Układanie płytek. Przyklej płytki do jastrychu i starych płytek

Stara płytka

Układanie płytek to optymalne zajęcie dla doświadczonych majsterkowiczów, które niekoniecznie musi być zlecane specjalistycznej firmie. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące klejenia płytek.

Układanie płytek. Nie wszystkie płytki są sobie równe

Po wybraniu płytek, które chcesz, musisz oprzeć wszystkie dalsze zakupy na tych kafelkach. Istnieją płytki – żeby wymienić tylko kilka rodzajów – na przykład jako płytki ceramiczne, kamionkowe, szlachetne kamionkowe, cementowe lub z kamienia naturalnego. Elastyczne kleje nadają się do wielu rodzajów płytek, a delikatne kleje do płytek kamionkowych są również elastycznymi klejami. Istnieją również kleje szybko działające i dyspersyjne, które nie stanowią problemu, zwłaszcza przy stale suchych podłożach.

Układanie płytek. Przyklej płytki do płytek z kamienia naturalnego

Jeśli chcesz przykleić płytki do płytek, zdecydowanie potrzebujesz elastycznego kleju. Upewnij się, że jest to faktycznie elastyczna zaprawa z odpowiednim logo i certyfikatem C2. Wysokiej jakości, ale także drogie markowe produkty zdecydowanie dotrzymują obietnicy. Jeśli musisz mieć pewność, że płytki faktycznie układają się równo w podłożu, użyj kleju fluidalnego. Do wielu płytek z kamienia naturalnego potrzebujesz specjalnych klejów, o których może poinformować sprzedawca płytek.

Przyklej płytki do jastrychu i ścian (tynk)

Układanie płytek w łazience
Remont łazienki

Klejenie płytek na jastrychu i ścianach (tynk) nie różni się zbytnio od przyklejania płytek na istniejących płytkach. Produkty różnią się jedynie pracami przygotowawczymi. W związku z tym można skorzystać z instrukcji przyklejania płytek do układania płytek na konwencjonalnych ścianach i podłogach jastrychowych, a także do przyklejania płytek na starych płytkach.

Układanie płytek. Instrukcje krok po kroku dotyczące przyklejania płytek na ściany, jastrychu i starych płytek

 • Płytki, ewentualnie płytki podstawowe
 • klej do płytek
 • Powód zatrzymania
 • Cement
 • Silikon łączony
 • Krzyże z płytek i kliny dystansowe
 • woda
 • Wiertarka 
 • Mieszadło
 • ewentualnie szlifierka kątowa ze szczotką drucianą
 • ewentualnie szlifierka taśmowa lub orbitalna
 • Wiaderko na zaprawę
 • Młotek gumowy
 • Kielnia zębata
 • Listwa łącząca z twardą gumą
 • ewentualnie gumowa ściągaczka
 • Silikonowa strzykawka
 • kąt
 • Ukos
 • Piła
 • Skrzynka uciosowa
 • Poziom duchowy
 • Linia kredy
 • Miara składana
 • Narzędzie do cięcia płytek
 • Płyta z gąbki lub gąbki
 • Okulary ochronne (do szlifowania)
 • Gumowe rękawice do spoinowania
 • ewentualnie nakolanniki (płytki podłogowe)

1. Prace przygotowawcze

a) Klejenie płytek do starych płytek
Płytki mają wyjątkowo gładką powierzchnię. Szkliwa chronią przed wnikaniem wilgoci, w tym klej do płytek. Dlatego możesz nałożyć specjalny podkład. Powinno to być przeznaczone do podłoży, które nie chłoną wody lub słabo ją wchłaniają. Jeśli nie boisz się kurzu, możesz również wcześniej zszorstkować stare płytki szlifierką orbitalną i grubym papierem ściernym lub szlifierką kątową z tarczą szorującą lub szczotką drucianą.

Przed gruntowaniem należy sprawdzić, czy stare płytki są luźne. W takim przypadku usuń te płytki lub narożniki i wypełnij je wypełniaczem. Aby to zrobić, po prostu dotknij płytki głowicą śrubokręta. Należy również sprawdzić szczeliny dylatacyjne uszczelnione silikonem oraz na rurach wodociągowych itp. Po nałożeniu preparatu gruntującego, zgodnie z instrukcją producenta, należy odczekać do dwóch dni, aż grunt całkowicie wyschnie, zanim będzie można przykleić płytki.

b) Przyklejanie płytek do jastrychu i ściany
Podłoże z jastrychu lub tynku z tradycyjnym klejeniem płytek również musi być czyste i równe. W razie potrzeby nakładać za pomocą szpachli lub kleju do płytek. Można również nałożyć odpowiedni podkład, w zależności od tego, czy podłoże jest lekko czy mocno chłonne. Zgodnie z instrukcją producenta odczekaj aż podkład całkowicie wyschnie.

2. Przygotuj ścianę lub podłogę do właściwego ułożenia płytek

Płytki można przyklejać wzdłuż, w poprzek i po przekątnej. W przypadku klejenia po przekątnej środek pomieszczenia określa się, rozciągając linię kredy po przekątnej z jednego rogu do przeciwległego narożnika z drugiej strony, a także z dwóch pozostałych rogów. Teraz narysuj oś podłużną i poprzeczną pośrodku. Teraz ułóż cztery płytki wokół środka pod kątem 45 stopni do osi podłużnej.

Przy układaniu wzdłużnym można postępować na różne sposoby. Możesz także określić środek pokoju. Możesz także sprawdzić, ile rzędów płytek można teraz ułożyć wzdłuż i na krzyż od środka. Jeśli pół rzędu płytek zmieści się po lewej i prawej stronie, połóż płytki również pośrodku, w przeciwnym razie tworzą środek między dwiema płytkami. Możesz więc jeździć wzdłuż i w poprzek. Koniecznie musisz pracować z kwadratami, skosami i liniami kredowymi. Możesz również układać płytki bez klejenia.

3. Przyklej pierwsze płytki

Teraz możesz wymieszać klej do płytek. Postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aż klej stanie się jednorodny. Konieczne jest przestrzeganie czasu obróbki kleju do płytek – szczególnie w przypadku klejów szybkodziałających i dyspersyjnych. Szerokość spoiny zależy nie tylko od rozmiaru płytek, ale także od materiału, z którego są wykonane. Płytki, które nie pochłaniają dużo wody, wolniej się rozszerzają, więc tradycyjna fuga może być węższa. Aby zachować szerokość spoiny, należy użyć podkładek dystansowych W przypadku płytek o dużej chłonności (płytki ceramiczne) spoiny muszą być odpowiednio szerokie.

Teraz zacznij rozprowadzać klej do płytek. Zwróć uwagę na wysokość cienkiego łoża odpowiedniego kleju. Jednak klej do płytek nie jest równomiernie rozprowadzony. Zamiast tego używa się pacy zębatej do tworzenia bruzd o tej samej wysokości (dane zębów zależą od producenta kleju do płytek). Teraz należy wcisnąć płytki w klej w jasnym kółku (pływające). Następnie można wyrównać płytkę delikatnym dociskiem, gumowym młotkiem i poziomicą. Upewnij się, że zewnętrzna szczelina dylatacyjna jest dostatecznie szeroka – możesz zachować odstęp klinami dystansowymi.

Na występach ścian i podestach paski są również wprasowywane w zewnętrzne krawędzie jako ochrona przed uderzeniami. Użyj skrzynki uciosowej, aby przyciąć na wymiar, w miejscu, w którym listwy zderzaka stykają się wzdłuż i poprzecznie.

4. Połącz płytki po sklejeniu

Teraz możesz fugować płytki. Fugę wymieszać zgodnie z instrukcjami producenta. Na podłogach można rozprowadzić fugę na części powierzchni za pomocą ściągaczki. Ze ścian lub zamiast ściągaczki można również usunąć fugę za pomocą deski fugowej z twardą gumą. Zanim fuga wyschnie, ale jest już związana, należy wytrzeć fugi gąbką lub płytą z gąbki. Na koniec dylatację i pionowe dylatacje ścian można wypełnić silikonem.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nie zawsze musisz układać płytki wzdłuż lub po przekątnej. Stowarzyszenie rzymskie, lub wiele innych wzorów układania jest również skomplikowanych, ale pięknych.

Podczas klejenia płytek należy zawsze na przemian używać płytek z co najmniej trzech różnych pudełek. Istnieją różnice w odcieniach kolorów w poszczególnych partiach. Po ułożeniu jeden za drugim powstają właściwe „plamy”, a po ułożeniu w bałaganie odchylenia te nie są zauważalne. Należy również pamiętać, że płytki ceramiczne nie są kalibrowane, czyli docinane na wymiar. Tutaj również spalanie może prowadzić do odchyleń. Zawsze porównuj wymiary płytek, które mają być użyte, aby miały mniej więcej takie same wymiary dla każdego pasa.

Zawsze kupuj wystarczającą ilość płytek w magazynie. Z biegiem lat dachówka może ulec uszkodzeniu. Szczególnie w kuchniach i łazienkach, gdzie przedmioty mogą szybko spaść na podłogę. Wiele płytek jest sezonowych i po wielu latach szanse na uzyskanie takich samych płytek zastępczych są niezwykle małe.