Czym usunąć rdzę z płytek?

Jak usunąć rdzę z płytek ceramicznych?

Delikatnie usuń plamy rdzy z kamiennych płyt

Czym usunąć rdzę z płytek i czy ta po jej usunięciu nie pojawi się ponownie? Kwasy to najczęściej używane substancje do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Rdza to dosyć ciężki przypadek, ale są metody, by z nią skutecznie walczyć. Jeśli chcesz usunąć rdzę z kamiennych płyt wówczas powinieneś przetestować innowacyjny preparat o nazwie Betolix-Bio. Jest zbudowany na bazie rośliny i jest niezwykle łagodny dla różnego rodzaju powierzchni. Testowaliśmy go na metalowej, bardzo starej i bardzo zardzewiałej rurce. Rdzę usuwaliśmy poprzez zanurzenie rurki w pojemniku pełnym płynu Betolix-Bio po 24 godzinach uzyskaliśmy zadowalający efekt widoczny na zdjęciu poniżej:

Płyn Betolix-Bio to świetna alternatywa dla żrących i szkodliwych kwasów, które jak wiemy potrafią uszkodzić nawet bardzo solidne skały nie mówiąc już o naturalnych kamieniach. Jednak zawsze, nawet używając ekologicznej i bezpiecznej chemii należy przeprowadzić test na danej powierzchni. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do szkliwionych i wrażliwych powierzchni.

Czym usunąć rdzę z płytek? Kwasy w przesadzonych ilościach

Ponieważ kwasy są decydującym i najskuteczniejszym antagonistą korozji przy usuwaniu plam rdzy, są one zawarte w prawie wszystkich środkach do usuwania rdzy. Przed użyciem należy koniecznie sprawdzić, czy dotknięte płyty kamienne są kwasoodporne, np. Na tarasie. Typowe konsekwencje użycia niewłaściwego lub zbyt agresywnego środka to:

  • Utrata połysku aż do całkowitego zmatowienia
  • Zmiany koloru lub całkowita utrata
  • Tworzenie kruchości

Powszechnym uprzedzeniem jest to, że kamienie naturalne, które nie są zarysowane podczas zarysowania, są również kwasoodporne. Te dwa procesy nie mają ze sobą nic wspólnego, a test zadrapania nie mówi nic o tolerancji kwasu.

Czym usunąć rdzę z płytek? Efekty odwrotne do zamierzonych i odbarwienia

Czym usunąć rdzę z płytek?
Czym usunąć rdzę z płytek?

Niektóre kwasy wywołują nawet efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli na przykład zostanie użyty kwas solny lub środki czyszczące zawierające kwas solny, „pękają” i rozpuszczają rudy i minerały zawarte w naturalnej skale. Odsłonięte w ten sposób cząsteczki żelaza korodują i – tworzą rdzawe plamy. Z tego powodu coraz częściej unika się kwasu solnego, który jest używany głównie do usuwania pozostałości cementu.
Kwas octowy i cytrynowy często powodują przebarwienia lub przebarwienia, zwłaszcza na jasnym granicie. Kwas fosforowy jest powszechnym składnikiem tak zwanych konwerterów rdzy. Jednakże, jeśli stężenie jest zbyt wysokie, twarda skała często blaknie. Usuwanie plam rdzy należy przeprowadzać powoli rosnącą dawką. Nigdy nie należy używać kwasu fluorowodorowego, który składa się z rozpuszczonego fluorowodoru.

Kwas szczawiowy jest opcją w trudnych przypadkach

Szczawiowy kwas można stosować na niewrażliwych i szkliwionych płytach kamiennych, podobnie jak przy usuwaniu plam rdzy z betonu. Kwas, który jest również bardzo trujący, skrapla się za pomocą odpowiednich środków ochronnych i przykrywa naczyniem szklanym lub ceramicznym. Po około godzinie ekspozycji skroploną powierzchnię należy spłukać czystą wodą. Należy zwrócić uwagę na osadzanie się kamienia w ściekach.

TH!NK

Jak najczęściej należy unikać usuwania plam rdzy z płyt kamiennych. Możesz „rozmazać” krawędzie plamy i zmiękczyć kontrastowe spojrzenia, delikatnie rozpuszczając je spryskanym sokiem z cytryny.

Sprawdź także inne nasze artykuły: