Koszty instalacji grzewczej na przykładzie gazowego ogrzewania kondensacyjnego

Gazowe ogrzewanie kondensacyjne.

Gazowe ogrzewanie kondensacyjne. Właściciele domów, którzy potrzebują nowego systemu ogrzewania, mają do czynienia z dużym wyborem różnych modeli: koszty instalacji grzewczej są w związku z tym bardzo różne. Na przykładzie popularnego, wydajnie pracującego gazowego kotła kondensacyjnego podajemy wytyczne do kalkulacji ceny.

Gazowe ogrzewanie kondensacyjne: najważniejsze fakty w skrócie

Gazowy kocioł kondensacyjny pracuje z dużą wydajnością, więc koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Ekonomiczne zużycie wynika z tego, że nagrzewnica wykorzystuje również ciepło z pary wodnej w spalinach.

  • Przeczytaj także – Koszty geotermalnej pompy ciepła
  • Przeczytaj również – Modernizacja starego systemu grzewczego – Rozważania dotyczące kosztów
  • Sprawdź także – Jakie są zalety grzejnika ceramicznego?

Kocioł kondensacyjny emituje stosunkowo zimne gazy spalinowe, z których została odebrana większość energii cieplnej. Ogrzewanie gazowe można łatwo połączyć z energiami odnawialnymi, na przykład z kominkiem.

Ponadto podłączenie gazu nie jest absolutnie konieczne do pracy, kotły kondensacyjne pracują również na gaz płynny ze zbiornika. Stary dom, który był już ogrzewany gazem, można łatwo wyposażyć w nowoczesny kocioł gazowy, grzejniki i rury są zachowane.

Specyficzne koszty instalacji grzewczej

Ogrzewanie kondensacyjne
Ogrzewanie

Cena kotła kondensacyjnego zależy głównie od jego mocy grzewczej w kW. Oczywiście nie bez znaczenia jest również marka urządzenia, aw przypadku ogrzewaczy wielofunkcyjnych wielkość zasobnika cwu.

Małe urządzenie bez zbiornika na wodę o mocy 18 kW jest dostępne od około 2000 euro. Dość mocny kocioł o mocy grzewczej 45 kW kosztuje około 3500 euro. W przypadku zasobnika ciepłej wody należy obliczyć dodatkowe 1000 do 2000 EUR.

Potrzebujesz kotła wielofunkcyjnego do budynku mieszkalnego? Urządzenie o mocy 100 kW z odpowiednio dużym zbiornikiem na wodę może kosztować 7 000 EUR lub więcej. Do tego dochodzą koszty instalacji i ewentualnego podłączenia gazu, w tym rurociągów.

Koszty instalacji w kontekście instalacji grzewczej pod mikroskopem

Cena za przyłącze gazowe i rury zależy od długości rur – a także od opłat lokalnych. Spodziewaj się co najmniej kilku 100 EUR. Jeśli brukowane ścieżki będą musiały zostać zerwane, połączenie może sięgać tysięcy.

Jeśli w domu znajdują się już nadające się do użytku grzejniki podłączone do sieci grzewczej, instalacja kotła kondensacyjnego nie jest zbyt droga. Prace przy kominie, przyłączu gazowym i instalacji elektrycznej kosztowały od 500 do 2000 euro.

Przykład kosztów instalacji grzewczej

Stare ogrzewanie gazowe ma swoje czasy: właściciel starszego domu jednorodzinnego zamawia nowy kocioł kondensacyjny o mocy grzewczej 24 kW i kocioł 200 l.

Przegląd kosztówCena euro
1. Kocioł dwufunkcyjny 24 kW14000 EUR
2. Instalacja grzewcza1800 EUR
całkowity5300 EUR

Nie zapomnij o corocznej konserwacji

System ogrzewania kondensacyjnego powinien być serwisowany raz w roku przez specjalistyczną firmę. W tym kontekście ma miejsce dokładne czyszczenie i często obejmuje małe naprawy.

PORADY I WSKAZÓWKI

W Niemczech ustawa o ciepłownictwie z odnawialnych źródeł energii stanowi, że od 2009 r. Każdy nowy budynek ogrzewany gazem musi korzystać z dodatkowego rodzaju ogrzewania energiami odnawialnymi.