Co można zrobić przeciwko odbarwionemu praniu?

Jeśli białe pranie wychodzi z pralki w kolorze szarym lub nawet różowym , prawdopodobnie przypadkowo uprałeś kolorową rzecz. Odbarwione pranie nie nadaje się do kosza, ponieważ istnieją również pewne sztuczki przeciwko uporczywemu zamgleniu koloru na białym praniu. Pokażemy Ci, jak przywrócić bielą odbarwione pranie.

Skąd się bierze odbarwione pranie?

Nawet jeśli posortujesz ubrania i inne rzeczy przed praniem, zawsze może się zdarzyć, że kolorowy przedmiot przemyci do urządzenia. Niestety, wystarczy czerwona skarpetka, by białe pranie zamienić w różowy koszmar. Efekt odbarwienia jest szczególnie silny, jeśli kolorowa część jest nowym elementem. Podczas pierwszych cykli zmywania może to nadal dawać dużo koloru. Ale starsze ubrania również mogą się ścierać i nadawać białemu praniu brzydki welon.

Czasami możesz nie zdawać sobie sprawy, jak szare jest twoje niegdyś białe pranie, dopóki nie kupisz nowego białego przedmiotu i nie umieścisz go obok odbarwionych kawałków.

Potraktuj odbarwione pranie środkami domowymi

Nie musisz iść prosto do klubu chemicznego, aby uratować poplamione pranie. Ważne jest, aby nie pozwolić, aby pranie ponownie wyschło, ale należy je traktować bezpośrednio.

Wskazówka 1: Umieść jedną lub dwie paczki sody oczyszczonej w dużej misce z gorącą wodą i pozostaw przebarwione pranie na kilka godzin. Następnie zamglenie koloru powinno zniknąć i można prać normalnie lub dobrze wypłukać w gorącej wodzie.

Wskazówka 2: Pozwól odbarwionemu praniu ponownie wirować z tabletką do zmywarki w pralce w temperaturze 40 stopni, aby całkowicie usunąć przebarwienia i szarą mgiełkę.

Uporczywe przebarwienia lecz chemicznie

Jeśli domowe środki nie pomogą w zapobieganiu odbarwieniu prania, być może będziesz musiał użyć silniejszych produktów. Na przykład do przebarwionych elementów odzieży można kupić specjalne środki odbarwiające, które usuwają zamglenie koloru. Możesz ich używać w pralce lub w misce, ale nadają się tylko do oryginalnego białego prania. Kolorowe ubrania mogą blaknąć od takich czynników.

Jeśli chcesz, aby Twoje pranie znów lśniło czystą bielą, możesz również użyć wybielacza. Większość tego typu środków działa z tlenem i usuwa plamy i plamy. Ponownie możesz najpierw namoczyć odbarwione pranie w roztworze wybielacza, a następnie wyprać w pralce. Pojedyncze plamki mogą być również przetwarzane selektywnie.

Wskazówka: wybielacze i odbarwiacze mogą podrażniać skórę. W celu ochrony skóry najlepiej jest nosić rękawiczki.