Zlew: granit czy ceramika?

Zlew: granit czy ceramika? Zlewozmywaki ceramiczne są popularne od wielu lat. Wygląd i praktyczność takie zlewozmywaka to mocne argumenty przemawiające za jego zakupem. Ten artykuł ukaże ci różnicę między zlewozmywakiem ceramicznym a granitowym. Czy zlewozmywak ceramiczny to zdecydowany faworyt? Czy jest coś, co jednak przemawia na korzyść zlewozmywaka granitowego?

Jeśli chodzi o konserwację, to zlewozmywaki ceramiczne są pod tym względem mniej wymagające.

Zlew: granit czy ceramika? Porównanie właściwości

Ceramiczne produkty są testowane na wszelkie sposoby w naszych domach. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zlewozmywaka, to zlewozmywak ceramiczny powinien być przez ciebie mocno rozważany. Granitowe zlewozmywaki są piękne i nadają wnętrzu elegancji i szyku, jednak są pewne wady, które mocno zastanawiają, czy aby na pewno granit to odpowiedni materiał na produkowanie zlewozmywaków.

kryteriaCeramikagranit
optykaproste, raczej konserwatywne, przeważnie w kolorze białymszlachetny, cenny, efektowny wizualnie
twardośćbardzo twardatwardy
Podatność na zarysowaniaśredniamała
Twarda wodaPlamy z kamienia nie stanowią problemu, nie przylegają zbyt mocnoMinerały w wodzie powodują, że zlew wygląda na matowy
Wysiłek czyszczeniabardzo niskibardzo wysoki

Zlew: granit czy ceramika? Zlewozmywaki granitowe, skład

Zlewozmywak granitowy to nie 100% granitu, ale tylko lub aż 80%. Reszta materiału z którego składa się zlewozmywak granitowy to żywica akrylowa.

Pielęgnacja i wysiłek czyszczenia

Ceramika i granit to dwa kompletnie różne materiały jeśli chodzi o sposób i skuteczność czyszczenia. Zdecydowanie w tej kwestii przeważa zlewozmywak z ceramiki. Granitowy zlewozmywak jest bardzo ciężki jeśli chodzi o czyszczenie i zachowanie porządku na nim. Zwłaszcza plamy wapienne, które pozostawia woda, mogą być dla ciebie trudne do usunięcia.

Jeśli chcesz uniknąć zacieków wodnych to zlewozmywak granitowy po każdym zachlapaniu, wodą powinien być przez ciebie bardzo dokładnie wytarty. Jeśli tego nie zrobisz, to zlewozmywak przybierze kolor matowy i będzie wyglądał, jakby był poplamiony.

Można co prawda taki zlewozmywak granitowy zaimpregnować, ale operacja powinna być regularnie ponawiana. Jakość impregnatu do kamienia, jakim jest granit powinien być bardzo wysokiej jakości. Pamiętaj używaj tylko sprawdzonych impregnatów. Możesz rozważyć zakup nano-impregnatu do granitu.

Zlew: granit czy ceramika?

Różnice cen

Najtańsze są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Taki zlewozmywak możesz zakupić już za 200 zł. Jednak istnieją także zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, za które będziesz musiał zapłacić nawet 1000 zł. Wszystko zależy od tego, jaki jest design i jakość stali.

Zlewozmywaki z granitu są dostępne w cenie od 400 do nawet 2000 zł. Zlewozmywak ceramiczny zakupisz za około 1000 zł. Jeśli wybierzesz kolorową wersję to możesz zapłacić nawet 4000 zł.

TH!NK

Warto także wziąć pod uwagę zlewozmywaki kompozytowe, są solidnie wykonane i wyglądają nawet nieźle. Wśród zlewozmywaków kompozytowych króluje kolor czarny.

Sprawdź także inne nasze artykuły: