Superglue nie jest dobrym wyborem do klejenia skóry

Klejenie butów klejem superglue

Cyjanoakrylan w superkleju i skórze tak naprawdę się nie lubią. Trwałe sklejanie skóry ze skórą nie jest w ogóle możliwe. Istnieje również długa lista spodziewanych awarii, możliwych następstw, różnych czynników ryzyka i ograniczeń wizualnych podczas klejenia skóry do twardych i sztywnych powierzchni.

Często wadliwy mechanizm reakcji

Super klej cyjanoakrylowy jest przeznaczony do tworzenia sztywnych połączeń. Jego znaczna stabilność i struktura poprzez wiązanie cząsteczek prowadzi do utwardzenia. Rodzaj kleju jest zatem fizycznie sprzeczny z zadaniem i funkcją skóry w prawie wszystkich przypadkach. Klejenie uniemożliwiają dostosowanie i elastyczność skóry, co jest kluczowym wymogiem w przypadku odzieży, tapicerki i butów.

Różne rodzaje skór mają różne poziomy garbników i wilgoci. Często możliwe są następujące dwie konsekwencje:

1. Superglue nie wysycha lub łańcuch jego cząsteczek nie jest nieskazitelny. Taniny mogą wpływać na mechanizm reakcji. Za dużo lub za mało wilgoci prowadzi do zakłóceń w reakcji.

2. Nieodpowiednie kleje, szczególnie mocno rozpuszczalnikowe i cyjanoakrylanowe, często uderzają w skórę. Mogą odbarwiać skórę, a także ograniczać jej elastyczność, co może prowadzić do pęknięć.

Klejenie punktowe na twardych i sztywnych powierzchniach

Klejenie skóry klejem superglue
Buty ze skóry

Jeśli chcesz użyć superglue i masz do czynienia ze skórą, powinieneś ograniczyć się do klejenia punktowego na twardych i sztywnych powierzchniach. Jeśli na przykład skóra jest podciągnięta jako twarda i płaska okładka, klejenie jest możliwym kompromisem.

Im cieńsza skóra, tym większe ryzyko przebicia i przebarwień. Klej wchłania się we włókna skóry i nie można go już usunąć.

Napraw mebli, takich jak oparcia, pokrowce na siedzenia i inne elementy skórzane, nigdy nie należy przeprowadzać za pomocą superkleju, ponieważ jego elastyczność jest ograniczona. W najgorszym przypadku skóra „szuka” nowego „z góry określonego punktu zerwania” i np. Rozdarcia tuż przy szwie klejącym i wtedy zwykle silniej niż wcześniej.

PORADY I WSKAZÓWKI

Nawet jeśli znasz superglue jako „cudowny klej” do prawie wszystkich materiałów, powinieneś raczej użyć kleju w sprayu, specjalnego kleju do skóry lub klejów kontaktowych do skóry. Skóra jest jednym z niewielu materiałów, w przypadku których superglue jest złym wyborem z wysokim współczynnikiem losowości.