Usuwanie czarnej pleśni. Zwracaj uwagę na swoje zdrowie

Usuwanie czarnej pleśni ma dwa scenariusze. Czarna pleśń może być łatwo usunięta samodzielnie przez inwazję do około pół metra kwadratowego na uszczelnionej powierzchni. W przypadku wilgotnych podłoży organicznych, takich jak drewno i tapety, decyzję należy podjąć na podstawie głębokości wnikania. W przypadku inwazji na dużą skalę i głębokich kultur zarodników należy przeprowadzić profesjonalne usunięcie.

Usuwanie czarnej pleśni. Nie lekceważ zagrożenia dla zdrowia

Czarna pleśń a zdrowie człowieka
Czarna pleśń a zdrowie człowieka

Małe zarodniki czarnej pleśni poruszają się jako unoszące się cząsteczki w powietrzu w pomieszczeniu, gdy są zawirowane. Z tego powodu ochrona dróg oddechowych i oczu, a także zakryta skóra, o ile to możliwe, jest niezbędna przy każdym jej zdejmowaniu. Dotyczy to nawet niewielkich ilości zarodników i jest niebezpieczne w przypadku rozległej inwazji czarnej pleśni .

Osoby z trudnościami w oddychaniu lub wrażliwymi narządami oddechowymi, astmatycy, dzieci i osoby starsze nie powinny wykonywać zabiegu. W przypadku konwencjonalnego odkurzacza domowego zarodniki są nie tylko wirowane, ale także równomiernie rozprowadzane. Można używać tylko specjalnych odkurzaczy z odpowiednimi filtrami.

Wytrzyj uszczelnione powierzchnie, sprawdź głębokość na porowatym podłożu

Mikroskopijne zarodniki pleśni należy chronić przed wdychaniem za pomocą maski do oddychania o co najmniej klasie ochrony P3. Wycieranie alkoholu (96 procent) lub nadtlenku wodoru (trzydzieści procent) wystarczy, aby usunąć czarną pleśń z gładkich i uszczelnionych powierzchni, takich jak płytki łazienkoweOcet i esencja z octu są szkodliwe, ponieważ mogą nawet pomóc w rozwoju czarnej pleśni.

Głębokość zakażenia należy sprawdzić na organicznych powierzchniach, takich jak drewno lub tapetowane ściany w mieszkaniu . Jeśli zarodników nie można usunąć i całkowicie zebrać, zainfekowane obszary należy wyciąć i usunąć.

Odzież ochronna, maski i wentylacja

  • Maska oddechowa (co najmniej P3)
  • Maska na oczy (w miarę możliwości zamknięta z boku)
  • gumowe rękawiczki
  • Odzież z długimi rękawami, która zakrywa również nadgarstki i kostki (podkolanówki)
  • Ochrona włosów jak plastikowy kaptur

Po usunięciu pomieszczenie musi być dokładnie i dobrze wentylowane. Pełna wymiana powietrza zapewnia, że ​​dalsze pływające zarodniki są usuwane. Pomieszczenie o kubaturze ośmiu metrów sześciennych powinno być wentylowane przeciągiem przez co najmniej dwie godziny.

Podczas wietrzenia zwierzęta i dzieci nie powinny znajdować się przed oknami, a co dopiero w sprzątanym pomieszczeniu.

Zawsze używaj ochrony podczas usuwania pleśni

W zasadzie drugorzędne znaczenie ma to, czy czarna pleśń i jej gatunek zostały zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość . Każdy rozwój pleśni może mieć negatywny wpływ na zdrowie , aw najgorszym przypadku prowadzić do poważnych dolegliwości. Dlatego za każdym razem, gdy usuwasz pleśń, powinieneś postępować z najwyższym możliwym poziomem samoobrony.

Jedynym wyjątkiem są małe czarne kropki na połączeniach między płytkami, które często są rozpoznawane jako nieaktywne plamy z pleśni. Dla nich rozległe środki ochronne i bezpieczeństwa nie są absolutnie konieczne ze względu na „martwe” zarodniki, chociaż są one korzystne.

PORADY I WSKAZÓWKI

Używaj zamkniętego pojemnika na odpady ze spleśniałego materiału, takiego jak drewno, tapety i tekstylia. Zarodniki pozostają bardzo zdatne do lotu i są rozprowadzane w otwartym pojemniku na odpady w drodze do kosza na śmieci.