Czyszczenie spłuczki: instrukcje krok po kroku

Czy kiedykolwiek zajrzałeś do swojej spłuczki toaletowej? Jeśli spłukiwanie w toalecie jest głośne, wydaje dziwne dźwięki lub ciągnie się, należy to zrobić. Prawdopodobnie nagromadziło się wapno. Możliwe są również inne pozostałości. Po naprawach wodociągu brudna woda często wypływa z rury na krótki czas. Doskonała pożywka dla bakterii i pleśni. Najpóźniej nadszedł czas, aby dokładnie wyczyścić zbiornik.

Wyczyść odsłoniętą spłuczkę

Pierwszy krok: przygotuj wszystko

Przygotuj wszystkie przybory potrzebne do czyszczenia.

  • Kwas cytrynowy, esencja octu lub tabletki z limonki
  • w razie potrzeby nowe gumowe uszczelki
  • Klucz
  • Szczypce do pomp wodnych
  • szczotka
  • Szmata
  • wiadro
  • Jednorazowe rękawiczki i okulary ochronne

Krok 2: Otwórz cysternę

Przed zdjęciem pokrywy zakręć wodę w zbiorniku. W większości przypadków jest po prostu przyczepiony. Czasami po prostu leży luźno. Możesz być zaskoczony, jeśli pudełko nie było otwarte przez długi czas. Ale nie martw się, czyszczenie nastąpi i usunie wszystkie osady.

3. krok: Sprawdź uszczelki

Załóż rękawiczki, zwolnij haczykowate ramię ruchowe i wyjmij pływak. Ramię ruchowe i zawór wlotowy można zdemontować, gdy tylko poluzujesz nakrętkę szczypcami lub kluczem. Przyjrzyj się dokładnie uszczelce na zaworze. Możesz znaleźć kolejny poniżej pływaka. Jeśli są porowate lub trudne w dotyku, należy je wymienić.

4. krok: czyszczenie szczotką do toalety

Usunięto gruby brud ze spłuczki i mechaniki spłuczki za pomocą szczotki. Następnie możesz namoczyć usunięte części w wiadrze. Do tego używa się mieszanki ciepłej wody i esencji octu, kwasu cytrynowego lub tabletek limonkowych. Skoncentruj się na jednym ze środków. Najlepszym sposobem sprawdzenia proporcji mieszania jest ulotka informacyjna. Więc jesteś po bezpiecznej stronie.

Piąty krok: Usuń uporczywy brud za pomocą odkamieniacza

Wybrany odkamieniacz również dostaje się do cysterny. Później ponownie weź pędzel. Uporczywy brud powinien dobrze się rozpuszczać po czasie ekspozycji.

Rada bezpieczeństwa: pracuj ostrożnie ze środkami! To są kwasy. Do rękawic najlepiej używać okularów ochronnych. Nie wdychaj oparów. Trzymaj dzieci i zwierzęta z daleka dla bezpieczeństwa! Jeśli w łazience jest okno, otwórz je.

Wskazówka: Doświadczenie pokazuje, że kwas cytrynowy jest szczególnie odpowiedni. Niezawodnie rozpuszcza wapno i inne osady, nie uszkadzając materiału.

Krok 6: Złóż wszystko ponownie – gotowe!

Teraz włóż wszystkie części z powrotem. Jeśli poluzowałeś elastyczny wąż, musisz wymienić konopie w gwincie zewnętrznym, aby dobrze się uszczelniał. Załóż pokrywę na spłuczkę i otwórz zawór wody. Płukanie działa teraz jak zwykle.

Wyczyść podtynkową spłuczkę

Aby dostać się do cysterny musisz najpierw zdjąć pokrywę. Za nim jest zwykle przewodnik, którego możesz przestrzegać. Jeśli nie, otwórz pokrywę spłuczki. Zakręć zawór wodny przed zdjęciem pływaka i zaworu spustowego. Następnie kontynuuj jak opisano powyżej.

Wskazówka: Regularnie używaj wolno rozpuszczających się spłuczek w celu zachowania długotrwałej higieny! Można je również stosować do spłuczek podtynkowych z otworem serwisowym. Zapobiega to tworzeniu się nowych osadów i oszczędza czasochłonne czyszczenie podstawowe. Jednak większość tabletek nie jest do końca przyjazna dla środowiska.