Czarna pleśń i jej wpływ na zdrowie

Czarna pleśń a zdrowie.

Czarna pleśń a zdrowie. Wśród około czterdziestu gatunków czarnej pleśni są takie, które wydzielają trujące gazy i zarodniki. Te tak zwane mykotoksyny mogą mieć poważne skutki zdrowotne w dużych ilościach. Osoby wrażliwe, wrażliwe i chore reagują na toksyny wieloma różnymi objawami.

Sprawdź i nie panikuj

Nie ulega wątpliwości, że czarna pleśń może mieć poważny lub nawet groźny wpływ na zdrowie. Jednak w ostatnich latach temat nabrał pewnego „trendu”. W wielu miejscach podejrzewano, że domowe trucizny są przyczyną wszelkiego rodzaju zaburzeń.

  • Przeczytaj także – Wykrywanie i usuwanie czarnej pleśni pod prysznicem
  • Przeczytaj także – Podczas usuwania czarnej pleśni zadbaj o swoje zdrowie
  • Sprawdź również – Niezawodnie wykrywaj i lokalizuj czarną pleśń

Plagi pleśni, a zwłaszcza czarna pleśń, są również zaliczane do tych domowych trucizn. W praktyce jednak raz po raz okazuje się, że nieliczne naprawdę trujące i niebezpieczne gatunki czarnej pleśni występują rzadziej niż oczekiwano.

Czarna pleśń a zdrowie. Toksyczne i śmiercionośne rodzaje czarnej pleśni

Czarna pleśń

Wzorzec objawów, który mykotoksyny mogą wywoływać i promować, jest bardzo niejednorodny i trudny do jednoznacznego przypisania do przyczyny. Ogólnie czarna pleśń w mieszkaniu
często powoduje następujące problemy zdrowotne:

  • Problemy z oddychaniem, aż po astmatyczny kaszel i objawy przeziębienia
  • Zaburzenia metaboliczne wpływające na układ pokarmowy
  • Zniszczenie tkanki ciała przy bezpośrednim kontakcie i wchłonięciu do organizmu

Spośród około czterdziestu gatunków czarnej pleśni trzy mogą w rzeczywistości prowadzić do śmierci w wyniku zatrucia ludzi i zwierząt:

1. Aspergillus Niger
2. Alternaria Alternate
3. Aspergillus Fumigatus

Na obszarze innych ubarwionych, zwłaszcza niebieskawych i zielonych gatunków pleśni występują inne wysoce toksyczne gatunki.

Zachowaj szczególną czujność w wilgotnych pomieszczeniach

Ponieważ czarna pleśń preferuje wilgoć, szczególnie lubi pojawiać się w łazience i często pod prysznicem. Naturalnie, ze względu na typowe czynności higieniczne, bezpośredni kontakt ze skórą i inhalacja mogą nastąpić szybko i łatwo.

Drugim głównym źródłem zagrożenia jest kuchnia. Tutaj zarodniki pleśni i ich mikotoksyny mogą przedostać się na powierzchnie robocze, jadalnie i żywność, a tym samym przedostać się do organizmów ludzi. Wszelkie porosty pleśni w tych pomieszczeniach należy zwalczać bardzo dokładnie natychmiast po ich wykryciu.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zawsze sprawdzaj higrometrem, czy wilgotność w twoich pokojach jest poniżej 65 procent. Odpowiednio dostosuj sposób wentylacji. Osusz pułapki skroplin, takie jak ramy okienne i szyby.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pleśni? Wejdź na stronę: ixox.pl