Pleśń – przyczyny

Pleśń i jej przyczyny

Dla wielu nie jest do końca jasne, w jaki sposób pleśń dostaje się do domu i mieszkania. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jakie przyczyny są decydujące i jakie warunki muszą istnieć, aby pleśń mogła się rozprzestrzeniać i jakie są przyczyny zarażenia.

Podstawowe przyczyny

Aby pleśń w ogóle się rozwinęła, muszą być spełnione pewne podstawowe wymagania:

  • Wilgoć (niezależnie od jej źródła)
  • odpowiednie zaopatrzenie w żywność
  • brak materiałów budowlanych i substancji, które mają działanie zabijające pleśń (np. farba wapienna (12,61 euro na Amazon *)

Wilgotność

Wnikanie wilgoci lub wilgoci jest podstawowym warunkiem rozwoju pleśni. Pleśń może rosnąć tylko wtedy, gdy jest wystarczająca ilość wilgoci, która już nie wysycha. Niektóre rodzaje pleśni , takie jak czerwona pleśń , wymagają nawet szczególnie dużej ilości wilgoci, zanim będą mogły rosnąć.

Bezpośrednia wilgoć

Uszkodzone rury wodociągowe są głównym powodem, dla którego ściany, sufity lub podłogi stają się z czasem bardzo wilgotne. Zwłaszcza jeśli drobne uszkodzenia nie zostaną naprawione, a woda wielokrotnie przedostanie się do muru, element może z czasem stać się bardzo wilgotny. Wadliwe odwodnienie dachu może również prowadzić do pojedynczych lub większych obszarów zawilgoconych, a także:

  • przenikanie wody deszczowej przez nieszczelne dachy
  • wnikająca roztopiona woda
  • Powodzie, zalanie

Kondensacja

Powstawanie kondensatu jest zwykle główną przyczyną rozwoju pleśni. Kondensacja pojawia się wielokrotnie w poszczególnych punktach z powodu gradientu temperatury lub mostka termicznego. Z biegiem czasu może to prowadzić do trwałej wysokiej penetracji wilgoci w poszczególnych miejscach, w których następnie tworzy się pleśń.

Izolacja jako przyczyna

Dzisiejsze dobrze izolowane domy i mieszkania są szczególnie podatne na kondensację, gdzie nawet najmniejsze wady konstrukcyjne mogą skutkować dużymi gradientami temperatur w poszczególnych punktach lub w poszczególnych obszarach. Prowadzi to do kondensacji wilgoci zawartej w powietrzu, która następnie osadza się na elementach. W takich przypadkach należy zdecydowanie walczyć z przyczyną.

Wilgotność w pomieszczeniu

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniu może również prowadzić do kondensacji. Może to mieć miejsce przez krótki czas po kąpieli i gotowaniu, jeśli nie ma wystarczającej wentylacji. Jest to jednak możliwe również wtedy, gdy optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu lub piwnicy jest trwale przekroczony – na przykład podczas suszenia budynku lub po remoncie, w którym wprowadzono dużą ilość wilgoci.

Dostawa żywności

Pożywienie dla pleśni zwykle składa się z materiałów organicznych (drewno, papier, materiały celulozowe, ale także ubrania lub pozostałości brudu na ścianach i sufitach). Pleśnie często specjalizują się w niektórych źródłach żywności, ale także metabolizują materiały nieorganiczne (np. Miedź). To jest często powód ich zabarwienia. Jednak odżywkę można zastosować tylko wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca ilość wilgoci i nie ma substancji odpornych na pleśń (takich jak powłoka wapienna).

PORADY I WSKAZÓWKI

Regularna wentylacja jest ważna we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza w mocno izolowanych pomieszczeniach mieszkalnych. Istnieją również systemy wymuszonej wentylacji ram okiennych, które zapewniają stałą wentylację i tym samym odzyskują ciepło, dzięki czemu nie traci się cennej energii cieplnej.