Usuwanie gniazd os to zadanie dla profesjonalisty!

Usuwanie gniazd os to zdecydowanie nie zadanie dla każdego. Jeśli wiosną delektujesz się pysznym truskawkowym ciastem na tarasie, zazwyczaj nie musisz długo czekać na przybycie pierwszych os. Nieprzyjemne, denerwujące, a czasem bolesne. Tak wygląda kontakt z osą lub pszczołą. Usunięcie gniazda osy nie stanowi większego problemu, po prostu musisz wiedzieć, jak to zrobić.

Jeśli gniazdo os znajduje się bardzo blisko domu, staje się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

Usuwanie gniazd os. Zanim porozmawiamy o osach

Jest sporo osób, które na widok małych zwierzątek bzyczących wokół ich talerzy w ogrodzie, są trochę niepewni, czy to rzeczywiście osy, czy raczej pszczoły. W zasadzie jest to nieistotne, gdyż oba gatunki są objęte ochroną przyrody i oba gatunki bardzo lubią miód. Jednak pszczoły z natury niekoniecznie latają nad pokarmem. Brakuje im też agresji wobec ludzi, przynajmniej tak długo, jak zostawiamy je w spokoju. Oto krótki profil dwóch błonkoskrzydłych z biologicznej klasy owadów:

 • Przeczytaj także – Czyszczenie drucianej szczotki do grilla
 • Przeczytaj także – Odmalowywanie brzydkiej terakoty
 • Sprawdź również – Usuń pozostałości kleju i naklejki bez pozostawiania śladów
ocenaOsypszczoły
ciałowąskie i długiestosunkowo okrągła
kolorowanieŻółtawo-czarne świecące paskibrązowy / szary (ciemniejszy)
jedzeniebiałko zwierzęce, produkty słodkie i pikantnePyłek pszczeli, nektar
agresywnośćagresywnytylko w razie niebezpieczeństwa
Liczba możliwych szwówkilkajeden

Z reguły ludzie nie boją się pojedynczych os, jednak gdy te pojawiają się w stadach, to widmo niebezpieczeństwa użądlenia jest przerażające. Ale na czym polega ten strach? I czy to oznacza, że ​​musisz od razu usunąć gniazdo os?

Usuwanie gniazd os. To, co dźgnie kilka razy, może być tylko osą

Nawet jeśli żądło pszczoły utknie w skórze, to pszczoła nie zrobi tego ponownie. Pszczoły wkrótce po użądleniu umierają. Z drugiej strony osy są w stanie ponownie wyciągnąć żądło, aby rozpocząć kolejny atak z powietrza. Dla zdrowych ludzi te użądlenia same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Inaczej jest w przypadku alergików, u których jedno lub więcej użądleń może w absolutnie wyjątkowych przypadkach prowadzić do zagrażających życiu reakcji organizmu. Każdego roku około 20 osób w całej Polsce ginie w wyniku ataków os.

Jeśli na szyi pojawi się szczypanie

Co z oddychaniem? Miejsca ukąszenia os, pszczół, a przy okazji trzmieli i szerszeni powodują stosunkowo szybkie pęcznienie błon śluzowych człowieka, co może prowadzić do problemów z oddychaniem. Równie niebezpieczne jest przypadkowe połknięcie osy, co często zdarza się nieumyślnie, na przykład przy szklankach z napojami lub butelkami, które latem nie są przykrywane. W razie wątpliwości, jeśli organizm reaguje niepożądanie, czy to na przyjęciu w ogrodzie, czy podczas próby usunięcia gniazda os, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Jest tam gniazdo os i nie możesz go zobaczyć

Czasami słyszymy je, przechodząc przez ogród, czasami gdy przechodzimy obok szopy. Charakterystyczny szum os, zwraca naszą uwagę. Wraz z początkiem sezonu plenerowego zaczynają się także coroczne konflikty między ludźmi a osami. Po hibernacji zwierzęta zaczynają budować swoje coroczne gniazda, sklejając pięciokątne komórki ze zeskrobanych włókien drzewnych i używając tylko swojej śliny do utworzenia gniazda os dla ich przyszłej kolonii. Przy wyborze lokalizacji osy są na tyle sprytne, że rozmieszczają swoje lęgowiska w taki sposób, aby niedoświadczonym obserwatorom trudno było je na czas odkryć. W środku lata populacja zwierząt może łatwo wzrosnąć do 7000 osobników. Właśnie wówczas, jest to czas, w którym większość właścicieli nieruchomości chce usunąć niekochane gniazdo os.

Prawidłowe obchodzenie się z gniazdem os

W przypadku odkrycia skomplikowanej struktury, składającej się z wielu setek pojedynczych plastrów miodu, należy z zasady zachować odpowiedni dystans, ponieważ bliższe zbadanie z pewnością zaskoczy osy co może wpłynąć na nie niepokojąco. Pojawia się jednak pytanie, czy należy usunąć gniazdo os, czy też tę część majątku należy uznać za teren zakazany. Obowiązkowa jest bezpieczna odległość co najmniej sześciu metrów. Gdy tylko zbliżysz się za bardzo do gniazda, osy wykorzystują swoją zdolność do wysyłania substancji zapachowych do swoich współbraci, a wtedy zwykłe machanie rękoma będzie mało pomocne.

Usuwanie gniazd os. Kiedy gniazdo os staje się zagrożeniem?

Jeśli osy wybrały swoje miejsce schronienia w stosunkowo nieużywanej części posesji, która jest wystarczająco daleko od domu, ryzyko ataku jest stosunkowo niskie. Jeśli nie gniazdo os przeszkadza sąsiadom i nie ma ryzyka przypadkowego podejścia do niego dzieci, nie musisz myśleć o usunięciu gniazda os. W takim przypadku można spokojnie organizować w ogrodzie grilla ze znajomymi. Jednak jeśli osy zadomowiły się zbyt blisko domu to wówczas powinieneś zastanowić się nad ich usunięciem.

Usuwanie gniazd os. Wdrażanie gniazda osy – ale nigdy siebie

Również ze względu na wspomniany już aspekt, że te całkiem pożyteczne owady są ściśle pod ochroną przyrody, właściciele domów lub najemcy w żadnym wypadku nie powinni sami usuwać gniazda os. Mogłoby to być dla nich zbyt niebezpieczne. Według ustawodawcy konieczne jest wzywanie firm specjalistycznych. W przeciwnym razie istnieje nawet ryzyko wysokich kar. Z drugiej strony odpowiedzialność moralna polega na tym, że nie należy zabijać zwierząt bez przekonującego powodu. To z kolei prowadzi do „luki” w prawie, zgodnie z którą właściciele nieruchomości mogą usunąć gniazdo, jeśli żadne zwierzę nie zostanie skrzywdzone. W związku z tym należałoby wyrzucić go w momencie, gdy gniazdo os jest całkowicie puste.

Możliwe narzędzia do usunięcia gniazda osy

Główną motywacją powinno być to, aby siedlisko os nie zostało zniszczone, a jedynie ostrożnie usunięte. Istnieje kilka sztuczek, którymi można zwabić osy lub delikatnie je odpędzić.

Środki ucieczki dla os:

 • Aromat kawy lub lekko pachnąca kawa w proszku;
 • Stożki do kadzideł;
 • Suszona bazylia (wcześniej ruszt!);
 • Obrane ząbki czosnku;
 • Olejki aromatyczne (np. z drzewa herbacianego lub goździkowego)

Atraktanty takie jak osy:

 • Żywność o wysokiej zawartości cukru (dżem, ciasto, krojone owoce);
 • Wiatraki leżące w ogrodzie;
 • Szczególnie jasne kolory, najlepiej żółty lub niebieski:
 • Intensywnie pachnące kremy, lakiery do włosów i inne kosmetyki o silnym zapachu;

Usuwanie gniazd os. Sam usuń gniazdo os, ale kiedy?

Wczesny poranek lub późny wieczór są do tego idealne, ponieważ osy są wtedy nieco cichsze, co w żaden sposób nie oznacza, że ​​są mniej czujne. W idealnym przypadku może się okazać, że większość mieszkańców opuściła już gniazdo. Jeśli sam wykonasz tę czynność, najlepiej zabezpieczyć się całkowicie zamkniętym kombinezonem pszczelarskim. Lepiej nie używać chemikaliów i innych dostępnych na rynku środków pomocniczych do usuwania gniazd os. W żadnym wypadku nie dają pożądanego efektu, a szczególnie agresywne mieszanki mogą nawet zabić te małe stworzenia. Nawiasem mówiąc, nie ma to nic wspólnego z tchórzostwem, jeśli twoje działanie zostanie natychmiast przerwane, ponieważ sytuacja się zaostrza, a osy są zbyt aktywne.

Usuwanie gniazd os
Gniazdo os

Specjaliści mogą to zrobić lepiej i bezpieczniej

Istnieje wiele kompetentnych punktów kontaktowych dla niechętnych właścicieli gniazd os w całej Polsce, do których można zwrócić się o wsparcie, często nawet w weekendy i święta. W szczegółach są to:

 • Regionalni wolontariusze, doradcy os 🙂
 • Urzędy ochrony przyrody i służby zdrowia powiatów;
 • Straż pożarna (właściwie tylko w kilku pojedynczych przypadkach);
 • Aktywni pszczelarze, których można znaleźć bez problemu w internecie;
 • Firmy z branży sprzątającej lub komercyjne firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników;

Firmy wyspecjalizowały się w ostatnich latach w bardzo przyjaznym dla środowiska usuwaniu gniazd os, a także pracują w sposób przyjazny dla zwierząt – bez zabijania.

Usuwanie gniazd os. Dodatkowa pomoc z sieci w przypadku inwazji os

Istnieje również wiele innych opcji w Internecie, wsparcia doświadczonych specjalistów. Na portalu internetowym straży pożarnej znajduje się bezpłatny numer telefonu, na który można dzwonić przez całą dobę w celu udzielania wstępnych porad. Ponadto zainteresowane strony mogą skorzystać ze zintegrowanego kalkulatora kosztów, aby dowiedzieć się, jak kosztowne może być usunięcie gniazda os. Jeśli wszystko jest w porządku, nadal istnieje możliwość umówienia bezpośredniego i wiążącego terminu, który zostanie wkrótce potwierdzony mailem. W trakcie przygotowań powinieneś być przygotowany na kilka ważnych pytań, takich jak:

 • Jaka jest wysokość gniazda osy?
 • Czy jesteś w stanie dosięgnąć gniazda ręką
 • Ile os wlatuje i wylatuje (w przybliżeniu) co minutę?
 • Przybliżony rozmiar gniazda.

Usuwanie gniazd os. Jakie są koszty usunięcia gniazda osy?

Każdy, kto jako lokator odkrył na balkonie gniazdo osy, może poprosić właściciela mieszkania o jego bezpłatne usunięcie i nie może zostać obciążony później kosztami z tego tytułu. W sytuacji awaryjnej, czyli gdy osy stanowią zagrożenie, lokatorzy mogą natychmiast zlecić wykonanie prac miejscowemu tępicielowi.

Im szybciej, tym drożej

Nasze badania wykazały, że koszty rosną proporcjonalnie do pilności klienta, aby przenieść osy. Ponadto istnieją znaczne różnice regionalne, które ostatecznie różnicuje długość wymaganej dla firmy odległości podróży. Z grubsza wyliczona kwota to rząd od 400 do 1600 zł za usunięcie gniazda osy. Fakt, to nie mała kwota, ale masz gwarancję, że pozbędziesz się niedogodności, jakie przysparzały osy na co najmniej rok. Jeśli posiadasz ubezpieczenie mienia domowego: Ochrona przed osami jest czasem częścią umowy, która w wielu przypadkach jest zwracana maksymalnie do 2000 zł.

PORADY & TRIKI

Każdy, kto ma ogród, lubi podróżować do krajów południowych lub cierpi na silne reakcje alergiczne na ukąszenia owadów, powinien poprosić lekarza rodzinnego o przepisanie zestawu ratunkowego. Zawiera on przygotowany zastrzyk adrenaliny, szybko działające leki przeciwhistaminowe oraz sok kortyzonowy. Dzięki temu krążenie jest utrzymywane na stałym poziomie do czasu przybycia pomocy medycznej.