, zamiast je eliminować. Jeśli nie odkażasz i nie zdezynfekujesz mopów i innych narzędzi czyszczących między użyciami, możesz swobodnie przemieszczać zarazki i wirusy po całym domu. Umyj wszystkie środki czyszczące w gorącej wodzie z mydłem po użyciu; jedna lub dwie krople wybielacza wystarczą do dezynfekcji. Możesz także zdecydować się na jednorazowe ściereczki do czyszczenia w szczycie sezonu grypowego.

Czyszczenie a grypa. Wypierz pościel

Twoja pralka i suszarka mogą być potężnymi sprzymierzeńcami w wojnie z zarazkami. Pościel, ręczniki i dywaniki należy często myć w gorącej wodzie, aby powstrzymać bakterie. Jeśli jesteś na rynku nowych urządzeń, zmaksymalizuj moc czyszczenia swojego arsenału pralni, szukając modeli, których zdolność do dezynfekcji odzieży została potwierdzona przez NSF International.

Czyszczenie a grypa. Rozważmy miedź

Jeśli chcesz zainwestować w zlew lub blat, który jest zarówno piękny, jak i antybakteryjny, rozważ miedź . Miedź nie tylko tworzy ciepłą atmosferę, ale także zabija bakterie. Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych stwierdza, że ​​miedź i stopy miedzi, w tym mosiądz i brąz, są sprawdzonymi powierzchniami antybakteryjnymi, a badania sugerują, że miedź może być również skuteczna przeciwko wirusom.

Zastaw pułapkę

Filtracja powietrza w całym domu może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii, pyłków, zarodników pleśni i wszelkich wirusów, które mogą być przyczepione do większego żywiciela. Nowoczesne oczyszczacze powietrza są przeznaczone do usuwania do 99 procent unoszących się w powietrzu cząstek i mogą pomóc całej rodzinie łatwiej oddychać. Aby uzyskać dodatkowy efekt oczyszczania, rozważ zainstalowanie w systemie elementu ultrafioletowego (UV).

Nawilżaj swój dom

Wilgoć, którą nawilżacz z zimną lub ciepłą mgiełką dodaje do powietrza, może pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusów przeziębienia i grypy. Powietrze o zdrowej wilgotności – to jest od 40 do 50 procent wilgotności względnej przez cały rok (nieco niższej w chłodniejszych miesiącach) – również tworzy bardziej komfortowe środowisko domowe i pomaga zapobiegać wysychaniu przewodów nosowych.

Bądź zdrów!

Podejmij wszelkie niezbędne środki ostrożności, aby nie dopuścić do przedostania się grypy do domu. 

Nie przegap!

Chcesz czystszego, uporządkowanego i lepiej zorganizowanego domu? Zapisz się do newslettera Think ECO…, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki, narzędzia i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zmaksymalizować kolejną sesję sprzątania.