Koszt geotermalnej pompy ciepła

Geotermalna pompa ciepła.

Geotermalna pompa ciepła. Wzrost kosztów energii z pewnością sprawił, że na czole pojawiły się krople potu. Zwłaszcza po długiej i mroźnej zimie rachunki za ropę lub gaz wyrywają duże dziury w budżecie. Dzięki geotermalnej pompie ciepła możesz znacznie obniżyć koszty bez konieczności zamrażania. Ponadto jesteś mniej zależny od cen rynkowych paliw kopalnych i odczuwasz jedynie niewielki wzrost cen. Twoja własna geotermalna pompa ciepła wraz z niezbędnymi instalacjami i urządzeniami kosztuje niewiele więcej niż tradycyjny system grzewczy. Inwestycja zwraca się już od pierwszego dnia eksploatacji, ponieważ bezpłatna energia geotermalna zmniejsza mniej więcej o połowę bieżące koszty ogrzewania.

Geotermalna pompa ciepła. Korzyści ekonomiczne i ekologiczne

Pompa ciepła

Sercem geotermalnej pompy ciepła jest pompa, zasobnik ciepłej wody i jednostka sterująca, które są podobne pod względem wielkości i funkcji do lodówki. Zamiast pobierać ciepło z przechowywanej żywności i uwalniać je do otoczenia przez żebra grzewcze, ciepło jest pobierane z gleby lub wód gruntowych i wprowadzane do systemu grzewczego. Centralny zespół pompowy, porównywalny z zespołem palnikowym konwencjonalnego systemu grzewczego, kosztuje około dziesięciu tysięcy euro, w zależności od wymaganej mocy grzewczej. Ponadto istnieją komponenty, które transportują energię geotermalną z ziemi lub wód gruntowych do pompy. Na system studni dla wariantu wód podziemnych trzeba się liczyć z kwotą około pięciu tysięcy euro. Aby uzyskać ciepło z gruntu, można wybrać kolektory, które kosztują około dwóch tysięcy euro za dom o powierzchni 150 metrów kwadratowych.Oszczędzające miejsce sondy geotermalne są osadzone znacznie głębiej w ziemi i kosztują około trzy razy więcej niż kolektory, ale ich działanie jest bardziej stałe podczas długich zim.

  • Przeczytaj także – Ogrzewanie nocne: koszty w skrócie
  • Przeczytaj również – Koszt instalacji grzewczej na przykładzie ogrzewania gazowego kondensacyjnego
  • Sprawdź również – Modernizacja starego systemu grzewczego – Rozważania dotyczące kosztów

Inwestycja zwraca się każdego dnia działania

Aby utrzymać swoją geotermalną pompę ciepła, musisz zaopatrzyć się w energię elektryczną od dostawcy energii, który napędza pompę. Ta energia elektryczna jest oferowana po tańszych taryfach niż normalna energia elektryczna w gospodarstwie domowym, jeśli korzystasz z tak zwanych czasów niskiego obciążenia sieci zasilającej, co prawie nie wpływa na moc grzewczą twojej geotermalnej pompy ciepła. W stosunku do całkowitego zużycia energii, około jedna czwarta jest wykorzystywana do napędu, a około trzy czwarte pochodzi z ziemi lub wód gruntowych. Roczne koszty eksploatacji poniżej pięciuset euro są łatwo możliwe w przypadku domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych. Dzięki kilku modernizacjom w technologii izolacji w Twoim domuoknach, Drzwi i systemu rur, można zwiększyć wydajność. W ten sposób różnica między kosztami zakupu i instalacji geotermalnej pompy ciepła w porównaniu z konwencjonalnym systemem grzewczym może w najlepszym przypadku zwrócić się po trzech latach.