Cięcie płytek czysto i precyzyjnie. Zrób to sam!

Cięcie płytek

Cięcie płytek to nieodzowny element każdego remontu łazienki, salonu i kuchni. W bardzo nielicznych przypadkach wszystkie płytki pasują do płytek ściennych lub podłogowych bez konieczności przycinania. Istnieją różne narzędzia do cięcia płytek. Zasadniczo im lepsza jakość cięcia, tym droższe narzędzie do cięcia płytek do zakupu. To, który przecinak do płytek zostanie ostatecznie użyty, zależy w dużej mierze od tego, jak często będziesz go używać później. Ale nawet bez drogich narzędzi można wycinać okrągłe otwory w płytkach – lub raczej je łamać. „

Cięcie i wiercenie płytek

Cięcie płytek jest częścią układania płytek. Obie płytki należy podzielić, aby pasowały. W trudnych przypadkach należy wykonać okrągłe otwory na kielichy lub rury grzewcze. Branża oferuje wiele różnych narzędzi do cięcia płytek:

  • Nóż do szkła
  • Szczypce do łamania płytek i młotek do płytek
  • Szczypce do dziurkowania płytek
  • przecinarka ręczna lub mechaniczna
  • Szlifierka kątowa z tarczą tnącą
  • Wiertarka z tarczą tnącą
  • Wiercić małymi wiertłami do muru
  • elektryczna przecinarka do płytek
  • elektryczna przecinarka do glazury

OFERTA

1. Przytnij płytkę prosto

Przecinarka do szkła, ręczna przecinarka do glazury

Podczas cięcia właściwości płytek są podobne do właściwości szkła. W rezultacie do cięcia lub łamania płytek można również używać frezów do szkła. Przecinarki do szkła i ręczne przecinarki do płytek działają na tej samej zasadzie. Nóż do szkła to rączka z solidnym metalowym ostrzem lub metalowym kółkiem. Przecinarka ręczna to metalowe kółko, które porusza się w jednej lub dwóch prowadnicach, przy czym kółko jest dociskane do płytki za pomocą dźwigni. Niedrogą ręczną przecinarką do płytek jest na przykład główna przecinarka do płytek.

Właściwie to łamiesz płytkę, a nie ją przecinasz

Obiema „technikami cięcia” rysuje się jedynie płytkę, czyli po stronie szkliwionej, czyli od góry. Następnie możesz złamać płytkę wzdłuż tego z góry określonego punktu pęknięcia za pomocą młotka do płytek, konwencjonalnie lub za pomocą urządzenia na przecinarce do płytek. Podczas nacinania trzeba wywierać odpowiedni nacisk na felgę – zbyt mały nie rysuje oszklenia płytki, zbyt duży nacisk może oznaczać pęknięcie płytki. Możesz zarysować tę samą z góry określoną linię podziału kilka razy z rzędu.

Cięcie płytek. Wiertarka lub szlifierka kątowa z tarczą tnącą

Cięcie płytek

Można również ciąć płytkę wzdłuż za pomocą tarczy tnącej na szlifierce kątowej lub wiertarce. Jednak niekoniecznie jest to czyste rozwiązanie – dosłownie. Z jednej strony podczas cięcia wyrzucane są ogromne ilości pyłu z płytek. Dlatego też nie ma mowy o cięciu w pomieszczeniu. Z drugiej strony niezwykle trudno jest stworzyć naprawdę czyste cięcie, nawet przy dużym doświadczeniu i pewnej dłoni. Krawędź nigdy nie będzie idealnie prosta. W rezultacie płytki należy ciąć tą metodą tylko w wyjątkowych przypadkach. Jest jednak dobrze dopasowany, jeśli potrzebujesz tylko odciąć małe rogi.

Cięcie płytek. Przecinarka elektryczna do glazury

Elektryczne przecinarki do płytek są również dostępne w różnych wersjach. Duże urządzenia nadają się szczególnie do czystego cięcia dużych płytek, ponieważ zwykle mają również prowadnicę. Odpowiednim produktem byłaby przecinarka do płytek marki Ferm.

2. Wywierć otwory lub okrągłe otwory w płytce

Wiertarka, wiertarka do kamienia, łamacz do glazury i młotek do glazury

Potrzebujesz tego narzędzia, jeśli na przykład potrzebujesz okrągłych otworów lub otworów w płytce. Najpierw zaznacz okrąg (pamiętaj, że wiertłem wyjdziesz trochę poza znak). Teraz użyj małego wiertła do muru, aby wywiercić otwór bezpośrednio obok otworu. Następnie można wyłamać otwór wzdłuż otworów za pomocą szczypiec do płytek i młotka do płytek. Uważaj, aby nie używać wiertarki udarowej podczas wiercenia.

Szczypce do dziurkowania i młotek do płytek

Alternatywnie do wycięcia można użyć szczypiec do dziurkowania płytek. Płytka jest w niej zamocowana, szczypce mają z przodu pierścień podobny do klucza oczkowego. Możesz teraz wybić otwór w środku małym młotkiem do płytek. Używając szczypiec do wykrawania płytek, ostrożnie stuknij krawędź pierścienia.

Frezarka do płytek do okrągłych otworów i cięć falowych

Najlepszym narzędziem do uzyskania naprawdę idealnie okrągłych otworów z czystą krawędzią jest frezarka do płytek. Oznacza to, że faliste krawędzie lub narożniki można również łatwo przyciąć w płytce.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zdecydowanie powinieneś używać elektrycznych przecinarek do płytek i frezarki do płytek do bardzo twardych płytek, takich jak płytki z gresu porcelanowego lub płytki i płyty z kamienia naturalnego.

Zawsze układaj wszystkie płytki, które nie muszą być najpierw przycinane płasko. Z jednej strony oszczędza to czas i możesz w pełni skoncentrować się na pierwszym ułożeniu płytek, a następnie na cięciu płytek. Następnie nałóż klej do płytek później.

Krawędzie płytek i listwy odbojowe należy przycinać ukośnie na zbieżnych krawędziach zgodnie z kątem, tj. 45 stopni dla krawędzi 90 stopni.

Jeśli już wiesz, że będziesz układać płytki tylko raz lub tylko kilka płytek, najlepiej zaopatrzyć się w proste narzędzia. Drogie maszyny, takie jak elektryczne przecinarki do płytek i przecinarki do płytek, są opłacalne tylko wtedy, gdy są regularnie używane. Możesz również zapytać w wypożyczalni narzędzi.