Jak usunąć plamy z rdzy z wanny?

Jak usunąć plamy rdzy z wanny?

Usuń plamy rdzy z wanny

Jak usunąć plamy z rdzy z wanny? W wannach powszechne są cztery powłoki, od których zależy powstawanie plam rdzy i sposób ich usunięcia. Tworzywa sztuczne, ceramika, porcelana lub emalia mogą albo wiązać warstwę rdzy lub, jeśli powierzchnia jest uszkodzona, surowiec korozyjny „migruje” z podbudowy żelaznej na powierzchnię.

Jak usunąć plamy z rdzy z wanny?Błyskawiczna rdza lub głęboka korozja

Jak usunąć plamy rdzy z wanny?

Nowoczesne wanny i umywalki są często wykonane w całości ze specjalnych tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem. Jeśli na ich powierzchniach powstają plamy rdzy, są to osady. W zależności od rodzaju tworzywa sztucznego i jego wrażliwości, przy usuwaniu bardzo pomocne mogą być kombinacje środków, zwykle zawierających kwas.

To samo dotyczy nieuszkodzonych powłok ceramicznych i emaliowanych wanien. Jednak nawet drobne, niewidoczne włoskowate pęknięcia na powierzchni mogą powodować ucieczkę korozyjnych cząsteczek z metalowej konstrukcji zawierającej żelazo. W takim przypadku, oprócz usunięcia, należy ponownie uszczelnić, aby zapobiec ciągłemu rozwojowi nowych plam rdzy.

Jak usunąć plamy rdzy z wanny?Częściowe i całkowite usunięcie

Zwłaszcza stare wanny i modele wolnostojące mają metalowy korpus. Jeśli jest to metal żelazny, należy zastosować intensywne metody usuwania rdzy z metalu w zależności od intensywności ataku korozji .

W przypadku głębokiej korozji pod wewnętrzną powłoką wanny może zaistnieć konieczność odsłonięcia korpusu i usunięcia rdzy z podkonstrukcji. Następnie należy nałożyć nową powłokę wewnętrzną.

Jeśli na zewnętrznych elementach wanny, takich jak nóżki lub ściana zewnętrzna modeli wolnostojących, znajdują się plamy rdzy, korozja jest częściowo traktowana, jak na przykład na pojeździe.

Środki pomocnicze do produkcji pasty czyszczącej

Dzięki swojemu kształtowi wanna umożliwia dobre rozprowadzanie past na skorodowanych powierzchniach i szpicach. Jako pasty odrdzewiające lub neutralizujące można mieszać trzy mieszanki:

1. Boran sodu i kwas cytrynowy
2. Kamień nazębny i nadtlenek wodoru
3. Wapno i sól
4. Ocet i olej
5. Sól i sok z cytryny

Wszystkie składniki są dostępne w drogeriach, a niektóre w zwykłych supermarketach. Plamy rdzy wcierać odpowiednią mieszaną pastą. Po dwóch do czterech godzinach ekspozycji wysuszoną pastę spłukuje się gorącą wodą.

PORADY I WSKAZÓWKI

Do usuwania rdzy nie należy używać mocnych kwasów. Jeśli rdza jest wystarczająco uparta, aby wytrzymać czyszczenie pastą, uszczelka jest uszkodzona. Jeśli zostaną użyte toksyczne kwasy, mogą wniknąć do ubytków i ponownie wypłukać w późniejszej kąpieli.