Wyczyść materac produktami gospodarstwa domowego

Wyczyść materac razem z nami! Materac możesz wyczyścić na wiele sposobów. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, w jaki sposób wyczyścić materac, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Jakie są metody czyszczenia materacy?

Do czyszczenia materaca użyj domowych środków. Jeśli Twój materac stał się ofiarą wylanej kawy, plam potu, czy też rozlanego wina to powinieneś działać szybko i zdecydowanie. Najtrudniej usuwa się zaschnięte plamy. Najszybciej usuniesz plamy z materaca, używając domowych środków czyszczących. Oto jakie masz opcje:

  • Przynajmniej raz w miesiącu odkurz materac. Istnieje opinia, że materaca nie należy odkurzać, gdyż zasysane powietrze może uszkodzić materac. Jeśli masz nakładkę z delikatnego i miękkiego włosia, to odkurzanie nie jest problemem. Mowa o nasadce, którą wykorzystuje się do odkurzania foteli, tapicerki. Odkurzaj materac na najniższych obrotach, są wystarczające, aby wciągnąć włosy, kurz, cząsteczki skóry, czy też resztki po jedzeniu.
  • Jeśli plama na Twoim materacu jest wilgotna, to możesz użyć: sól, proszek do prania, szampon do włosów, delikatny płyn pod prysznic, ekologiczne mydło w płynie, czy też bardzo łagodny detergent.

Wyczyść materac. Czy mogę czyścić materac żrącymi środkami czyszczącymi?

Zdecydowanie odradzamy czyszczenie materaca żrącymi środkami czyszczącymi. Zamiast takich preparatów możesz użyć sody oczyszczonej, która ma znakomite właściwości czyszczące i sprawdza się na różnych powierzchniach. Możesz także użyć czystego alkoholu lub octu, tylko ocet ma dosyć silny zapach i zapewne będziesz musiał bardzo dobrze wywietrzyć materac po jego czyszczeniu. Tak czy inaczej, zalecamy, abyś dobrze wywietrzył materac po czyszczeniu na mokro, przyczyni się to do odparowania wilgoci, co zapobiegnie powstaniu pleśni.

Wyczyść materac
Materace w hostelach powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy w tygodniu

Wyczyść materac. Czyszczenie materaca na sucho

Wspominaliśmy powyżej o sodzie oczyszczonej. Soda dzięki swym właściwościom grzybobójczym idealnie sprawdza się jako surowiec do czyszczenia na sucho. Ma także właściwości bakteriobójcze i neutralizuje brzydkie zapachy. Możesz jej używać zarówno na sucho, jak i na mokro.

Oto rodzaje plam i domowe środki, którymi możesz je usuwać:

  • Plamy moczu, pleśni i krwi: ocet lub sok z cytryny
  • Czerwone wino: woda mineralna
  • Plamy z krwi, z wina, pleśń: sól
  • Plamy po kawie i inne mocne plamy: mydło żółciowe

TH!NK

Jeśli na Twoim materacu znajdują się plamy z nasienia lub inne plamy, które zawierają białko, to pamiętaj, abyś nie próbował ich usunąć gorącą wodą. Jeśli użyjesz gorącej wody na tego typu plamy, to białko ulegnie koagulacji, a wtedy utrudnisz sobie usunięcie plam.