Czy fale dźwiękowe są w stanie rozbić szkło?

Fale dźwiękowe a szkło.

Fale dźwiękowe a szkło. Fale dźwiękowe wytwarzają wibracje w stałym materiale, w przeciwnym razie nie bylibyśmy w stanie ich usłyszeć. Nasze ucho odbiera wibracje i przekształca je w impulsy nerwowe, które mózg może rozszyfrować. Szkło wibruje również dźwięk – a ponieważ ten materiał jest kruchy, rozpowszechniła się opinia, że ​​można go rozbić na kawałki czystą mocą wokalną. Czy to jest możliwe?

Fale dźwiękowe a szkło. Rozbicie szkła na kawałki śpiewem: katastrofa rezonansu

Fale dźwiękowe i szkło
Fale dźwiękowe a szkło

Oscylacje rezonansowe mogą w rzeczywistości być destrukcyjne. Jeśli materiał nie wytrzymuje, mówi się technicznym żargonem o katastrofie rezonansowej: mocne słowo oznaczające drastyczny efekt.

Jeśli chcesz ciąć szklankę, musisz dokładnie uderzyć w naturalną częstotliwość tego ciała i utrzymywać ten ton długo. Ponadto wymaga dużej głośności, dlatego śpiewakom operowym o szczególnie mocnym głosie daje się możliwość rozbicia szkła.

Objętość (amplituda) to siła, siła działająca na szkło, wysokość (częstotliwość) wskazuje dudnienie. Teraz śpiew musi trwać wystarczająco długo, aby w pełni rozwinąć swoją niszczycielską moc. Ale właśnie tego mu brakuje.

Fale dźwiękowe a szkło. Wzięcie oddechu przerywa oscylację

Nawet najbardziej doświadczony śpiewak operowy musi odetchnąć: z tego powodu – a także ze względu na głośność – próba cięcia szkła nie udaje się. Wibracje nie są wystarczająco silne i nie mają wystarczająco dużo czasu, aby wzrosnąć, aż do rzeczywistej katastrofy rezonansowej.

Generator tonów nie ma tej wady. Jeśli ciśnienie akustyczne jest wystarczająco wysokie, takie urządzenie może zniszczyć szkło , nawet jeśli dosłownie nie „śpiewa”. Jeszcze nikomu się to nie udało – i jest to również mało prawdopodobne w przyszłości.

Ale widziałem, jak ktoś rozbija szkło na kawałki!

Niektórzy artyści „tną” szkło przed kamerą, ale to tylko złudzenie. Zwykle trzymasz szklankę bardzo blisko ust, a także pracujesz z ukierunkowanymi prądami powietrza z ust.

Ponadto okulary, które zostały już uszkodzone, są łatwiejsze do zniszczenia, zarówno przez fale dźwiękowe, jak i silny ruch powietrza. 

PORADY I WSKAZÓWKI

Ci, którzy nie wierzą, że śpiew na szkle należy do królestwa mitów, mogą spróbować tego samodzielnie z wokalnymi przyjaciółmi. Jeśli to nie zadziała, przynajmniej będzie fajnie.