Czyszczenie materaca

Czyszczenie materaca możesz przeprowadzić na kilka sposobów. W poniższym artykule dowiesz się, jak dokładnie wyczyścić materac.

Czyszczenie materaca. Jakie są sposoby na wyczyszczenie materaca?

Materac możesz zabrudzić na różne sposoby. Na materac może zostać wylana kawa, możesz go zaplamić krwią albo czerwonym winem. Popularne jest także zabrudzenie materaca ketchupem. W przypadku materacy, na których śpią dzieci, mogą się także pojawić plamy moczu.

Abyś mógł szybko i skutecznie usunąć wszelkie plamy z materaca, przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw domowych metod. Jeśli na Twoim materacu znajdują się plamy z krwi albo czerwonego wina, możesz użyć soli. Jako alternatywę dla soli zalecamy użycie soku z cytryny lub octu. Zarówno ocet jak i sok z cytryny zawierają kwas. Jeśli masz do czynienia z potem lub moczem to możesz użyć mydła żółciowego, sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. Każdą z tych substancji wymieszaj z wodą. Nanieś tak przygotowany produkt na plamę i zostaw go na okres 10-20 minut.

Czyszczenie materaca odkurzaczem parowym

Przynajmniej raz w roku powinieneś zamówić profesjonalną usługę czyszczenia, materacy, kanap, czy też krzeseł. Firmy, które się zajmują tego typu usługą, posiadają wysokiej jakości odkurzacze parowe. Takie odkurzacze są bardzo efektywne w usuwaniu plam.

Odkurzacz parowy idealnie radzi sobie nie tylko z plamami, ale także z roztoczami, łupieżem i kurzem. Podczas czyszczenia materaca odkurzaczem parowym ważny jest czas. Nie powinno się zbyt długo czyścić materaca odkurzaczem parowym, aby nie zamoczyć go zbyt mocno. Wilgoć jak wiemy, może przyczynić się do pojawienia się pleśni.

Czyszczenie materaca
Materac z pianki z funkcją zapamiętywania

Czyszczenie materaca sodą i wodą

Czyszczenie materaca najlepiej przeprowadzić przy użyciu sody oczyszczonej wymieszanej z wodą. Dzięki połączeniu sody i wody powstaje roztwór alkaliczny, który jest skuteczny w rozkładaniu białka i tłuszczy. Dzięki miksturze sody i wody także plamy potu są skutecznie rozbijane.

Nie zalecamy traktowania plam z nasienia i plam z mleka gorącą wodą. Białko zawarte w tych dwóch rodzajach zabrudzenia może ulec koagulacji, a to wpływa na efekt czyszczenia.

Czyszczenie materaca

Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz wyczyścić materac odkurzaczem parowym, to koniecznie sprawdź, jaką taki odkurzacz ma wydajność. Zwróć także uwagę na pojemność pojemnika na wodę. Niektóre odkurzacze parowe mają w zestawie specjalne nakładki do usuwania plam.

Pokrowiec na materac

Zdejmij pokrowiec z materaca i sprawdź na etykiecie, jakie są wskazania producenta co tego jak powinien on zostać uprany. Czasami samo upranie pokrowca wystarczy, aby usunąć z niego plamy.

Suszenie materaca po czyszczeniu

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie wysuszyć materac, po tym jak zostanie on wyczyszczony. Możesz do tego użyć suszarki do włosów albo po prostu możesz wynieść materac na świeże powietrze, oczywiście zalecamy to zrobić tylko w słoneczną pogodę. Gdybyś zostawił materac wilgotny, to po jakimś czasie mógłbyś poczuć w mieszkaniu zapach stęchlizny. Wilgoć ma także negatywne oddziaływanie na sprężystość materaca.

TH!NK

Zanim weźmiesz się za czyszczenie materaca na mokro, możesz włożyć materac do plastikowej torby, a następnie za pomocą odkurzacza wyssać z niej powietrze. Dzięki wytworzonej w ten sposób próżni roztocza i ich jaja zostaną wyciągnięte na powierzchnię.