Pleśń na płytach gipsowo-kartonowych

Pleśń na płytach gipsowo-kartonowych.

Pleśń na płytach gipsowo-kartonowych. Pleśń z płyt gk jest bardzo trudna do usunięcia. W tym artykule można przeczytać o typowych wzorcach uszkodzeń oraz o tym, gdzie jest największe ryzyko pleśni na elementach Rigips. Ponadto, dlaczego pleśń na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych nie jest tak rzadka w nowych budynkach.

Rozwój pleśni na płycie gk

Rigips to materiał, który jest bardzo dobrym siedliskiem dla wielu rodzajów pleśni. Wiele pleśni może trawić celulozę i ją odżywiać. Oznacza to, że znajdują nie tylko siedlisko na płytach gipsowo-kartonowych , ale także dobrą pożywkę, na której mogą szybko się rozprzestrzeniać.

Wymagania dotyczące rozwoju pleśni

Pleśń na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych
Pleśń na ścianie

Pleśń tworzy się głównie pod wpływem wilgoci. Wilgoć jest podstawową przyczyną rozwoju pleśni. Ponieważ płyta gipsowo-kartonowa często wysycha powoli, podłoże nadaje się również na pleśń przez długi czas. Formowanie się pleśni może nastąpić bardzo szybko, ponieważ zarodniki pleśni są praktycznie wszechobecne. Następnie tworzy się z nich widoczna powłoka pleśni.

Zagrożenia na ścianach z płyt gk

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych są bardzo szybko atakowane przez pleśń, gdy są wilgotne. Zarażenie postępuje wtedy szybko i trudno jest go powstrzymać. Istotne jest to, że pleśń widoczna na powierzchni to tylko część problemu – nie zawsze jest od razu widoczny pełny stopień zarażenia pleśnią .

Pleśń za ścianami z płyt gipsowo-kartonowych

Niezapomniane badanie wykazało, że nawet w przypadku powierzchni płyt gipsowo-kartonowych, które wydają się całkowicie nienaruszone, w 90% przypadków za płytą gipsowo-kartonową oraz w przestrzeni między panelami przednimi znaleziono kilka rodzajów pleśni. Zanieczyszczenie było czasami ogromne, nawet jeśli na powierzchni nie było żadnych śladów.

Stachybotrys chartarum

Ten niezwykle niebezpieczny rodzaj pleśni, który zwykle ma kolor czarny lub czarniawy, występuje głównie na płytach gipsowo-kartonowych. W pojedynczych przypadkach ten rodzaj pleśni doprowadził już do śmierci niemowląt, wiele innych było poważnie chorych. Wynika to z obecności mykotoksyn (tj. Toksyn grzybów), które tworzą gatunki Stachybotrys. Niszczą nawet najmniejsze ilości. Nawet zabite zarodniki wywołują objawy spowodowane obecnością toksyny.

Objawy Stachybotrys

Infekcja nawet najmniejszymi ilościami toksyn grzybiczych (wchłanianych przez skórę lub poprzez wdychanie zarodników):

  • Krwawienie z nosa, krwawienie z płuc, duszność
  • ciężkie zapalenie płuc
  • Zaburzenia rytmu serca
  • potężne mechanizmy obronne
  • czasami również utrata logicznego myślenia i pamięci, choroba Alzheimera postępuje bardzo szybko
  • Zmniejszenie liczby białych krwinek
  • objawy grypopodobne, zmęczenie, wypadanie włosów, owrzodzenie jamy ustnej
  • Zaczerwienienie i obrzęk skóry twarzy, choroby zapalne i płaczące skóry

Choroba zaczyna się od owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej, następnie następuje zmniejszenie liczby białych krwinek, a następnie zmniejszenie krzepliwości krwi. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci, ponieważ nie można już jeść.

Utylizacja paneli GK

Ponieważ laik nigdy nie może być pewien, czy Stachybotrys nie rozprzestrzenił się również na dotkniętej płycie gipsowo-kartonowej lub za nią, podczas renowacji należy zachować szczególną ostrożność.

Konieczna utylizacja

Panele należy całkowicie i szeroko zdemontować – nie należy ich suszyć. Jeśli prawdopodobna jest infestacja, części ramy szkieletowej muszą być również całkowicie usunięte. Utylizacja powinna być przeprowadzona przez doświadczoną specjalistyczną firmę, należy koniecznie nosić pełną odzież ochronną i odpowiednią ochronę dróg oddechowych. Utylizacja jest zawsze przeprowadzana w specjalnych, odpornych na rozdarcie workach i zapobiega tworzeniu się kurzu.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie ryzykuj z pleśnią na płycie gk, ale bądź bardzo ostrożny. Zwróć uwagę, że pleśń mogła już rozprzestrzenić się na sąsiednie elementy i zawsze usuwaj duży obszar.