Cement trasowy – czy nadaje się na fundament?

Cement trasowy to specjalna mieszanka cementowa ze składnikiem trasowym, obecnie powszechnie określana w specjalistycznych sklepach jako cement kompozytowy lub pucolanowy. Ze względu na różne pozytywne właściwości cement trasowy może być generalnie stosowany w wielu projektach. Jeśli jednak konieczne jest wylewanie fundamentów betonowych, to stosowanie cementu trasowego powinno w pewnych okolicznościach być absolutnie tabu.

Cement trasowy jest niekompatybilny ze wzmocnieniami żelaznymi

Beton zmieszany z cementem, piaskiem i wodą jest obecnie rzadko stosowany w projektach budowlanych bez tzw. „Zbrojenia”, a zatem nie jako „żelbet”. W końcu większość projektów wymaga, aby beton, który jest bardzo odporny na ściskanie, ale niezbyt rozciągliwy, był dodatkowo wzmacniany za pomocą metalowych prętów lub spawanej siatki drucianej.

  • Przeczytaj także – Fundacja na rzecz ochrony prywatności
  • Przeczytaj także – Fundament na podniesione łóżko
  • Sprawdź również – podstawa (fundament) skrzynki pocztowej

Aby móc zagwarantować naprawdę długotrwałą stabilność budynków, w prawie wszystkich typach ścian nośnych, słupów i płyt stropowych wykonanych z betonu zastosuj wzmocnienia żelazne. Cement trasowy charakteryzuje się obecnie szeregiem pozytywnych właściwości :

  • Jest bardzo wodoodporny
  • Tras przy odpowiedniej obróbce jest niezwykle trwały
  • możesz go używać do różnych celów (np. spoinowanie tarasów z kamienia naturalnego)

Niestety, ze względu na swój specjalny skład, cement trasowy nie radzi sobie dobrze z różnymi rodzajami zbrojenia lub zbrojenia żelaznego, które są w rzeczywistości powszechne w budownictwie żelbetowym.

Dlaczego żelbetowe fundamenty wykonane z cementu trasowego mogą stać się długotrwałym problemem?

Cement
Cement

W odróżnieniu od cementu, cement trasowy swoje szczególne właściwości zawdzięcza pewnej ilości trasu. Tak zwany tras składa się z różnych związków krzemu (krzemionki) i związków glinu.

Zwykle stal w żelbecie ma pasywną ochronę antykorozyjną, która wynika nie tylko z określonej wartości pH między 12,5 a 13,5.

Kiedy łączy się żelazo i cement trasowy, pewne procesy chemiczne prowadzą do procesów, które nie różnią się od procesów zachodzących w baterii. Stopniowo nie tylko metal ulega rozkładowi, ale czasami nawet całe kawałki betonu odpadają z powodu rosnącego ciśnienia wewnątrz betonowej bryły.

Jakie rodzaje fundamentów można wykonać z cementu trasowego?

Ze względu na dużą gęstość i stabilność można stosować cement trasowy do wszystkich typów fundamentów, które nie wymagają zbrojenia żelazem. Mogą to być na przykład fundamenty punktowe pod pawilon ogrodowy lub zadaszenie patio. Beton na bazie cementu trasowego doskonale nadaje się również jako podbudowa dla muru z kamienia naturalnego, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłego cementu można w dużym stopniu uniknąć wykwitów wapiennych i innych przebarwień na kamieniu.