Znajdź motywację do sprzątania

Skąd czerpiesz motywację, kiedy musisz oczyścić się jak niezwyciężona góra? Oto 5 wskazówek, które pomogą Ci pokonać słabsze ja.

1. Zlikwiduj bałagan

Twoja motywacja szybko zniknie, gdy spojrzysz na chaos jako całość. Sprzątanie całego mieszkania to nie tylko dużo pracy, ale wręcz jej wymaga. Z tego powodu warto podzielić mieszkanie na mniejsze części w zależności od wielkości i stopnia zagracenia.

Na przykład możesz iść pokój po pokoju i zaplanować codzienne sprzątanie innego pokoju. Jeśli masz większe mieszkanie lub dużo pracy, możesz stworzyć mniejsze jednostki. Na przykład w poniedziałek jest włączona szafa, we wtorek komoda, w środę szafka kuchenna i tak dalej. Ze względu na podział potrzebujesz trochę dłużej, ale wiele małych jednostek wydaje się łatwiejsze w zarządzaniu i zachęcają do rozpoczęcia.

2. Od najmniejszego do największego zła

Kiedy trudno jest zmotywować się do sprzątania, zawsze zaczynaj od najmniejszego zła. Może to być szafka na buty, ale także łazienka. Cokolwiek wymaga najmniejszego nakładu pracy, jest na pierwszym miejscu. To nie tylko daje Ci większą motywację do rozpoczęcia pracy, ponieważ zadanie wygląda na łatwiejsze do wykonania, ale także pozostaje na bieżąco. Bo samo sprzątanie często stwarza motywację do dalszych działań organizacyjnych.

3. Przygotuj plan

Brak motywacji często może wynikać z zakłopotania: od czego zacząć? Jak długo to zajmie? Aby uniknąć tej pułapki, pomocne może być przygotowanie planu. Przejdź przez mieszkanie z notatnikiem i długopisem, aby zanotować nadchodzące zadania. Następnie usiądź i przygotuj plan sprzątania. Przypisz limit czasu do każdego zadania, w którym ma zostać ukończone. Rozłóż również zadania na różne dni tygodnia. Dzięki temu wiesz dokładnie, kiedy trzeba coś zrobić, nie przytłaczając różnorodnością. Mieszkanie będzie znów stopniowo schludne, bez konieczności podnoszenia na raz zbyt wiele.

4. Sprzątanie jako konkurs

My, ludzie, uwielbiamy się bawić i konkurować z innymi. Ta cecha może pomóc Ci zmotywować się do sprzątania. Przede wszystkim potrzebujesz przeciwnika. Może to być Twój partner lub przyjaciel. Następnie określ zasady gry. Na przykład ze swoim partnerem możesz podzielić mieszkanie na różne zadania, z których każde ma określoną liczbę punktów. Kto zbierze więcej punktów, sprzątając w ściśle określonym czasie (na przykład jednej godziny), jest zwycięzcą i otrzymuje nagrodę od drugiego. Możesz je zdefiniować indywidualnie. Jeśli jednak mieszkasz sam, rywalizujesz z przyjaciółmi lub znajomymi. Najpierw wyjaśnij system punktowy podczas nawiązywania połączenia wideo. Ponieważ warunki życia są prawdopodobnie inne,porównywalne zadania należy znaleźć tutaj. Następnie poświęć godzinę i dokładnie wyczyść. Na koniec zwycięzca zostaje zaproszony na obiad przez przegranego lub otrzymuje inną nagrodę od przegranego.

Wskazówka : możesz również zorganizować konkurs sprzątania za pomocą aplikacji, takich jak Flatastic lub OurHome.

5. Poszukaj inspiracji

Jeśli nie masz absolutnie żadnej motywacji i utknąłeś na smartfonie lub przed Netflixem, przynajmniej skonsumuj treści, które motywują Cię do sprzątania. Może to być seria Netflix Marie Kondo, ale także filmy na YouTube lub posty na blogu na temat zamówienia. Być może w pewnym momencie iskra przeskoczy i będziesz miał ochotę samemu posprzątać.