Zlew: jaki materiał?

Zlew: jaki materiał jest najlepszy? Zanim kupisz zlewozmywak, zapewne dokonasz wyboru materiału, z którego będzie on wykonany. Jakie są zalety zlewozmywaków z ceramiki? Jakie są zalety zlewozmywaka z granitu? Czy warto kupić zlewozmywak z konglomeratu? Co jest najważniejsze przy zakupie zlewozmywaka? Na te wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Granit, stal nierdzewna, ceramika to najpopularniejsze materiały używane do produkcji zlewozmywaków.

Można też spotkać w sklepach typu Castorama, czy też OBI zlewozmywaki z kompozytu kwarcowego, które są bardzo ciężkie jeżeli chodzi o czyszczenie.

Możesz kupić także zlewozmywak z tworzywa sztucznego i emalii, ale są to zlewozmywaki bardzo mało popularne.

Zlew: jaki materiał? Porównanie najważniejszych właściwości

Poniżej porównujemy każdy z trzech materiałów, z którego można wykonać zlewozmywak. Nie opisujemy zlewozmywaków tak zwanych „EGZOTYCZNYCH” ponieważ ich dostępność w sklepach jest bardzo mała.

Zlew: jaki materiał? Twardość

Najtwardszym materiałem na zlewozmywak jest ceramika. Zlewozmywak z granitu zawiera 80% sproszkowanego granitu i 20% żywicy akrylowej i dlatego jego twardość w porównaniu z ceramiką nieco jest słabsza.

Stal nierdzewna jest praktyczna w czyszczeniu, ale łatwość zarysowania takiego zlewozmywaka może zastanawiać. Oczywiście istnieją zlewozmywaki ze stali nierdzewnej klasy premium. Taki zlewozmywak jest dobrze zabezpieczony przed zarysowaniami i dodatkowo dobrze wygląda.

Zlew: jaki materiał? Czułość powierzchni

Na zlewozmywakach ze stali nierdzewnej poza zarysowaniami tworzy się patyna. Można próbować powstrzymać jej rozwój, ale nie zawsze udaje się to w 100%. Plamy z kamienia mogą przysporzyć właścicielowi zlewozmywaka ze stali nierdzewnej nie lada problemów.

Zlewozmywaki ceramiczne pozostają gładkie i błyszczące przez bardzo długi okres czasu. Ceramika nie ma tendencji do blaknięcia a jej grubość gęstość jest na tyle duża, że powstawanie rys jest znikome. Jeśli nawet powstaną to można je usunąć poprzez polerowanie. Kamienne plamy także łatwo usunąć. Jeśli chodzi o zlewozmywak z granitu to powstanie rys na nim bardzo go szpeci. Jest to odczuwalne zwłaszcza na zlewozmywakach ciemnych. Niestety wadą zlewozmywaka z granitu jest to, że ciężko go czyścić. Minerały w wodzie powodują, że granit szybko matowieje.

Zlew: jaki materiał?

Trudność czyszczenia

Granitowe zlewozmywaki i te ze stali nierdzewnej są dosyć wymagające jeśli chodzi o czyszczenie. Atrakcyjność stali nierdzewnej jest oczywista, ale tylko wtedy, gdy stal jest dobrze wypolerowana. Najłatwiejsze do czyszczenia są zlewozmywaki ceramiczne, wystarczy regularne czyszczenie (raz na tydzień), aby utrzymać zlew ceramiczny w nienagannym stanie.

Cena

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej możesz kupić w cenie od 200 do 1000 zł. Oczywiście możesz kupić zlewozmywak ze stali w cenie i 2000 zł. Dużo zależy od designu zlewozmywaka. Granitowe zlewozmywaki są dostępne od 400 zł. Klasa premium to już wydatek 2000 zł.

Zlewozmywaki z ceramiki potrafią kosztować krocie, najdroższy zlewozmywak ceramiczny to wydatek rzędu 4000 zł.

TH!NK

Jeśli szukasz wyglądu, designu to pewnie wybierzesz zlewozmywak z granitu. Jednak pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na zlewozmywak z granitu to będziesz musiał bardzo o niego dbać, by ten nie stał się brzydki. Czyszczenie zlewozmywaka z granitu nie należy do łatwych czynności.

Sprawdź także inne nasze artykuły: