Warto wiedzieć: z czego składa się wosk świecy?

Z czego składa się wosk świecy? Świece odgrywają ważną rolę w naszym codziennym życiu, ponieważ lubimy czuć się komfortowo w miękkim świetle. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów świec, z których nie wszystkie są wykonane z tego samego materiału. Stąd pytanie: Z czego właściwie wykonany jest wosk ze świecy?

Wosk do świec może składać się z trzech różnych surowców

Z czego składa się wosk świecy? Trzy najpopularniejsze substancje: parafina, stearyna i wosk pszczeli

W dzisiejszych czasach świece woskowe są zwykle wykonane z parafiny, stearyny, wosku pszczelego lub mieszaniny tych substancji. Istnieją również świece żelowe, które składają się z żelu świecowego i zawierają inne składniki, takie jak zapachy.

Najtańszy produkt: parafina

W Europie około 90% świec jest wykonanych z parafiny. Substancja jest produktem ubocznym produkcji ropy naftowej. Aby móc używać go do świec, trzeba go jednak wyczyścić. Ważne jest również to, że parafina jest bezwonna, ponieważ nikt nie chce kupować świec pachnących ropą naftową. Ten proces produkcji i czyszczenia jest stosunkowo złożony, ale parafina jest nadal najtańszym woskiem do świec.

Chociaż parafina jest produkowana z ropy naftowej, to – a więc i świece z niej wykonane – nie jest toksyczna.

Biodegradowalny: stearyna

Stearyna nie jest produktem ubocznym żadnej branży, jest specjalnie wytwarzana. Składa się w przeważającej części z tłuszczów roślinnych, niekiedy również w niewielkim stopniu z tłuszczów zwierzęcych. Dzięki takiemu składowi stearyna jest biodegradowalna.

Świece stearynowe stanowią około 7% produkcji świec w Europie. Te świece są nieco twardsze niż świece parafinowe i wytwarzają mniej sadzy podczas palenia.

Z czego składa się wosk świecy?

Zawsze tam: wosk ze świecy

Wosk do świec jest pierwszym odkrytym paliwem do lamp i świec. Pochodnie były już robione z wosku pszczelego w czasach starożytnych – chociaż sam wosk jest oczywiście tak stary jak pszczoły, ale został odkryty stosunkowo późno jako paliwo.

Świece z wosku pszczelego zajmują tylko około 0,5% produkcji, ponieważ produkt jest dość drogi. W końcu pszczoły muszą ciężko pracować na ten produkt, a przede wszystkim muszą jeść miód, aby to zrobić.

Świece z wosku pszczelego mają przyjemny naturalny zapach, którego nie mają inne świece, jeśli nie są do nich dodawane.