Materac lateksowy – czyszczenie

Mimo tego, że materac lateksowy nie jest zbyt bardzo podatny na roztocza, to nadal powinieneś go regularnie czyścić. Regularne czyszczenie zapobiega pojawianiu się bakterii i pleśni. W tym artykule dowiesz się, jak czyścić materac lateksowy i jak go pielęgnować.

Jak często powinieneś czyścić materac lateksowy?

Jeśli na Twoim materacu leży nakładka i pokrowiec, to obie te rzeczy powinieneś prać w pralce co kilka miesięcy. Sam materac nie wymaga zbyt częstego czyszczenia, gdyż większość brudu osiada na nakładce i pokrowcu. Jeśli wyczyścisz materac raz w roku, to będzie to ok. Inaczej ma się rzecz w przypadku, gdy materac nie posiada nakładki, wtedy trzeba go czyścić nieco częściej.

Jak doprowadzić materac lateksowy do czystości?

W pierwszej kolejności powinieneś usunąć z materaca pokrowiec. Wrzuć go do pralki i wypierz w temperaturze 60°C. Taka temperatura w zupełności wystarczy, aby wybić wszystkie roztocza. Warto także od czasu do czasu wystawić materac na świeże powietrze.

Materac lateksowy. Odkurzanie materaca z lateksu

Użyj zwykłego odkurzacza, aby materac dokładnie odkurzyć z osadu kurzu i brudu.

Materac lateksowy. Czyszczenie materaca lateksowego na mokro

Nigdy nie czyść materaca agresywnymi środkami czyszczącymi, możesz nimi uszkodzić materac na stałe. W pierwszej kolejności przetrzyj materac wilgotną szmatką. Po zakończeniu czyszczenia materaca szmatką upewnij się, że nie jest on wilgotny. Wilgoć wywołuje pleśń.

Materac lateksowy
Sypialnia

Utrzymanie czystości

W naszym sklepie online możesz zakupić specjalistyczny środek do impregnowania materacy. Pozwala on na utrzymanie elastyczności materaca. Po naniesieniu tego preparatu na materac przetrzyj go gąbką.

Wysusz materac

Na samym końcu procesu czyszczenia materaca musisz go dokładanie wysuszyć. Idealną metodą suszenia materaca byłoby jego wystawienie na promienie słoneczne, ale nie zawsze jest ku temu szansa. Możesz go także oprzeć o kaloryfer (zimą lub jesienią).

TH!NK

Często wietrz materac, zaleca się, aby to robić codziennie przez około 20 minut. Pozwala to na ulotnienie się wilgoci. Powinny na to szczególnie zwrócić uwagę osoby, które mają problem z poceniem się nocą. Także alergicy powinni często wietrzyć swój materac. Oczywiście nie zapominaj o regularnym wrzucaniu pokrowca do pralki.