Przesyłanie kluczy pocztą – na co należy uważać?

Przesyłanie kluczy pocztą

Przesyłanie kluczy pocztą. Klucz można dostarczyć za pośrednictwem firmy kurierskiej, ale można też wysłać go pocztą. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Poniższy przewodnik zawiera informacje o tym, co to dokładnie jest.

Przesyłanie kluczy pocztą. Ważne dla kluczy w poczcie

  • Przesyłka polecona
  • Rodzaj opakowania
  • Postępowanie w przypadku utraty przesyłki pocztą

Przesyłka polecona

Klucze nigdy nie powinny być wysyłane zwykłą pocztą. Przesyłka polecona jest niezbędna. Potwierdzenie zwrotu jest również jednym z zalecanych środków.

Jeśli ważne jest, aby klucz dotarł bezpośrednio do odbiorcy, osobisty doręczenie można zamówić na poczcie. Gwarantuje to, że nikt inny nie może dostać klucza.

W przypadku kluczy z zamków, których utrata może wiązać się z wysokimi kosztami, warto pomyśleć o wysokości sumy ubezpieczenia. Przy przesyłkach poleconych, zazwyczaj jest to niewielka suma ubezpieczenia, która nie jest adekwatna do kosztu utraty.

W przypadku cennych lub problematycznych kluczy zaleca się zatem również ubezpieczoną przesyłkę i wybór odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia.

Rodzaj opakowania

Przesyłanie kluczy pocztą
Klucz w kopercie

Podobnie jak wszystkie przedmioty o ostrych krawędziach na poczcie, klucze muszą być odpowiednio bezpiecznie zapakowane. Do tego celu używa się kopert bąbelkowych lub specjalnych kopert. Klucze również powinny być odpowiednio owinięte.

Podczas wysyłania zwykłej koperty mogą one utknąć w maszynach do sortowania i zostać rozerwane. Klucz następnie wypada z koperty i nie jest już przenoszony.

Przesyłanie kluczy pocztą. Postępowanie w przypadku utraty przesyłki pocztą

W przypadku zagubienia klucza w poczcie, zapytanie można wysłać listem poleconym. W wielu przypadkach prowadzi to do sukcesu. Jeśli klucz już się nie pojawia, uzgodniona suma ubezpieczenia przysługuje za ubezpieczoną przesyłkę.

Jednak zawsze istnieje ryzyko szczątkowe – skoro na kopercie jest adres, ktoś może uznać kradzież za wartą zachodu. Nie można się na to uodpornić, przebiegłość złodziei nie zna granic. Lepiej im nie ułatwiać „pracy”.