Co to jest materac lateksowy?

Co to jest materac lateksowy? Lateks to nic innego jak guma. Jeśli mówimy o materacu lateksowym, to taki materac składa się tylko i wyłącznie z pianki lateksowej. Każda z warstw materaca to lateks. Istnieją także materace, których tylko górna warstwa zawiera piankę lateksową. Dokładnie rzecz ujmując, na górnej warstwie materaca znajdują się zwoje podtrzymujące, które są z pianki lateksowej. Na rynku występuje lateks mieszany, naturalny i syntetyczny.

Jeśli szukasz ekologicznego i trwałego materiału, to lateks jest bardzo dobrym wyborem. Oczywiście warto, abyś sprawdził inne materace, zanim zakupisz materac lateksowy. Aby ci trochę ułatwić porównywanie poszczególnych materacy, napisaliśmy ten oto artykuł.

Co to jest materac lateksowy? Jak się śpi na materacu lateksowym?

Na wygodę materaca lateksowego przekłada się jego reaktywność, to właśnie dzięki niej materac lateksowy nazywany jest sprężystym, pływającym. Po przyciśnięciu materaca lateksowego ręką, po jej odsunięciu materac wróci do swej pierwotnej pozycji. Dzięki tym właściwościom Twoje ciało nigdy nie utknie w materacu. Co ciekawe, sprężystość materaca lateksowego nie wpływa negatywnie na jego zdolność do bycia przytulnym. W porównaniu z materacem, który ma piankę z funkcją pamięci, materac lateksowy nie sprawia, że Twoje ciało jest niemalże owinięte, ale to nie znaczy, że materac lateksowy jest mniej wygodny.

Lateks to także wspaniały materiał dla osób, które mają problemy z poceniem się nocą. Można powiedzieć, że lateks ma właściwości chłodzące. Materac tak się układa do Twojego ciała, że między Tobą a materacem tworzy się mikro przestrzeń, co właśnie wpływa na jego właściwości chłodzące. Można powiedzieć, że ta przestrzeń sprzyja odprowadzaniu ciepła ciała. Aby zwiększyć zdolność chłodzenia pianki lateksowej, producenci często ją napowietrzają.

Co to jest materac lateksowy? Jakie są rodzaje lateksu?

Spośród dostępnych na rynku materacy lateksowych możesz wybierać w kilku rodzajach:

  • Materac wykonany z lateksu naturalnego. Produkuje się go z soku, który pochodzi z drzewa kauczukowego. Są dwa rodzaje lateksu, ich nazwy to: Talalay i Dunlop
  • Materac z lateksu syntetycznego. Produkuje się go ze związków chemicznych, co ma sprawiać, że w dotyku będzie podobny do prawdziwego naturalnego lateksu. Trwałość tego lateksu jest o wiele mniejsza niż trwałość lateksu naturalnego.
  • Miks lateksu. Takie materace są produkowane z mieszanki, która zawiera i lateks naturalny i syntetyczny. Trwałość takiego materaca jest większa od trwałości materaca wykonanego z lateksu syntetycznego, a cena wyprodukowania mniejsza niż cena materaca naturalnego.

Niemalże wszystko, co naturalne, tak i materac wykonany z lateksu naturalnego uznaje się za najlepszy spośród wszystkich materacy lateksowych. Czemu? Lateks naturalny jest bardzo trwały i ekologiczny.

Co to jest materac lateksowy? Czym się różnią dwa rodzaje lateksu Talalay i Dunlop?

Oba te rodzaje pianki lateksowej są naturalne. Dunlop tworzy się poprzez zalanie formy ciekłym lateksem, ubicie, a następnie doprowadzenie do zastygnięcia. Spód takiego materaca jest zazwyczaj gęstszy, gdyż lateks wlewany jest na raz i mocno osiada u podstawy. Talalay różni się tym, że jest wlewany krok po kroku, etapami. Taki proces wlewania lateksu sprawia, że gęstość jest bardziej jednolita.

Jeśli bierzesz pod uwagę zakup materaca z rodziny Talalay to musisz wiedzieć, że nie są to materace w 100% naturalne. Podczas tworzenia takiego materaca dolewa się do mikstury syntetyczne wypełniacze. Tak więc jeśli szukasz organicznego materaca to materac typu Talalay nie jest dla Ciebie. Na wyższy koszt zakupu materaca typu Talalay przekłada się fakt, że ich produkcja jest bardziej czasochłonna i trzeba w nią włożyć więcej energii.

Ekologiczne materace lateksowe

Możesz znaleźć na rynku materace, które zawierają nie tylko naturalny lateks, ale także organiczną bawełnę i wełnę Joma. Zazwyczaj to pokrowce na materac są wykonane z wełny Joma i bawełny organicznej. Takie materace idealnie odprowadzają ciepło. Wspierają krawędzią rdzeń, są ekologiczne i pozwalają się wygodnie wyspać nawet osobom, które często zmieniają pozycję spania.

Co to jest materac lateksowy?
Materace lateksowe idealnie pasują do nowoczesnej sypialni

Wady i zalety materacy lateksowych

Zalety

Lateks doskonale chłodzi, dzięki napowietrzeniu jego oddychalność jest na bardzo wysokim poziomie. Materace lateksowe bardzo dobrze odprowadzają ciepło.

Latek jest bardzo wytrzymały, zwłaszcza lateks naturalny. Możesz spać na materacu lateksowym przez 12 – 15 lat, oczywiście nie ciągiem 🙂 Taka żywotność dotyczy tylko materacy całkowicie naturalnych. Lateks mieszany i syntetyczny mają nieco krótszą żywotność.

Jeśli zakupisz materac z lateksu naturalnego, to wchodzisz w posiadanie materaca ekologicznego. Na ekologiczny aspekt Twojego materaca z lateksu naturalnego wpływa fakt, że jest on wykonany z soku z drzewa kauczukowego, o czym wspominaliśmy powyżej.

Jeśli za wszelką cenę chcesz kupić materac, który nie ma włókna szklanego, to właśnie materac z lateksu naturalnego jest tego typu materacem. UWAGA! Nie wszystkie materace z naturalnego lateksu są ekologiczne. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój materac jest w 100% eko to zakup materac, który ma certyfikat.

Elastyczność materacy lateksowych sprawia, że są bardzo wygodne.

Wady

Jeśli śpisz na materacu lateksowym ze Swoją żoną, to możesz odczuwać jej ruchy. Elastyczność materacy lateksowym to zdecydowanie zaleta, jeśli na materacu śpisz w pojedynkę. Jeśli na materacu lateksowym śpią dwie osoby, wówczas elastyczność może być kłopotliwa.

Może się okazać, że Twój materac lateksowy nie wystarczająco dobrze dopasowuje się do Twojego ciała. Ma to znaczenie, jeśli borykasz się z bólami pleców.

Cena. Jeśli szukasz niedrogiego materaca, to raczej wśród materacy lateksowych go nie szukaj. Na cenę materaca lateksowego składają się ekologiczne materiały, takie jak wełna i bawełna organiczna.

TH!NK

Wybierając naturalny materac lateksowy, wspierasz politykę zrównoważonego rozwoju. Warto wziąć to pod uwagę w czasach, gdy człowiek dosyć boleśnie odczuwa zmiany klimatyczne na świecie.