Mycie podłogi: wskazówki dotyczące czyszczenia podłogi w łazience

Łazienka ma szczególne wymagania w zakresie czystości i higieny. Jednak podłoga nie jest jednym z wyjątkowo wrażliwych obszarów. Podłogę wystarczy raz w tygodniu czyścić na mokro. Jeśli dzieci zanurzają wannę pod wodą, oczywiście będziesz musiał również użyć mopa. Zalanie wokół wanny zapewniło wystarczającą ilość wody i bardziej chodzi o ponowne wyschnięcie podłogi. Wycieranie podłogi , to brzmi tak prosto. Ale w jaki sposób podłoga wyłożona kafelkami w łazience jest naprawdę odpowiednio czyszczona? Podamy Ci najlepsze wskazówki dotyczące czyszczenia i dokładnego czyszczenia podłogi w łazience.

Wytrzeć podłogę w łazience – preparat

Nawet podczas mycia podłogi przygotowanie to połowa sukcesu. Przed czyszczeniem podłogę należy najpierw oczyścić. Rzeczy takie jak maty łazienkowe, pudełka do prania, szczotki i uchwyty toaletowe, kosze na śmieci w łazience i nie tylko muszą zniknąć z pokoju. Nawiasem mówiąc, jest to również dobra okazja, aby dokładnie wyczyścić je. Przed myciem wodą, środkiem czyszczącym i mopem podłoga jest dokładnie odkurzana. Ostrzeżenie: dotyczy to tylko suchych podłóg, w przeciwnym razie możesz później wyrzucić odkurzacz. Teraz woda do czyszczenia jest przygotowana i można rozpocząć czyszczenie na mokro. 

Przybory do mycia podłóg – tego potrzebujesz

Dzięki odpowiednim akcesoriom czyszczenie na mokro to pestka. Potrzebujesz tego:

  • Wycierać 
  • 1 pokrowiec na mop do czyszczenia na mokro
  • 1 pokrowiec na mopa do wycierania do sucha
  • wiadro
  • Płynny środek czyszczący

Aby mop mógł dostać się do wszystkich zakamarków, powinien to być mop przegubowy, którego można również użyć do czyszczenia krawędzi ściany-podłogi. Mopy z frędzlami lepiej układają się w małych kątach niż mopy płaskie. Wiadro z dobrym systemem wyciskania nadmiaru wody jest praktyczne. Jednak największym wyzwaniem jest czystsze. Istnieje wiele różnych produktów czyszczących z niesamowitymi reklamami. Ale robisz przysługę swojej rodzinie i środowisku, obchodząc się bez armat chemicznych. Odrobina octu lub esencji octowej w wodzie zrobi to samo. Ocet jabłkowy tworzy wspaniały, świeży zapach w łazience. Ocet ma doskonałe właściwości myjące i higieniczne: dezynfekuje, dokładnie czyści, działa przeciw osadzaniu się kamienia, a nawet usuwa powierzchownie pleśń. Ocet ulega biodegradacji i nie pozostawia żadnych zanieczyszczeń na powierzchni ani w powietrzu. Alternatywnie możesz dodać sok z cytryny do wody do mycia lub po prostu kupić gotowy środek do czyszczenia octu, lub inny organiczny środek czyszczący. Przed rozpoczęciem pracy umieść nakładkę mopa przed drzwiami łazienki w celu wytarcia na sucho, aby nie trzeba było później chodzić po mokrej podłodze.

Mycie podłogi w łazience – tak to działa

Mniej znaczy więcej. Gleby nie należy zanurzać. Dzieci i tak mogą to zrobić lepiej. Nadmiar wody należy wycisnąć z mopa. Wycieranie odbywa się od tyłu do przodu i od ściany do środka. W ten sposób możesz szybko dotrzeć do drzwi. Jeśli w łazience jest okno, zacznij czyszczenie na mokro w odległym rogu frontu okna. Dzięki temu możesz pracować z padaniem światła i nie blokować drogi światła. Jeśli na zewnątrz jest zbyt pochmurno lub Twoja łazienka nie ma okien, przynajmniej centralne światło powinno być włączone. Jeszcze lepiej jest włączyć dodatkowe lampy łazienkowe tak, aby było jak najjaśniejsze. Więc nawet najmniejszy róg nie jest przeoczony. Połączenia ściana-podłoga wymagają szczególnej staranności. W tym miejscu gromadzi się kurz i inne osady. Płytki są zwykle szybkie i łatwe do czyszczenia. Zawsze należy dociskać ściągaczkę do stawów może być osiągnięte. Często zanurzaj mopa w wodzie i dobrze wyciśnij. W ten sposób brud jest wypłukiwany, a cała podłoga otrzymuje wystarczająco skuteczny środek do wycierania. Po osiągnięciu drzwi pokrywa mopa wsuwa się do wiadra, a sucha pokrywa jest otwierana. Płytki można teraz ładnie wypolerować. Jednak łazienka nie powinna być jeszcze całkowicie oczyszczona. Najlepiej pozostawić podłogę trochę więcej czasu na wyschnięcie i przewietrzenie przed położeniem dywaników łazienkowych i ponownym zamontowaniem innych rzeczy. Następnie obie nakładki mopa dokładnie spłukuje się w świeżej wodzie. Do tego również najlepiej użyć roztworu octu. Idealnie jest pozostawić mop i przykrycie do wyschnięcia na świeżym powietrzu. 

Podłoga w łazience – czyste fugi

Cotygodniowe czyszczenie podłogi w łazience nie stwarza żadnych szczególnych okoliczności, a także nie jest bardzo czasochłonne. Inaczej jest, gdy z czasem spoiny ulegną przebarwieniu na jasny kolor. Nie jest to możliwe bez dostrojenia i pochylenia się. Przygotuj sobie biodegradowalne, skuteczne rozwiązanie ze sprawdzonych domowych środków:

  • Soda lub proszek do pieczenia w proporcji 3: 1 z wodą
  • Soda z wodą – roztwór 1: 3
  • Pasta do zębów – nakładana jest bezpośrednio

Roztwór lub pastę do zębów nakłada się na fugę za pomocą starej ręcznej szczoteczki do zębów. W zależności od stopnia przebarwienia można go pozostawić na 5 do 15 minut. Następnie stawy wyciera się ciepłą wodą. Najlepiej wyczyścić fugę przed normalnym myciem w łazience. Następnie podłoga jest dokładnie czyszczona i nie ma żadnych pozostałości po czyszczeniu fug. Za pomocą odkurzacza parowego złącza można czyścić tylko parą. No cóż: posprzątajmy. W krótkim czasie Twoja podłoga w łazience będzie świecić w konkurencji ze słońcem.