Kuchenka mikrofalowa. Czy mogę wstawić szkło do kuchenki mikrofalowej?

Kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa to wspaniały wynalazek. Przy jej używaniu pojawiają się jednak pewne wątpliwości, które rodzą pełne niepokoju pytania. Czy każdy rodzaj szkła nadaje się do tego, aby wstawić go do kuchenki mikrofalowej? Obawy, jakie pojawiają się przy pomyśle wstawienia szkła do mikrofali, są takie, że szkło po prostu pęknie. Inną obawą jest to, że szkło ulegnie roztopieniu. Czy to naprawdę możliwe, aby szkło, a nawet kuchenka mikrofalowa uległy uszkodzeniu? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa działa na zasadzie wprowadzania małych cząsteczek ciał stałych i płynów w drganie. Ten ruch, te wibracje powodują, że występuje nagrzewanie. Jednak co ważne, nie każdy materiał wchodzi w reakcję z tego typu bodźcami.

Na rynku są dostępne produkty, które są wykonane, np. z ceramiki, a które to nie reagują na działanie mikrofal. Podobnie zachowują się niektóre tworzywa sztuczne. Co do metali to potrafią one nawet odpychać mikrofale, co może doprowadzić do uszkodzenia kuchenki mikrofalowej. Podczas takiego odbijania mikrofal dochodzi do powstania małych błyskawic wewnątrz kuchenki mikrofalowej.

Co do zasady materiały, które są podatne na działanie mikrofal, nagrzewają się szybciej. Co do szkła, to większość materiałów szklanych nagrzewa się powolnie, stopniowo.

Kuchenka mikrofalowa. Tak reaguje szkło w kuchence mikrofalowej

Ciecz, która znajduje się w szklanym naczyniu, z reguły nagrzewa się szybciej niż samo szklane naczynie. To, co może doprowadzić do pęknięcia szklanki to zbyt szybkie nagrzewanie się cieczy, która się w niej znajduje.

Jeśli chciałbyś chronić szklane naczynie przed pęknięciem w momencie nalewania do niego gorącej wody, to wystarczyłoby, abyś umieścił w naczyniu metalową łyżkę. Niestety w przypadku kuchenki mikrofalowej ta metoda nie może być wykorzystana, gdyż metal nie powinien być umieszczany w kuchenkach mikrofalowych.

Jeśli masz zamiar podgrzać herbatę w szklance, to wystarczy, że wlejesz do niej wrzątek. Tutaj ryzyko pęknięcia szklanki jest bardzo znikome, gdyż w szklance stojącej na blacie zupełnie inaczej rozprowadzane jest ciepło. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mieszasz herbatę łyżeczką. Tutaj szkło ma bardzo dużo czasu, aby się dostosować do temperatury herbaty, nie doznaje szoku termicznego.

Kuchenka mikrofalowa. Czy szkło może się stopić w kuchence mikrofalowej?

Kuchenka mikrofalowa i szklane naczynia
Mikrofala

Aby szkło mogło się roztopić, musiałoby się znajdować w temperaturze około 550 ° C, a specjalne naczynia potrzebują jeszcze większej temperatury. Aby kuchenka mikrofalowa mogła się nagrzać do takiej temperatury, musiałby zostać do niej dostarczona ogromna ilość energii. Szkło w mikrofali zazwyczaj podgrzewa się poprzez żywność, która się znajduje w naczyniu, niż bezpośrednio przez mikrofale.

Zazwyczaj wyłączenie kuchenki mikrofalowej następuje w momencie uzyskania przez danie odpowiedniej temperatury, dlatego istnieje małe prawdopodobieństwo, że szklane naczynie się roztopi. Ponieważ kuchenka mikrofalowa jest zwykle wyłączana, gdy tylko potrawa lub napój osiągnie temperaturę gotowania, istnieje niewielkie ryzyko stopienia szkła. Być może jeśli wydłużyłbyś czas przebywania szklanego naczynia w kuchence mikrofalowej, to doprowadziłbyś do jego roztopienia, ale nie zalecamy tego robić.

Kuchenka mikrofalowa. Najczęściej zadawane pytania odnośnie szkła w kuchence mikrofalowej

Czy szklane naczynia można używać w kuchence mikrofalowej?

Zalecamy, abyś do kuchenki mikrofalowej wstawiał tylko naczynia żaroodporne. W takich naczyniach możesz bez problemu piec i gotować, gdyż są wykonane z bardzo stabilnego szkła borokrzemianowego, które odznacza się tym, że jest szczególnie odporne na bardzo wysokie temperatury. Tak, szkło borokrzemianowe możesz bezpiecznie używać w mikrofali!

Czy szkło może się stopić w kuchence mikrofalowej?

Aby roztopić szkło, potrzebujesz temperatury około 550 ° C, co jest niemalże niewykonalne w zwykłej kuchence mikrofalowej. Nawet przez długi okres nagrzewania naczynia w kuchence mikrofalowej, będzie niezmiernie trudno taką temperaturę uzyskać.

Czy szkło może pęknąć w kuchence mikrofalowej?

Tutaj znaczenie odgrywa czas nagrzewania, a także to czy nagrzewanie następuje równomiernie. Zwykłe szklanki sodowo-wapniowe mogą pęknąć w kuchence mikrofalowej. Pęknięcia szkła pod wpływem wysokiej temperatury mogą wystąpić także poza kuchenką mikrofalową, dlatego ważne jest, aby zaraz po zalaniu herbaty wrzątkiem zamieszać ją łyżeczką.

TH!NK

Naczynie, które jest zbudowane z grubej podstawy, a cienkiej ścianki może ulec rozpadowi w kuchence mikrofalowej. Zalecamy, abyś w kuchence mikrofalowej używał szklanych naczyń, które mają jednakową grubość.