Zawroty głowy podczas wstawania.

Zawroty głowy

Przyczyny i środki zaradcze.

Czy ty też to znasz: leżysz w łóżku, prostujesz się i nagle wszystko kręci się w twojej głowie i nawet robisz się blady? Zawroty głowy podczas wstawania mogą być całkowicie nieszkodliwe. Przeczytaj więcej o przyczynach zawrotów głowy poniżej.

Proste pozycyjne a zawroty głowy

Zawroty głowy

Objawy

Nagłe wstawanie może wywołać zawroty głowy. Zawroty głowy to zaburzenie równowagi, które oznacza, że ​​tracisz orientację i masz wrażenie, że poruszają się przedmioty i / lub otoczenie. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, potykanie się lub czernienie przed oczami. Szczególnie dotknięte są kobiety i osoby bardzo szczupłe.

przyczyny

Istnieją dwie częste przyczyny pozycyjnych zawrotów głowy:
z jednej strony mogą je wywołać krótkotrwałe zaburzenia krążenia w mózgu.
Z drugiej strony zaburzenie tylnego kanału półkolistego w uchu wewnętrznym może być przyczyną pozycyjnego zawrotu głowy: nasze poczucie równowagi znajduje się w uchu wewnętrznym. Tutaj łagiewka i woreczek znajdują się pomiędzy nimi, a pomiędzy nimi znajduje się podobny do błony płyn, w którym podawana jest informacja o przyspieszeniach. Jeśli w / w zaburzenie (łagodne napadowe zawroty głowy pozycyjne) występuje, otolity, które są odpowiedzialne za pobudzenie włosa i przekazują informację o przyspieszeniu, podczas nagłego ruchu poluzowują się. Te rozluźnione otolity dostają się do półkolistych kanałów i powodują zawroty głowy.

Zawroty głowy związane z chorobą

Jednak zawroty głowy mogą być również oznaką różnych chorób. Może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku, gdy zawroty głowy utrzymują się przez bardzo długi czas lub dodawane są inne poważne objawy, takie jak zaburzenia widzenia lub bóle głowy.
Następujące choroby mogą wywoływać zawroty głowy podczas wstawania:

  • Niskie lub wysokie ciśnienie krwi
  • Niedokrwistość
  • Stwardnienie tętnic w mózgu
  • Choroby ucha wewnętrznego
  • Choroby mózgu
  • Hipoglikemia

Co zrobić z zawrotami głowy

W zależności od przyczyn zawrotów głowy można je traktować inaczej. Oto kilka wskazówek, jak walczyć z zawrotami głowy:

Unikaj szybkich ruchów podczas wstawania. Wstań powoli i ostrożnie i daj swojemu ciału czas potrzebny na przyzwyczajenie się do nowej pozycji.

Ogólnie rzecz biorąc, skurcze i napięcie w okolicy szyi sprzyjają rozwojowi zawrotów głowy. Mogą tu pomóc masaże lub ćwiczenia relaksacyjne.

Jeśli cierpisz na niskie ciśnienie krwi, zimne i ciepłe prysznice pomogą w poprawie krążenia. Codzienne ćwiczenia również zapobiegają pozycyjnym zawrotom głowy.

Jeśli przyczyną zawrotów głowy jest wydzielina otolitów, lekarz może wykonać z Tobą różne ćwiczenia pozycjonujące. W tak zwanym manewrze Epleya lub manewrze Sémonta membrana jest przywracana na miejsce poprzez określone pozycje i ruchy głowy.

PORADY I WSKAZÓWKI

Treningi fizyczne zapobiegają pozycyjnym zawrotom głowy, a także działają harmonizująco na organizm człowieka.