Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców?

Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców?

Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców? Jeśli na sztućcach utworzyły się plamy rdzy, w większości przypadków wystarczy zwykłe czyszczenie. Jeśli sztućce mają być chronione przed zarysowaniami, dobrze jest przygotować kąpiel w moczeniu. Przekształcają warstwę rdzy w łatwo zmywalne sole. Korozję wnikliwą w sztućcach zawierających żelazo można usunąć tylko do pewnego stopnia.

Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców? Rdza lub inna przyczyna

Przed wyborem rodzaju czyszczenia należy ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy zabrudzenie sztućców to rzeczywiście rdza. Istnieje kilka przyczyn matowienia i plam, które nie są związane z korozją. W szczególności, gdy obecne są metale szlachetne, takie jak miedź i srebrne sztućce, zmętnienie może również wynikać z innych reakcji chemicznych.

Ogólnie rzecz biorąc, jak w przypadku każdej korozji, plamy rdzy usuwa się za pomocą kwasu. Delikatne rodzaje kwasów są lepsze niż szorowanie, ponieważ nie stwarzają ryzyka zarysowania. W przypadku wysokiej jakości sztućców wykonanych z hartowanej stali nierdzewnej zarysowanie jest zwykle niemożliwe.

Jak usunąć plamy rdzy ze sztućców?

Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców?
Jak usunąć plamy z rdzy ze sztućców?
  • Materiały ścierne
  • Cola
  • Sok cytrynowy
  • Kamień czyszczący
  • Szmata
  • Naczynie do moczenia

1. Ścieranie

Jeśli warstwa rdzy przylega tylko lekko do powierzchni, można ją usunąć za pomocą lekkiego środka ściernego, takiego jak detergent. Nie używaj środków do czyszczenia patelni ani szorujących powierzchni typowych gąbek domowych. W idealnym przypadku szmatka do czyszczenia i usuwania kurzu, także powinna pomóc.

2. Moczenie

W przypadku uporczywego nalotu rdzy lub sztućców wrażliwych na zarysowania należy zanurzyć sztućce w kąpieli typu cola. Pozostaw sztućce w kąpieli na około pięć godzin, a następnie wypoleruj je do sucha. Zamiast coli możesz dodać do łazienki kilka kropel soku z cytryny.

3. Suszenie

Ponieważ korozji sprzyja wilgoć, zawsze upewnij się, że po usunięciu plam rdzy sztućce są całkowicie suche. Jeśli położysz wypolerowane sztućce na suchym ręczniku na około godzinę przed włożeniem ich do szuflady, możesz być pewien, że cała wilgoć została wytarta.

PORADY I WSKAZÓWKI

Jeśli zauważysz rozwój plam rdzy na sztućcach po umyciu ich w zmywarce, pomoże Ci prosty „zmywacz rdzy”. Uformuj małą kulkę z papieru aluminiowego i umieść ją w koszyku na sztućce. Reaktywne aluminium „ciągnie” warstwę rdzy, oszczędzając w ten sposób sztućce.