Usuwanie przyklejonej wykładziny

Usuwanie przyklejonej wykładziny

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak usunąć przyklejoną do podłogi wykładzinę.

Usuwanie przyklejonej wykładziny. Powszechnie stosowane są dwa sposoby mocowania wykładziny na miejscu. Klejenie na całej powierzchni było szczególnie powszechne i powszechne we wcześniejszych czasach. Zmieniło się to wraz z rozwojem dwustronnych taśm samoprzylepnych. Obecnie wiele dywanów jest klejonych i łatwiej je usunąć niż kopie klejone.

Usuwanie przyklejonej wykładziny Punkty klejone i częściowe klejenie

Nawet w latach 70. i 80. istniały dywany, które były klejone tylko w niektórych miejscach. Przed przystąpieniem do przygotowań do usunięcia należy ustalić ponad wszelką wątpliwość rodzaj utrwalenia. Dywany klejone są często przyklejane tylko w kilku punktach na podłodze.

 • Przeczytaj także – Usuwanie całkowicie przyklejonego dywanu
 • Przeczytaj także – Samodzielnie twórz i projektuj dywany
 • Sprawdź także – Dywan sizalowy – Wskazówki dotyczące układania i konserwacji

Zwykle kropki kleju znajdują się na rogach i krawędziach oraz na środku podłogi. Informacje dostarczają testowe nacięcia w wykładzinie w odległości około dwudziestu centymetrów od krawędzi ściany. Jeśli warianty są tylko częściowo sklejone lub sklejone w niektórych miejscach, przycięte krawędzie powinny mieć możliwość zagięcia.

Usuwanie przyklejonej wykładziny. Usuń przyklejoną wykładzinę przy pomocy tych narzędzi:

Usuwanie przyklejonej wykładziny
Wykładzina
 • woda
 • Rozpuszczalniki, takie jak terpentyna
 • Ewentualnie rozcieńczony kwas solny
 • Nóż lub nożyce do dywanów
 • Szczypce z szerokimi szczękami
 • szpachelka
 • Szczotka druciana
 • Twardy pędzel
 • Płuczka
 • Ochrona dróg oddechowych

1. Usuń luźny dywan

Przede wszystkim w przypadku wykładziny, która została przyklejona w niektórych miejscach, należy usunąć wszystkie luźne powierzchnie układania. Najłatwiejszym sposobem przygotowania się do tego jest nacięcie w kratkę przez nacięcia poprzeczne i podłużne. Następnie oderwij dywan we wszystkich punktach, aby go zdjąć. Pomocne mogą być szczypce z szerokimi szczękami. Zachowaj ostrożność podczas wyciągania i zsuwania.

2. Określić siłę klejenia

Pozostałe obszary wykładziny wyznaczają łączenia. Namoczyć w wodzie i po upływie czasu oderwać szpatułką. Kiedy klej zmięknie, jest rozpuszczalny w wodzie. Jeśli nie ma zmiany siły klejenia, jest nierozpuszczalny w wodzie i można go zmiękczyć tylko rozpuszczalnikami.

3. Moczenie

W zależności od rozpuszczalności, pozostałe sklejone miejsca namoczyć obficie wodą, terpentyną lub innym rozpuszczalnikiem chemicznym. Powtórz procedurę od trzech do pięciu razy w ciągu jednej do dwóch godzin.

4. Drapanie lub szczotkowanie

Sprawdź możliwość rozwiązania za pomocą szpatułki. Jeśli klej zareaguje, zlikwiduj upór szpachelką, twardą szczotką, szorowarką lub drucianą szczotką. Zwróć uwagę na podłoże, aby nie uszkodzić jastrychu lub drewna.

5. Zwiększ siłę

Tylko siła mechaniczna lub kwas mogą pomóc w zwiększeniu odrywania i trwałej odporności. Przed użyciem żrącego kwasu upewnij się, że podłoże jest kwasoodporne. W przeciwnym razie użyj szlifierki, aby równomiernie zeszlifować pozostały dywan.

PORADY I WSKAZÓWKI

Zastosowanie ciepła rozpuszcza niektóre kleje. Z reguły wytwarzane są trujące opary, dlatego podgrzewane noże lub podgrzewane skrobaki powinny być używane tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.