Sprzątanie domu. 12 błędów w sprzątaniu domu.

Sprzątanie domu. Nie ma to jak uczucie świeżego, schludnego domu. Ale jak czysty jest twój dom? Twoje złe nawyki związane z czyszczeniem mogą uniemożliwiać osiągnięcie naprawdę głębokiego i trwałego czyszczenia – ale nie martw się! Po prostu postępuj zgodnie z tymi 12 wskazówkami, aby uzyskać najzdrowszy dom ever.

Sprzątanie domu. Zapominając o najbardziej niebezpiecznych miejscach

Badania przeprowadzone przez NSF International pokazują, że najbardziej zarodkowym miejscem w Twoim domu jest kuchnia. Zgadza się, miejsce, w którym przygotowujesz i jesz, może być najbrudniejszym miejscem. Największy winowajca? Twoja gąbka lub szmata do naczyń. Upewnij się, że co tydzień wybielasz lub mikrofalujesz gąbkę.

Sprzątanie domu. Brak czyszczenia szczotki do toalety

Sprzątanie domu.
Sprzątanie domu. Czyszczenie toalety

Pleśń i bakterie uwielbiają ciemne, wilgotne miejsca. Po wyczyszczeniu toalety umieść szczotkę między muszlą klozetową a deską sedesową, tak aby koniec szczotki był skierowany do wewnątrz. Opuść pokrywkę, aby zabezpieczyć szczoteczkę, a następnie spryskaj ją środkiem dezynfekującym, takim jak ocet lub wybielacz. Pozostaw szczotkę do wyschnięcia przed ponownym umieszczeniem jej w uchwycie.

Sprzątanie domu. Leniwe czyszczenie

Wszyscy znamy to uczucie. Musimy sprzątać, ale nie szczególnie tego chcemy. Dlatego zamiast wykonywać dobrą robotę, wycieramy wszystkie główne powierzchnie tą samą starą szmatą. Zamiast tego użyj ręczników papierowych i sprayu do czyszczenia, aby wycelować w główne magnesy zarazków: klamki, uchwyty na szczoteczki do zębów, kosze na śmieci, kuchenkę, piloty i zlewy.

Sprzątanie domu. Twoje produkty czyszczące

Chociaż produkty komercyjne oszczędzają czas, potrzebują również czasu na pracę. Po spryskaniu płytek łazienkowych, zlewów i zasłony prysznicowej, pozostaw produkt na kilka minut, aby rozpuścił szumowiny i osady mineralne. Następnie delikatnie wyszoruj gąbką, spłucz świeżą wodą i osusz ręcznikiem.

Sprzątanie domu. Środki piorące

Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o środek piorący i zmiękczający. W rzeczywistości używanie zbyt dużej ilości tych produktów może być szkodliwe dla odzieży i środowiska. Zawsze używaj skoncentrowanego detergentu zgodnie z zaleceniami. Jako alternatywę dla prześcieradeł zmiękczających wypróbuj kulki do suszenia wełny lub dodaj pół szklanki sody oczyszczonej do wody przed wrzuceniem do ubrania.

Sprzątanie domu. Opuszczanie pokrywy toalety

Utrzymywanie zamkniętej pokrywy toalety to nie tylko kwestia przyzwoitości. Kiedy opuścisz pokrywkę podczas spłukiwania, masz gwarancję rozprzestrzeniania się zarazków. Oznacza to, że ponieważ umywalka często znajduje się tak blisko toalety, szczoteczki do zębów i uchwyty baterii mogą być jednymi z najbrudniejszych powierzchni w domu. Regularnie czyść szczoteczkę do zębów i przecieraj krany i rączki środkiem dezynfekującym.

Sprzątanie domu. Używanie wybielacza

Nigdy nie mieszaj wybielacza z amoniakiem, octem, cytryną lub innymi kwasami, ponieważ tworzy to toksyczny chlor. Utrzymuj wybielone obszary dobrze wentylowane, używaj wybielacza oszczędnie i zachowaj szczególną ostrożność podczas spryskiwania powierzchni w pobliżu tkanin, dywaników i tapicerki.

Sprzątanie domu. Zapominając o czyszczeniu

Te oszczędzające czas urządzenia również wymagają TLC. Sprawdzaj filtr zmywarki mniej więcej co miesiąc. Opróżnij worek próżniowy, zanim zapełni się do połowy. Zawsze czyść pułapkę kłaczków swojej suszarki. Od czasu do czasu zmiel skórkę cytryny, aby odświeżyć swój wyrzucany śmieci. I na koniec, poświęć trochę czasu na dokładne wyczyszczenie urządzeń na blacie: nawet sumienni sprzątacze często nie dostrzegają ekspresu do kawy i blendera.

Sprzątanie domu. Czyszczenie elektroniki

Sprzątanie domu.
Sprzątanie domu. Czyszczenie elektroniki

Twój telefon, laptop, telewizor i konsola do gier czasami wymagają dobrego czyszczenia. Ale nigdy nie rozpylaj środka dezynfekującego bezpośrednio na te delikatne powierzchnie. Najpierw wytrzyj je suchą ściereczką z mikrofibry. Następnie zamocz wacik nasączony alkoholem i delikatnie przetrzyj nim urządzenie. Użyj wykałaczki lub końcówki Q do trudnych do czyszczenia obszarów między klawiszami.

Odkurzanie dywanów

Podczas gdy odkurzanie usuwa z powierzchni włosy i kurz z dywanów, aby uzyskać naprawdę świeże wrażenia pod stopami, wytrząśnij je na zewnątrz. Będziesz zaskoczony chmurami kurzu, które unoszą się z twoich perskich dywanów, dywaników kuchennych i kilimów.

Udawanie, że łóżko jest czyste

Spędzamy (miejmy nadzieję) od 8 do 10 z 24 godzin w łóżku. W nocy nasze ciała regenerują się, łuszcząc komórki i włosy – oraz tworząc alergeny. Zmieniaj prześcieradła co jeden do dwóch tygodni. Przynajmniej raz w miesiącu odkurz ramę łóżka i odkurz pod łóżkiem i wokół niego. Nie zapomnij też co kilka miesięcy prać koców i poszewek na kołdry.

Nadmierne czyszczenie

Porządkowanie otoczenia może sprawić, że poczujemy się bardziej zrelaksowani i przejmiemy kontrolę. To powiedziawszy, nadmierne czyszczenie może być oznaką obsesyjnego myślenia i innych zaburzeń lękowych. Ponadto zbyt mocne szorowanie i używanie dużych ilości środków czyszczących może uszkodzić Twoje rzeczy. Bądź miły dla siebie i swojego domu: raz w tygodniu czyść najczęściej używane miejsca, a co kilka miesięcy dokładniej te mniej używane.

Nie przegap!

Chcesz czystszego, uporządkowanego i lepiej zorganizowanego domu? Zapisz się do newslettera Think ECO…, aby otrzymywać cotygodniowe wskazówki, narzędzia i ciekawe pomysły, które pomogą Ci zmaksymalizować kolejną sesję sprzątania.