Mycie podłogi: zimna czy ciepła woda? Co jest lepsze?

Mycie podłogi. Czy podłogę lepiej jest czyścić zimną, czy ciepłą wodą? Zasadniczo można uzyskać lśniąco czystą podłogę, dokładnie przecierając ją zarówno ciepłą, jak i zimną wodą. Jeśli wcześniej sprzątałeś swój dom ciepłą wodą, na pewno będziesz chciał to robić dalej. Warto jednak dokonać porównania i rozwiać wiele uprzedzeń do mycia zimną wodą.

Mycie podłogi. Ciepła lub zimna woda-wady i zalety

Głównym argumentem przemawiającym za ciepłą i gorącą wodą podczas mycia podłogi jest to, że tłusty brud jest lepiej usuwany, a gorąca woda skutecznie zwalcza bakterie. Ponadto ciepła woda jest wygodniejsza dla dłoni podczas mycia i wycierania. Ale ciepła woda ma również wady: szczególnie gorąca woda, w połączeniu ze środkami czyszczącymi, często pozostawia smugi, a środki czyszczące z alkoholem i środkami dezynfekującymi odparowują szybciej i są mniej skuteczne w połączeniu z ciepłą lub gorącą wodą. Ponadto gorąca woda może uszkodzić wosk i olej na drewnianej podłodze.

Mycie podłogi zimną wodą ma również zalety i wady: zimna woda pomaga oszczędzać energię, a na podłodze nie pozostają smugi ani zacieki. Ponadto większość środków czyszczących działa lepiej w połączeniu z zimną wodą i podłoga jest chroniona. Jednak, jak już wspomniano, brud, a zwłaszcza tłuszcz, lepiej usuwa się ciepłą wodą.

Mycie podłogi. Wytrzyj podłogę zimną wodą

Niezależnie od tego, czy są to płytki, podłogi drewniane, laminaty czy płyty z kamienia naturalnego, każdą podłogę można dokładnie wyczyścić zimną wodą. Chociaż będziesz musiał kilkakrotnie przecierać mocno zabrudzone miejsca i wywierać większy nacisk, zaoszczędzisz czas podczas wycierania do sucha. Możesz nawet obejść się bez wycierania na sucho, jeśli podłoga nie jest umyta zbyt dużą ilością wilgoci. Ani podłogi drewniane, ani wyłożone kafelkami nie wymagają kąpieli. Nie ma potrzeby polerowania, ponieważ zimna woda nie pozostawia smug.

Mycie podłogi. Środki czyszczące działają lepiej w zimnej wodzie

Porzuć uprzedzenia, że ​​środki do czyszczenia podłóg lepiej się rozpuszczają i są skuteczniejsze w ciepłej wodzie. Dokładnie odwrotnie: większość dostępnych na rynku środków do czyszczenia podłóg i uniwersalnych środków czyszczących jest zoptymalizowanych pod kątem zimnej wody. Oznacza to, że w rzeczywistości pełną skuteczność rozwijają dopiero w zimnej wodzie. To samo dotyczy organicznego środka czyszczącego, octu i cytryny w wodzie do czyszczenia. Niestety duża część składników myjących i dezynfekujących bardzo szybko odparowuje w połączeniu z ciepłą wodą. Zamiast wykonywać swoją pracę na zabrudzonej podłodze, wyparowują.

Nie jest więc prawdą, że zimna woda nie jest odpowiednia do czyszczenia i że zimna woda z mopem jest gorsza dla higieny. Znacznie lepszy efekt, osiągniesz z zimną wodą w wiadrze. Ponadto zaoszczędziłeś energię i nie musisz ponownie traktować zabrudzonego miejsca, aby dokładnie zmyć detergenty.

Mycie podłogi
Mycie podłogi

Zmyj podłogę w łazience zimną wodą

Szczególnie w łazience czystość powinna być najwyższym priorytetem. Ponieważ środki czyszczące działają lepiej w zimnej wodzie, płytki w łazience są również czyszczone skuteczniej. Jest jednak jeden wyjątek. To jest czyszczenie jasnej fugi na podłodze z płytek. Ta praca i tak jest trochę czasochłonna: najlepszym sposobem na czyszczenie płytek jest szczoteczka do zębów lub inny pędzel i roztwór z sodą, proszkiem do pieczenia / sodą oczyszczoną lub zwykłą esencją octu. Aby sproszkowane substancje sodowe i oczyszczone dobrze się rozpuszczały, woda do roztworu musi być co najmniej letnia. Po upływie czasu ekspozycji należy również oczyścić fugi letnią wodą, aby nie przylegały resztki proszku. Z kolei esencję z octu wylewa się na zimno bezpośrednio na stawy, a po aktywności zmywa zimną wodą.Jeśli w Twojej łazience jest podłoga z naturalnego kamienia, może być impregnowana woskiem, który i tak będzie lepiej znosił zimną wodę.

Wniosek: umyć podłogę zimną czy ciepłą wodą? Co jest lepsze?

Mycie podłóg ciepłą wodą niekoniecznie jest złe. Jeśli chcesz pozostać przy ciepłej wodzie, ponieważ mama już to zrobiła, po prostu wycieraj podłogę ciepłą. Należy jednak pamiętać, że podczas czyszczenia ciepłą wodą należy szczególnie oszczędzać detergenty, aby uniknąć zacieków i wytrzeć podłogę z smug. Im bardziej uniwersalny środek czyszczący lub ocet wleje się do wody, tym większe jest ryzyko powstawania smug. Jeśli zdecydujesz się na użycie naprawdę gorącej wody, możesz obejść się nawet bez środka do czyszczenia płytek. Jednak ze względu na wiele zalet zalecamy czyszczenie zimną wodą.

TH!NK

Zwróć uwagę na to, jaka panuje w pomieszczeniu temperatura podczas mycia podłogi. Lepiej nie myj podłogi, gdy na zewnątrz jest upał. Substancje, które są w płynach do mycia podłóg, pod wpływem wysokiej temperatury potrafią szybko odparowywać. Mycie podłogi w takich warunkach może się okazać mało skuteczne, a co gorsze, będziesz wdychał detergent wraz z powietrzem, a to może wywołać zawroty głowy, a nawet omdlenie.