Układanie płytek bez fug. W starych budynkach, ale także w wielu krajach południowych, często spotyka się płytki, które układano bez spoin. Jak we wszystkim, gusta są różne i wielu właścicieli budynków chciałoby układać płytki bezproblemowo. Jednak układanie płytek bez fug nie zawsze jest możliwe.
Układanie płytek bez fug. Fugi mają do odegrania ważną rolę
Technika układania płytek bez fug działa podobnie jak układanie płytek na jedną fugę. Najważniejsze, żeby płytki były naprawdę cieniowane. Jednak nie każda ściana lub podłoga powinna być wyłożona płytkami bez fug. Istnieje nie tylko szczelina dylatacyjna wokół płytki kaflowej do ściany. Fugi między płytkami są jednocześnie dylatacjami, ponieważ płytki rozszerzają się i kurczą pod wpływem ciepła i zimna. Dlatego podłogi lub ściany z płytek mają tendencję do szybkiego łamania poszczególnych płytek. Jest to również jeden z powodów, dla których masa do spoinowania dosłownie kruszy się przez lata.
- Czytaj także – Profesjonalne klejenie płytek do drewna
- Przeczytaj także – płytki i ich jakość: są tutaj wyraźne różnice
- Przeczytaj także – Klejenie płytek do jastrychu i starych płytek
Nowe nawyki związane z ogrzewaniem i techniki budowlane przemawiają również przeciwko płytkom bez fug
Dlatego płytki w krajach południowych można układać bez dylatacji. Tam temperatury są względnie stałe, a ogrzewanie podłogowe prawie nie występuje. Właśnie to prowadzi nas do argumentu, że nawet w naszej chłodnej Polsce istnieją pokrycia z płytek bez fug. Jest to szczególnie powszechne w starych budynkach. Ale należy wziąć pod uwagę materiały budowlane.
Układanie płytek bez fug. Gleby były znacznie zimniejsze
Kiedyś nie było nowoczesnych klejów do płytek. Zamiast tego zastosowano konwencjonalną zaprawę wapienną. Pomimo krótkotrwałego silniejszego wiązania zaprawy wapiennej jest mało elastycznym „klejem do płytek”. Jednak siła klejenia spada znacznie z biegiem lat. Dlatego wiele luźnych płytek jest całkowicie normalnych w warstwie płytek z zaprawy wapiennej. Rozluźnienie fug i płytek jest szczególnie sprzyjające upałowi. W przeszłości pomieszczenia były znacznie mniej ogrzewane, a podłogi były znacznie zimniejsze, również z powodu niewystarczającej izolacji. Sprzyjało to względnej trwałości, ale jest całkowicie sprzeczne z naszym obecnym zachowaniem podczas ogrzewania.
Układanie płytek bez fug. Na nowoczesnych, oddzielonych podłogach można w ograniczonym stopniu układać płytki bez fug
Jednak na niektórych podłogach płytki można nadal przyklejać bezproblemowo lub prawie bezproblemowo. Nowoczesne podłogi są już oddzielone od podłoża, na przykład za pomocą paroizolacji. Ponadto nowoczesne podłogi jastrychowe mają pewną elastyczność. Im mniejsza powierzchnia podłogi, tym większe prawdopodobieństwo, że poszczególne płytki nie pękną. W przypadku ogrzewania podłogowego maksymalną powierzchnię należy ponownie zmniejszyć. Ponadto, jeśli to możliwe, należy zastosować kalibrowane (przycięte) płytki lub płyty podłogowe, ponieważ istnieje inny czynnik, który przyczynia się do układania płytek ze spoinami.
Płytki wypalane nigdy nie są jednolite pod względem wymiarów i kształtów
Płytki wypalane. Nawet w partii produkcyjnej piec niekoniecznie musi mieć tę samą temperaturę. Ten i inne czynniki wpływają na to, że podstawa spoiny i szerokość górnej spoiny różnią się w zależności od płytki. Więc kolejnym powodem do fugowania jest uzupełnienie tych nieścisłości. Z drugiej strony kalibrowane płytki mają dokładnie takie same wymiary. Istnieje inna różnica w przypadku płytek i płyt z kamienia naturalnego.
Kalibrowane płytki i panele ceramiczne i z kamienia naturalnego
Są również kalibrowane, czyli wycinane z bloku. Te kamienie naturalne nie są już poddawane obróbce cieplnej itp. Oznacza to, że w grę wchodzą naturalne właściwości tych kamieni naturalnych. W przypadku wielu płyt i płytek z kamienia naturalnego oznacza to znacznie mniejszą ekspansję. Jednak układane kamienie naturalne wymagają również dylatacji, o ile nie są układane luźno. Zamiast tego te połączenia są znacznie mniejsze i mają od 1 do 3 mm. W żadnym wypadku nie można obejść się bez dylatacji wzdłuż ścian, podłogi z płytek lub płyt są zawsze klejone w sposób pływający.
PORADY I WSKAZÓWKI
Różnica między płytkami a płytami: płyty są używane do kamienia naturalnego o grubości od 1 do 1,2 cm lub poniżej, jeśli płyty nie są jednakowej grubości. Poniżej i jeśli grubość jest równa, płyty z kamienia naturalnego nazywane są płytkami z kamienia naturalnego.
Chcąc bezproblemowo przykleić płytki, najlepiej użyć dokładnie skalibrowanych (przyciętych) płytek. Jednak większość płytek wykonanych przez wypalanie nie jest kalibrowana.
Szerokości spoin zależą od powierzchni i wielkości płytek. W przypadku większości płytek powinny one mieć do 8 mm przy dnie spoiny.
Jeśli płytki układane są bez fug, wykonawca zwykle traci roszczenia gwarancyjne i nie może reklamować pękniętych płytek. Dotyczy to również sytuacji, gdy wymiary złącza są zbyt małe.