Czerwona pleśń – czy jest niebezpieczna?

Czerwona pleśń

Czerwona pleśń to mało popularna odmiana pleśni w naszym kraju. Co nie oznacza, że należy ją ignorować i nie szukasz informacji na jej temat. Pleśń może przybrać różnego rodzaju kolory i kształty. Początkowo na danej powierzchni pojawia się plama pleśniowa, która zawiera zarodniki pleśni. Taka plama pleśniowa może pojawić się na namiocie, który schowasz do garażu lub innego miejsca przechowywania bez wcześniejszego wysuszenia namiotu. Pleśń oczywiście najczęściej spotykana jest w mieszkaniach, domach, na ich ścianach, sufitach i podłogach. Pleśń może zaatakować parkiet, okna, uszczelki przy prysznicu, a także jedzenie i zboże. Co do czerwonej pleśni to jest ona dosyć rzadko spotykana w budynkach mieszkalnych, zazwyczaj można ją spotkać na zbożu. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą kontakt z czerwoną pleśnią? Jak odróżnić czerwoną pleśń od czarnej pleśni? Czy różnią się tylko kolorem? Na te, jak i inne pytania spróbujemy ci odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak skutecznie, szybko i bezpiecznie usunąć czerwoną pleśń?

Aby szybko, skutecznie i bezpiecznie pozbyć się jakiekolwiek pleśni, nie tylko tej czerwonej potrzebny jest profesjonalny preparat. Użyj płynu ALL IN WOW!, który z łatwością usuwa pleśń z różnych powierzchni. Co ważne jest w 100% biodegradowalny, nie śmierdzi i nie dusi podczas aplikacji. Stworzony przy pomocy sztucznej inteligencji z kosmetycznych składników.

ALL IN WOW! Bardziej innowacyjnie już się nie da!

KUPUJĘ

Typowa czerwona pleśń

Barwa jest głównym znakiem rozpoznawczym czerwonej pleśni, trudno ją pomylić z innym rodzajem pleśni. Czerwień to kolor pobudzający, kojarzony z szybkością i energią. Nie bez powodu sportowe samochody malowane są na kolor czerwony. Ma on motywować, a nawet wywoływać agresję. No właśnie co do agresji i pobudzania to niewątpliwie czerwona pleśń potrafi tak wpłynąć na człowieka. Zdenerwowanie i chęć do działania oto co często pojawia się w człowieku, gdy zobaczy pleśń w swoim domu. Neurospora sitophila to inna nazwa czerwonej pleśni. Jeśli chciałbyś zgłębić wiedzę na jej temat, to zapewne spotkasz się w sieci z określeniem „czerwona pleśń piekarnicza”.

Czerwona pleśń i jej specjalne właściwości

Dlaczego czerwona pleśń jest także nazywana pleśnią piekarniczą? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż można ją spotkać w piekarni na zbożu, które nie zostało jeszcze zmielone na mąkę. Zboże tak jak inne produkty i materiały, które są narażone na działanie wilgoci, mogą zostać zainfekowane pleśnią. Celuloza to także słowo klucz dla zrozumienia tego gdzie i dlaczego pojawia się czerwona pleśń. Można powiedzieć, że czerwona pleśń bardzo ją lubi. Na jakich konkretnie materiałach, które zawierają celulozę, pojawia się czerwona pleśń?

Są to:

  • Drewno
  • Karton
  • Tapeta papierowa
  • Rozkładające się rośliny lub części roślin
  • Płyty gipsowo-kartonowe (np. Płyty gipsowo-kartonowe

Dystrybucja

Cały świat jest narażony na działanie pleśni. Warunki pogodowe mają tu ogromne znaczenie. Im większa wilgoć, tym większa szansa na pojawienie się pleśni. Jednak czerwona pleśń najczęściej występuje w Europie Środkowej. Jeśli lubisz podróżować po tej właśnie części świata to wcześniej czy później spotkasz na swojej drodze pleśń o kolorze czerwonym. Czerwoną pleśń możesz spotkać w takich miejscach, jak łazienka, kuchnia, garaż, strych, czy też piwnica. Jednak pomieszczenia te są sporadycznie atakowane przez czerwoną pleśń. Przede wszystkim jest to zboże i rośliny zarówno te świeże, jak i te, które odciąłeś już od korzenia.

Czerwona pleśń i jej wpływ na Twoje zdrowie

Dla takich miejsc, jak uszczelki pod prysznicem, fugi między płytkami w kuchni i łazience, czy też słabo wentylowana piwnica pleśń to pewny gość. Pojawia się nieproszony? Niekoniecznie, Twoje zaniedbania to dla pleśni swego rodzaju zaproszenie. Czarna pleśń na ścianach i łączeniach okna ze ścianą (róg), czerwona pleśń na zbożu to wystarczające powody, by pleśń postrzegać jako wroga, z którym trzeba walczyć. Pleśń czy to czarna, czy też czerwona, ale i każda inna może bardzo mocno wpłynąć na Twoje zdrowie. Drogi oddechowe, płuca, oskrzela, oczy potrafią odczuć obecność pleśni. Zwłaszcza długotrwały i systematyczny kontakt z pleśnią jest bardzo niebezpieczny. Szczególnie powinieneś chronić dzieci przed kontaktem z pleśnią.

Socjalizacja

Czy to masz do czynienia z czerwoną pleśnią, czy też z czarną pleśnią zawsze powinieneś zachować najwyższy stopień ostrożności. Określenie gołym okiem, z jakiego rodzaju pleśnią mamy styczność czasami jest bardzo trudne. Może się okazać, że aby dowiedzieć się dokładnie jaka pleśń pojawiła się w Twoim domu, będzie wymagało konsultacji ze specjalistą.

Czerwona pleśń
Czerwona pleśń

Kolor

Kolor czerwony idealnie pasuje do sportowego samochodu, także kobiece buty tak zwane szpilki nie wyglądają w tym kolorze źle. Narzuta na sofę, czy też zasłony w kolorze czerwonym również przyciągają naszą uwagę. Czerwone płytki na ścianie w łazience to już kwestia gustu. Zapewne osoby zdecydowane i pewne siebie lubią łazienkę w tym kolorze. Jednak ciężko sobie wyobrazić, by osoby, które lubią kolor czerwony, zaakceptowały go także na szkodliwej i szpecącej daną powierzchnię pleśni. Czerwona pleśń ma typowy, wyraźnie czerwony kolor. Jak każdy kolor tak też czerwień ma swoje odcienie. Czerwona pleśń może przybrać postać lekko lub bardziej rudawej. Czasami kolor jest na tyle słaby, że trudno go zauważyć.

Konsystencja

Konsystencja czerwonej pleśni jest zmienna i wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w miejscu wystąpienia pleśni. Zazwyczaj czerwona pleśń tworzy śluzowate, drożdżopodobne osady. Inne gatunki mogą z czasem stać się wełniste i puszyste i prawie zawsze rosną bardzo szybko.*

Ryzyko choroby

Takie ryzyko może pojawić się nie tylko przy długotrwałym wdychaniu powietrza zainfekowanego pleśnią, ale także w momencie, gdy będziesz próbował usunąć czerwoną pleśń ze ściany lub sufitu. Jeśli zamierzasz sam usunąć pleśń, koniecznie powinieneś ubrać maskę i gogle ochronne, a także gumowe rękawice. Pamiętaj wdychanie czerwonej pleśni może przynieść o wiele bardziej opłakane skutki, niż wdychanie innych rodzajów pleśni.

TH!NK

Ludzie bardzo często ignorują pojawienie się pleśni w ich domu. Żyją z nią i przyzwyczajają się do jej obecności. Pleśń należy dusić w zarodku. Jak tylko pleśń pojawi się w Twojej łazience, czy też na ścianie w salonie lub suficie w sypialni należy podjąć kroki ku jej usunięciu. Może stać się też tak, że nie usuniesz pleśni pierwszym lepszym preparatem do usuwania pleśni. Niestety mało jest skutecznych preparatów do usuwania pleśni. Zachęcamy, byś sprawdził nasz innowacyjny, biodegradowalny i ekologiczny preparat do usuwania pleśni o nazwie APLEA.

Przeczytaj także nasze inne artykuły: