Żółta pleśń – czy to niebezpieczne?

Żółta pleśń ma wyjątkowo złą reputację, głównie z powodu swojej przeszłości. W tym poście dowiesz się, które rodzaje pleśni mogą być zabarwione na żółto, które z nich są niebezpieczne, jakie choroby mogą powodować te rodzaje pleśni.

Typowa żółta pleśń

Żółta pleśń
Żółta pleśń

Żółte zabarwienie może wystąpić w kilku typach pleśni, ale typową „żółtą pleśnią” jest typ Aspergillus flavus. Inną nazwą pleśni jest Penicillinum rubrum (co właściwie oznacza czerwony) i występuje na całym świecie. Można go znaleźć zarówno w powietrzu, jak i w ziemi. Należy do grupy pleśni z tzw. Konewki.[embed_article type = 3]

Osobliwości żółtej pleśni

Aspergillus fl. Tworzy kolonie jak wszystkie rodzaje pleśni, ale głównie wybiera nasiona. Preferowanym miejscem osadzania się pleśni są wszystkie nasiona o wysokiej zawartości tłuszczu lub skrobi. Są to głównie:

  • orzeszki ziemne
  • kukurydza
  • większość ziaren
  • Pistacje
  • Nasiona bawełny

Popatrz

Żółta pleśń
Żółta pleśń

Żółta pleśń może być sucha i łuszcząca się. Jednak w niektórych przypadkach możliwa jest również wyraźnie ziarnista konsystencja. W indywidualnych przypadkach może mieć również bardzo tłusty wygląd.

Wariacje kolorystyczne

Żółta pleśń może z czasem przybierać brązowawe lub zielonkawe zabarwienie, w zależności od wieku i miejsca zarażenia. Określenie na podstawie koloru lub spójności nie jest możliwe z pewnością – tylko ekspert jest w stanie to ustalić.

Poprzednie znaczenie

Żółtą pleśń znaleziono w wielu egipskich grobowcach królewskich i komorach grobowych. W kontakcie z trującymi produktami tego grzyba w grobach niektórzy archeolodzy i pracownicy zmarli na poważne choroby.

Efekt chorobotwórczy

Aspergillus flavus wytwarza tak zwane mykotoksyny (toksyny grzybowe). Niebezpiecznymi substancjami toksycznymi Aspergillus są tak zwane aflatoksyny. W przypadku Aspergillus flavus są to głównie grupy B1 i B2.

Aflatoksyny

Aflatoksyny są bardzo niebezpiecznymi toksynami, ale mają szkodliwy wpływ tylko wtedy, gdy dostaną się do organizmu człowieka. Podejrzewa się również, że niektóre stany przechowują je jako potencjalne biologiczne środki bojowe. Aflatoksyny mogą być śmiertelne nawet przy dawce 10 µg / kg masy ciała (czyli 10 milionowych części grama).

Choroby wywołane przez aflatoksyny

W dużych dawkach aflatoksyny powodują ostrą niewydolność wątroby. Przy dużych dawkach możliwa jest również niewydolność serca lub krwawienie z nerek. Te obrazy kliniczne są podsumowane terminem aspergiloza. W mniejszych dawkach aflatoksyny z grupy B1 należą do najsilniejszych substancji rakotwórczych. Wdychanie pyłu przez chwilę może również prowadzić do raka płuc.

Środki ostrożności

W przypadku żółtej pleśni należy zachować ostrożność podczas jej dotykania, gdyż może to spowodować wchłanianie toksyn (aflatoksyn). Należy również zwrócić uwagę na ryzyko inhalacji. W każdym przypadku wymagane są maski na twarz i rękawiczki, ale nadal wymagana jest duża ostrożność.

PORADY I WSKAZÓWKI

Żółta pleśń o bladożółtym kolorze może być często bardzo trudna do wykrycia lub można ją wykryć bardzo późno. W sieci można znaleźć test na pleśń, który pomoże ci w porę znaleźć i wyeliminować pleśń.