Czarna pleśń – odwieczny wróg

Czarna pleśń

Czarna pleśń to nie tylko jeden z najbardziej przerażających patogenów dla mieszkańców domów, zwłaszcza tych z alergiami. Czarne lub brązowe ślady rozłożystych pleśni oznaczają również wiele kłopotów, dużo pracy i zwykle wysokie koszty.

Kiedy i jak rozpoznaje się pleśnie?

Naukowcy z wielu różnych dyscyplin badawczych znają dziś około 100 000 różnych rodzajów pleśni, z których ponad 100 może występować w obszarach mieszkalnych i zwykle pozostaje niewykrytych przez długi czas. Osoby zaznajomione z tą sprawą, takie jak eksperci budowlani, często mają godny pozazdroszczenia dar wyczuwania zbliżającego się ataku pleśni. Niestety, większość ludzi zauważa, że ​​sploty grzybicze rozwijające się z dziesiątek tysięcy zarodników są już widoczne na większym obszarze. Oprócz dość oczywistej czarnej pleśni, spektrum kolorów cichych niszczycieli na budynku waha się od szarego i zielonego do czerwonego i żółtego. I mogą być obecne wszędzie, czy to na tapecie, czy pod tapetą, na zasłonie prysznicowej, za szafką wiszącą, która od dłuższego czasu się nie ruszała,w fugach płytek w kuchni, a często nawet pod luźnym tynkiem ścian piwnic.

Czarna pleśń stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia

Wiele z tych grzybów jest klasyfikowanych jako bardzo niebezpieczne dla zdrowia i czasami o działaniu toksycznym, co może prowadzić do poważnych komplikacji z długofalowymi konsekwencjami nie tylko dla alergików lub dzieci podatnych na choroby. Do wskaźników zbliżającej się inwazji czarnej pleśni, które należy traktować szczególnie poważnie, należą sytuacje, gdy mieszkańcy narzekają na niewytłumaczalne napady kichania, uporczywy katar, a nawet biegunkę lub wymioty, a objawy nie mogą wyjaśnić przyczyn. Ale poza takimi raczej nieszkodliwymi problemami zdrowotnymi, od dawna podejrzewa się, że czarna pleśń z jej mikotoksynami powoduje różne rodzaje raka u ludzi, zwłaszcza narządów oddechowych,wpływają na metabolizm i nasz układ pokarmowy.

Pleśnie uwielbiają wilgotne i ciepłe miejsca

Równie ważne, jak natychmiastowe i całkowite usunięcie wszystkich zlokalizowanych obszarów zarażenia pleśnią, eliminacja jej przyczyn i zrobienie tego tak trwale, jak to tylko możliwe. Zadanie, którego nie da się odkładać, a czasem staje się żmudną, filigranową pracą dla właścicieli domów i mieszkań, ponieważ faktycznie istniejąca lista pochodzenia pleśni lubiącej wilgoć w budynkach może być dość długa:

Te obszary nieruchomości są szczególnie podatne na czarną pleśń:

 • Świetliki i kominy, otwory lub otwory w pasach;
 • Znakomite elementy betonowe i stalowe na nieizolowanych okapach balkonowych lub nadprożach;
 • Spryskaj wodę w obszarach podstawy fundamentu;
 • Nieodpowiednie lub całkowicie brakujące paroizolacje w piwnicach i konstrukcjach dachowych (w tym kondensacja lub kondensacja w warstwie izolacji);
 • Uszkodzone, zsunięte lub brakujące dachówki;
 • Zatkane i przeciekające rury wody deszczowej na dachu, w tym rury spustowe;
 • Tworzenie się skroplin na przechłodzonych ścianach wewnętrznych w wyniku wadliwej izolacji elewacji;
 • Przenikanie wody przeciekowej przez dolną część ścian zewnętrznych z powodu niewystarczającego uszczelnienia muru;

Wewnątrz domu szczególnie wilgotne pomieszczenia są wyjątkowo podatne na pleśń i dlatego wymagają szczególnej uwagi. Odparowana woda, która nieuchronnie powstaje podczas gotowania, mycia i kąpieli, sprzyja rozwojowi pleśni w perspektywie średnioterminowej, podobnie jak kondensacja na wewnętrznych powierzchniach szyb okiennych, ponieważ różnice temperatur i wilgotności między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz w tych wrażliwych obszarach są po prostu zbyt duże.

Czarna pleśń widziana z czysto fizycznego punktu widzenia lub:

Woda musi odpłynąć, tylko jak?

Jeśli przyjmiemy, że nowo zajmowana nieruchomość została wybudowana pod względem technologii cieplnej i konstrukcji zgodnie z najnowszymi przepisami i normami budowlanymi, w tym elewacje termoizolacyjne i szczelność energetyczna: CZEGO mogą i muszą przestrzegać mieszkańcy, aby zapobiec tworzeniu się pleśni?

Oddychanie, gotowanie, sprzątanie, pocenie się, kąpiel czy pranie – zawsze jest znaczna ilość wody, która staje się jeszcze większa, gdy „mieszkają z” zwierzętami, fontanna pokojowa z ciętymi kwiatami lub roślinami domowymi zapewnia relaks psychiczny lokatorów lub nasiąknięte deszczem ubrania nad kaloryferami Powiesić do wyschnięcia. W wieloosobowym gospodarstwie domowym można dziennie przygotować dziesięciolitrowe wiadro wody. To daje od 2000 do 3000 litrów rocznie, których nie można po prostu przewietrzyć przez okna i drzwi. Każdy, kto myśli, że pozwala na odparowanie takiej ilości wody w mieszkaniu i że przy włączonym ogrzewaniu na maksimum może już po kilku tygodniach zmierzyć się z bardzo poważnym problemem pleśni.

Woda należy do odpływu, a nie do powietrza w pomieszczeniu!

Przede wszystkim mieszkańcy domu powinni zawsze przyswoić sobie, że nieświeże powietrze w pomieszczeniach ma właściwość wchłaniania znacznie mniejszej ilości wody lub wilgoci niż powietrze świeże. Oznacza to, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, że okna należy otwierać nie tylko w celu wentylacji opartej na własnym cieple. Konieczna jest regularna wentylacja szokowa, jeśli to możliwe, w tym samym czasie we wszystkich oknach budynku mieszkalnego i co najmniej dwa do trzech razy dziennie przez co najmniej pięć minut. Tego typu odprowadzanie starego powietrza i wody kondensacyjnej powinno odbywać się przy całkowicie otwartych oknach, w miarę możliwości po prostu ich odchylenie nie przyniesie oczekiwanego sukcesu.

Profilaktyka przeciwko powstawaniu czarnej pleśni

Ukierunkowana profilaktyka przeciwko czarnej pleśni obejmuje również to, że wyłożone kafelkami ściany w wilgotnych pomieszczeniach czyści się po wzięciu prysznica lub kąpieli za pomocą ściągaczki do okien, która jest idealnie wyposażona w miękką gumową wargę. Jeśli suszysz pranie w domu w zimnych porach roku, możesz również zapobiec tworzeniu się kondensacji, stosując najwyższą możliwą prędkość wirowania (1600 do 1800 obr./min) w pralce.

Wiele płytek w wilgotnych pomieszczeniach ułatwia pleśń

Nawet jeśli jest modny i wygląda szykownie: jeśli łazienka jest wyłożona zbyt obficie kafelkami, funkcja ścian wewnętrznych jako buforów wilgoci jest zauważalnie ograniczona. Z tego powodu płytki należy stosować bardzo oszczędnie tylko w szczególnie wilgotnych pomieszczeniach w domu, z wyjątkiem bezpośredniego obszaru rozpryskiwania się wody. W przypadku sufitów, jak również górnych odcinków ścian, zaleca się naniesienie tynku mineralnego lub farby wapiennej, ponieważ wtedy wilgoć może być znacznie lepiej wchłaniana i w znacznym stopniu unika się zapleśniałych spoin. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienek bez okien, które są wyjątkowo podatne na zarażenie czarną pleśnią ze względu na całkowite wyłożenie płytek w połączeniu ze zbyt małym urządzeniem wentylacyjnym. Ale nawet jeśli mieszkańcy zrobili wszystko dobrzeWilgotna lub zapleśniała ściana w łazience może również wskazywać na nieszczelną rurę wodną za nią, co potwierdza, że ​​pleśń może iść dość ukrytymi ścieżkami, które czasami są trudne do zlokalizowania.

Więc fajne pokoje są bardziej odporne na czarną pleśń!?

Wręcz przeciwnie, zwłaszcza w chłodniejszych pomieszczeniach, korytarzach, a szczególnie często w sypialniach, pleśń pojawia się bardzo często i nie jest wykrywana przez dłuższy czas. Z jednej strony wynika to z faktu, że ludzie częściej się pocą, gdy śpią, a wilgotne i ciepłe powietrze z innych pomieszczeń przenika przez otwarte drzwi. Z tego powodu pomieszczenia, które są chłodne, powinny być szczególnie uważnie sprawdzane w krótszych odstępach czasu pod kątem pojawienia się pleśni. Preferowane są do tego miejsca za zasłonami i szafkami, ale także okładziny ścienne, listwy ochronne i parapety. Ale dzwonek alarmowy powinien zadzwonić również wtedy, gdy nagle pod tapetą pojawią się ciemne lub głębokie czarne plamy, zwłaszcza na ścianach zewnętrznych.

Szukasz śladów pleśni – ale jak?

Różne rodzaje pleśni

Dobry wzrok i węch pomagają

Przynajmniej po to, aby uzyskać wstępny przegląd przybliżonych wymiarów możliwej inwazji pleśni. Stęchły i stęchły zapach, który czuje się wchodząc do domu, jest zwykle dość pewną wskazówką, że coś tu jest nie tak. W sensie biologicznym pleśnie to żywe istoty, które przeprowadzają swój organiczny proces metaboliczny poprzez powietrze w pomieszczeniu, co z kolei wiąże się z wyczuwalnym wydzielaniem się zapachu. Czasami jednak mieszkańcy domów przyzwyczaili się do tych zapachów lub zupełnie nieświadomie już ich nie dostrzegają. W takim przypadku warto poprosić o wsparcie jednego z zaprzyjaźnionych sąsiadów, który oceni sprawę neutralnie. Wszystkie ukryte części domu należy sprawdzić wizualnie,w którym czarna pleśń mogłaby się rozwinąć wcześniej niezauważona. Dotyczy to między innymi okładzin ściennych, spłuczek toaletowych, płyt sufitowych i tapet, a także ścian, które przez długi czas były zasypywane meblami.

Jest dokładniejszy dzięki precyzyjnym urządzeniom pomiarowym

Podejrzane fragmenty ścian, na których podejrzewa się czarną pleśń, można również dość niezawodnie zlokalizować za pomocą bezkontaktowego termometru na podczerwień i higrometru cyfrowego, za pomocą których pomiary odbywają się w różnych punktach pomieszczenia. Wilgotność powietrza od 40 do 60 procent jest uważana za nieszkodliwą i należy ją mierzyć w dobrze hartowanym pomieszczeniu (temperatura wewnętrzna nie niższa niż 16 ° C). Jeśli chodzi o wytropienie czarnej pleśni za drewnianą okładziną ścienną, wartości wilgotności powyżej 70 procent należy uznać za szczególnie krytyczne i na pewno nie można się pomylić patrząc bezpośrednio za okładzinę po raz drugi.

Czarna pleśń. Poszukiwanie wskazówek przeciwko pleśni ze specjalistą

Nawet stosunkowo niejasne założenie, że w domu występują początkowe ślady pleśni, być może w kilku miejscach, należy potraktować jako okazję do uzyskania fachowej porady. Przy pomocy specjalnie przygotowanych w laboratorium pożywek, lekarze środowiskowi, alergolodzy, a nawet certyfikowani eksperci budowlani są w stanie bardzo precyzyjnie ocenić stopień zarażenia pleśnią, aw razie potrzeby szczegółowo ocenić związane z tym zagrożenia dla zdrowia. Ponieważ pleśń często prowadzi do kosztownych i czasochłonnych sporów prawnych między najemcami a właścicielami domów, ale czasami nawet do roszczeń odszkodowawczych wobec zaangażowanych firm budowlanych, ważne jest również zabezpieczenie dowodów, które można wykorzystać w sądzie w takich sytuacjach,które należy pozostawić doświadczonemu ekspertowi na tak wczesnym etapie.

Czarna pleśń. Samodzielne usuwanie pleśni

Niezależnie od tego, czy inwazja jest czarną pleśnią, czy innym niebezpiecznym typem toksycznej siatki grzybowej: nigdy nie należy jej wycierać do sucha na powierzchni, a najważniejszym priorytetem kontroli pleśni jest zawsze większy obszar uszkodzenia, tym bardziej rozsądne jest użycie Bądź profesjonalistą. Jeśli naprawdę chcesz pomóc, powinieneś być sprawny fizycznie, nie mieć osłabionego układu odpornościowego i nie cierpieć na alergie. Jest rzeczą oczywistą, że dzieci i osoby starsze nie biorą udziału w pracy i lepiej im w tym czasie przebywać poza budynkiem. Jeśli inwazja pleśni ogranicza się do mniejszych plam, takie obszary można dość skutecznie leczyć czystym lub wysokoprocentowym alkoholem.Po obfitym rozczesaniu płyn musi działać przez co najmniej 30 minut. Pozostałości pleśni powinieneś następnie ścierać szmatką nasączoną alkoholem i natychmiast usuwane.

I to przede wszystkim nadmierna wilgotność, która po powrocie powoduje również ponowny wzrost pleśni.

PORADY I WSKAZÓWKI

Oczywiście nikt, kto wietrzy regularnie, grzeje energicznie i robi wszystko inne w domu poprawnie, nie spodziewa się, że napotka nieoczekiwane ślady czarnej pleśni. Ale:

 • Niemniej jednak do eliminacji splotów grzybiczych należy podchodzić bardzo ostrożnie i systematycznie, ponieważ nie stanowią one zagrożenia życia dla osób całkowicie zdrowych, przynajmniej we wczesnym stadium.
 • Aby przygotować się na późniejsze spory z właścicielem nieruchomości, warto dokładnie udokumentować zdjęciami fragmenty budynku dotknięte czarną pleśnią.
 • W wielu miejscach możliwe jest zaangażowanie właściwego działu zdrowia, jeśli istnieje podejrzenie zarażenia czarną pleśnią, który zwykle zapewnia porady na miejscu, w tym rzetelne pomiary temperatury i wilgotności, oraz pobiera odpowiednie próbki laboratoryjne za niewielkie pieniądze.