Grzejniki na przestrzeni wieków: od funkcjonalnego produktu do projektu

Czy to kuchnia, czy łazienka – to, co kiedyś było czysto funkcjonalną przestrzenią, teraz stało się przestrzenią mieszkalną i jest odpowiednio zaprojektowane. Funkcjonalne produkty, od grzejników po włączniki światła, nie mogą przyciągać negatywnej uwagi ani być postrzegane jako ciała obce w tym środowisku. To motto projektanta Tomasa Fiegla. Dlatego wraz ze swoim zespołem i Kermi opracowuje designerskie grzejniki, które spełniają wymagania współczesnego życia. Perspektywa projektowa: „Trend w kierunku obsługi elektrycznej otwiera zupełnie nowe możliwości”.

Produkty na styku budynku z ludźmi to od 1989 roku zawód Tomasa Fiegla, współzałożyciela i dyrektora generalnego agencji projektowej ARTEFAKT w Darmstadt. Odkąd on i jego kolega zostali uhonorowani za projekt wanny na studiach, on i jego agencja projektują produkty dla sektora łazienkowego i sanitarnego – takie jak armatura, przyciski spłukujące toalety, prysznice i umywalki – i otrzymali liczne projekty nagrody. Dlatego doskonale wie, jak niepozorne, funkcjonalne przedmioty wpływają na wizualne wrażenie przestrzeni życiowej. „Jeśli zwracasz uwagę na właściwy dobór koloru i kształtu tych detali, możesz pozytywnie podkreślić swój osobisty styl życia” – to jego rada. „Efekt jest oczywiście szczególnie silny w przypadku produktów o dużej powierzchni, takich jak grzejniki”. 

Grzejniki jako element wyposażenia

Fiegl i jego zespół od prawie dziesięciu lat projektują grzejniki dla Kermi, które zamieniają funkcjonalny produkt w mebel. „Grzejnik jest oczywiście zawsze produktem technicznym. Aby zmieścił się w salonie, właśnie tej technologii nie powinno się widzieć. ”Sukces Signo potwierdza nie tylko iF DESIGN AWARD 2017 oraz ocena DESIGN PLUS przyznawana przez wiodące światowe branże. Kwadratowy element grzejny, który można również łączyć w pary lub trójki, zapewnia płaski wygląd. To prawie sprawia, że ​​wygląda jak obrazek na ścianie.

Trend idzie w kierunku płaskich grzejników, które można optymalnie zintegrować: Signo wygląda prawie jak obraz na ścianie i dyskretnie wtapia się w wystrój łazienki lub salonu, jeśli zostanie uwzględnione spektrum kolorów pozostałych mebli. 

„Ogólnie można zaobserwować, że grzejniki stają się cichsze i bardziej zintegrowane. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu od bardziej płaskich profili ”- informuje Fiegl. To, że projekt mógł się dalej rozwijać w oparciu o klasyczne okrągłe rury, wynika między innymi z lepszej izolacji domu. Dzieje się tak, ponieważ konsekwencją tego jest to, że nie jest wymagana tak duża moc grzewcza, a maksymalizacja powierzchni grzewczej, takiej jak ta oferowana przez kształt rurowy, nie jest priorytetem w rozwoju produktu. „Generalnie grzejniki elektryczne są modne. Moim zdaniem wersje wyłącznie elektryczne zapewniają jeszcze większą swobodę projektowania, ponieważ nie ma już potrzeby rozważania przepływu wody ”- mówi Fiegl.

Podobnie jak prawie wszystkie grzejniki dekoracyjne Kermi, Signo jest również dostępny w wersji wyłącznie elektrycznej (rys.) Lub z dodatkowym ogrzewaniem elektrycznym. Grzejniki sterowane wyłącznie elektrycznie oferują zupełnie nowe możliwości projektowania w przyszłości.

Ponadczasowe i wszechstronne

Grzejnik dekoracyjny Tabeo łączy w sobie organiczne i purystyczne kształty i zapewnia idealny komfort dzięki zintegrowanemu wieszakowi na ręczniki. Wszystkie grzejniki dekoracyjne Kermi są dostępne w niezliczonych kolorach – do subtelnej lub wyrazistej integracji z pomieszczeniem.

Cechą wspólną wielu grzejników Kermi jest ich ponadczasowa prostota, w której rezygnuje się z wszystkiego, co nieistotne, co sprawia, że ​​produkty są wszechstronne. Główny pomysł na projekt określa twarz danego grzejnika, tak aby można go było zintegrować z każdą sytuacją życiową bez wielu udziwnień. W Tabeo na pierwszym planie znajdują się organiczne kształty, delikatnie wpadające do pomieszczenia, natomiast w Casteo siatka zebry zapewnia jednorodny, geometryczny wygląd.