Pleśń po renowacji w starym budynku

Pleśń po renowacji w starym budynku

Jakie mogą być przyczyny pojawienia się pleśni w budynku, który dopiero co został odnowiony? Przeczytaj poniższy post i dowiedz się, jakie mogą być tego przyczyny.

Pleśń po renowacji. Nierzadko po renowacji pojawiają się nagle ogromne problemy z pleśnią. W tym artykule dowiesz się, jakie może to mieć przyczyny i gdzie mogą być najczęstsze przyczyny problemów z pleśnią po renowacji starego budynku.

Pleśń po renowacji. Renowacja energetyczna

Kiedy dziś remontuje się stare budynki, często obejmuje to również tak zwaną renowację „energetyczną”. EnEV przewiduje to również w wielu przypadkach: Jeśli więcej niż 10% komponentu jest odnawiane, wymagana norma EnEV musi być również osiągnięta dla danego komponentu po renowacji. Jednak to właśnie te energiczne renowacje są główną przyczyną problemów pleśniowych po renowacji.

Pleśń po renowacji. Najczęstsze błędy podczas renowacji

Pleśń na ścianie po renowacji budynku
Pleśń na ścianie po renowacji budynku
  • punkty rosy niepoprawnie obliczone dla wszystkich lokalizacji
  • Metoda izolacji niedostosowana do budynku („standardowa izolacja termiczna”)
  • niedbałe lub niewłaściwe wykonanie pracy

Pleśń po renowacji. Najczęstsze wzorce uszkodzeń

Niektóre rodzaje uszkodzeń po izolacji i renowacji występują częściej niż przeciętnie. Dlatego należy je tutaj pokrótce przedstawić i wyjaśnić ich przyczyny.

Pleśń w niszach okiennych, kondensacja na oknie

Bardzo często zdarza się, że chociaż elewacja jest ocieplona, ​​ze względów finansowych okna należy wymienić dopiero w późniejszym czasie.

Pierwotna przyczyna

Różnica temperatur pomiędzy ciepłymi od wewnątrz ścianami, a wewnętrznymi stosunkowo zimnymi powierzchniami okien, to klasyczny mostek termiczny.Dwa elementy o bardzo różnym oporze cieplnym sąsiadują ze sobą – często prowadzi to do powstawania pleśni na przejściach.

Ciemne plamy po wewnętrznej stronie ściany, częściowy rozwój pleśni

Jeśli odnawia się elewację, a okna i drzwi są również odnawiane profesjonalnie, wszystko powinno być w porządku. Jednak pleśń pokazuje, że tak nie jest.

Pierwotna przyczyna

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną tego typu uszkodzeń w przypadku całkowitej renowacji jest to, że nieprzepuszczalne dla wody (paroszczelne) stare powłoki przylegające do elewacji nie zostały usunięte przed nałożeniem izolacji. W efekcie wilgoć generowana wewnątrz nie może dyfundować na zewnątrz, a profil temperaturowy w ścianie ulega zmianie.

Pleśń w rogach i przy podłodze

Pleśń po renowacji w starym budynku
Pleśń w rogu po renowacji w starym budynku

Jeśli pleśń tworzy się głównie w tym obszarze, można założyć mostek termiczny: albo na przejściu między gruntem a ścianą zewnętrzną lub w obszarze krawędzi nieizolowanych stropów piwnic.

Pierwotna przyczyna

Jeśli izolacja nie jest wbudowana w obwód, ale kończy się ponad nim, mostki termiczne mogą powstawać dokładnie w obszarze krawędzi. Punkt połączenia nieizolowanego stropu piwnicy może również chłodzić ściany zewnętrzne w obszarze krawędzi do tego stopnia, że ​​wilgoć gromadzi się w ścianie, a później również pleśnieje.

PORADY I WSKAZÓWKI

Przy wszystkich problemach z pleśnią zdecydowanie należy przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących prawidłowej wentylacji i utrzymywać wilgotność na najniższym możliwym poziomie. To nigdy nie jest złe, a problem jest często nieco łagodzony. Oczywiście nie jest to wystarczające rozwiązanie.