Materace

Materace to dosłownie podstawa dobrego snu. Budowa materaca i nazwy poszczególnych warstw są przydatne dla Twojego rozeznania w świecie materacy. Podczas zakupu materaca możesz spotkać się z pewnymi słowami, które opisują materac, jego budowę. Ten swoisty słowniczek materacy może być dla Ciebie bardzo pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji co do tego, jaki materac zakupić. Wielu klientów podczas zakupu materaca może poczuć się nieco skołowanych brakiem znajomości materacowego słowniczka. Poniżej terminologia, która mamy nadzieję, pomoże Ci w rozumieniu co, gdzie, z czym i dlaczego w świecie materacy.

Materace. Jak materac jest zbudowany?

Zapewne nigdy nie rozmyślałeś na temat tego, jak materac jest zrobiony. Ale aby Twój wybór materaca był świadomy, powinieneś go podeprzeć solidną wiedzą. Jest wiele cech, które wyróżniają materace. Oto i one:

Base Layer: To określenie dotyczy grubej dolnej warstwy materaca. W Polsce możesz spotkać się także z określeniem rdzeń nośny. Wykonuje się go zazwyczaj z gęstej pianki, lateksu, lub metalowych sprężyn, albo z regulowanych komór, przez które przepływa powietrze. Ten element materaca wpływa na trwałość i wsparcie, a także zapobiega nadmiernemu zapadaniu się materaca.

Comfort Layer: Jest to najwyższa warstwa materaca. To z czego składa się warstwa komfortowa, jest ważne dla ogólnego odczucia, gdyż to właśnie tej warstwy dotyka Twoje ciało, gdy leżysz na materacu. Większość producentów materacy stosuje miękkie materiały, które zapewniają lepszą amortyzację i konturowanie. Istnieją wielopoziomowe warstwy, wówczas mamy do czynienia z systemem, który zapewnia wygodę. Zazwyczaj stosuje się piankę z pamięcią kształtu, zwykłą piankę, lateks, wełnę i włókno.

Pokrycie: Pierwsza warstwa tkaniny materaca. Większość pokryć jest przyszyta do materaca i nie ma możliwości ich zdjęcia. Dodatkowo do pokrycia może być wszyta dodatkowa wyściółka, która wpływa na zwiększenie amortyzacji.

Gęstość: Miara masy na objętość. W przypadku materacy gęstość pianki lub lateksu mierz się w funtach na stopę sześcienną (PCF). Im gęstsze materace, tym bardziej twarde i trwalsze.

Trwałość: Jak długo będę mógł się cieszyć materacem? Większość materacy wytrzymuje okres od 7 do 10 lat. Oto co wpływa na żywotność materaca: rodzaj, waga użytkownika, jakość konstrukcji, a także to jak czyściłeś materac.

Materace mają różne warstwy

Wierzchnia warstwa: W tym przypadku chodzi o warstwę, która jest odpowiedzialna za miękkość materaca.

Budowa materaca
Materac na drewnianym łóżku

Wnętrze materaca: Ścianki materaca mogą zostać wyłożone rozciągliwym, ognioodpornym materiałem, który zazwyczaj jest zrobiony z pulpy drzewnej, piasku, albo z włókna szklanego. Ma to zapobiec spaleniu materaca. Materac składa się także z innych materiałów, które z natury są trudne do spalenia.

Warstwa wspierająca: To, to samo co rdzeń materaca, czy też warstwa podstawowa. Po prostu stosuje się te nazwy zamiennie, ale oznaczają to samo. Od systemu komfortu różnią się tym, że są gęstsze i grubsze. Oryginalne warstwy są zbudowane ze sprężyn i bardzo gęstej polipiany. W niektórych modelach można spotkać lateksowe komory i komory powietrzne.

Warstwa izolacyjna: Materace sprężynowe posiadają barierę, która znajduje się między systemem komfortu a nośnym rdzeniem. Ta warstwa ma za zadanie zapobiegać zapadaniu się powierzchni, która jest przeznaczona do spania.

Warstwa pikowania: Jest to pianka, którą przyszywa się do pokrowca w celu zwiększenia amortyzacji. W pierwszej kolejności ta warstwa ma na celu poprawić oddychalność materaca, ale może także regulować jego temperaturę.

Czy materace są ognioodporne?

Bariera ogniowa: dotyczy każdej obróbki chemicznej lub osłony, jaką może być tkanina, która znajduje się wewnątrz materaca, a która ma na celu zapobieganiu powstania ognia. W USA każdy nowy model materaca musi przejść przez testy na żywym ogniu. Stąd też bariery ogniowe pod postacią specjalnych tkanin wewnątrz każdego materaca. Niektórzy producenci tworzą barierę ogniową materaca poprzez zastosowanie chemicznych materiałów, które zmniejszają łatwopalność lub są z natury ognioodporne.

Rdzeń materaca: Drugi termin opisujący podstawę lub warstwę nośną materaca. Rdzeń materaca wspiera warstwy, które są odpowiedzialne za zapewnienie wygody. Taki rdzeń może być stworzony z pianki, lateksu, zwoi, czy też komory powietrznej.

Włókna naturalne: Zapewne lubisz rzeczy, które są naturalne. W przypadku materacy takim elementem włókno. Włókna stosuje się w pokrowcach dla materacy i jako część danej warstwy. Jakie dokładnie włókna naturalne stosuje się w materacach? Są to bawełna i wełna.

Pillow-Top: To określenie dotyczy górnej warstwy, która nadaje dodatkowej miękkości. Zazwyczaj wykonana jest z pianki lub włókna.

Polibromowane etery difenylowe (PBDE): Stosuje się je, aby zmniejszyć palność materaca. Co ciekawe materace to nie jedyny produkt, w którym się je stosuje.

Tikowanie: Pokrycie materaca. Tikowanie zazwyczaj wykonuje się z gęstej tkanej bawełny, tkaniny z mieszanki syntetycznej lub wiskozy. Zwiększa czucie materaca, a także poprawia jego oddychalność i trwałość.

Warstwa przejściowa: Ta warstwa znajduje się między systemem komfortu a wkładem, który odpowiada za podtrzymanie i który działa jako most między dwoma częściami materaca. Nie każdy materac ma tę warstwę. Jednak materac, który posiada warstwę przejściową, ma większą wydajność i zmniejszone prawdopodobieństwo zapadania się podkładów w rdzeń nośny.

Strefowe wsparcie: Twardość powierzchni dzięki tej funkcji konstrukcyjnej zmienia się, aby wpłynąć na amortyzację i wsparcie. Ta strefa ma bezpośredni wpływ na dobrą podstawę i na łagodzenie punktu nacisku.

Materace. Ważne cechy materaca

Jest to raczej oczywiste, że materaca, który zakupuje się w internecie, nie będziesz mógł wypróbować. Masz oczywiście możliwość obejrzenia filmików na Youtube, na których usłyszysz opinię jednego człowieka, ale to nie to samo co wypróbować materac osobiście. Istnieje także opcja wypróbowania materaca w domu z opcją ewentualnego zwrotu, jeśli materac nie przypadnie Ci do gustu. Jednak najlepszą decyzję podejmiesz dzięki wiedzy na temat poszczególnych modeli materacy.

Odcisk ciała: Wgniecenie materaca pod naciskiem ciała. Jeśli Twój materac będzie zbyt mocno wciśnięty, możesz złożyć na niego reklamację.

Odbicie: Materace o dużym odbiciu szybko odzyskują swój pierwotny kształt po tym jak ciężar z nich zniknie. Materace sprężyste pod tym względem gwarantują większą swobodę ruchu, ale także wywołują większe falowanie, przenoszenie ruchu.

Oddychalność: Czy Twój materac oddycha, przepuszcza powietrze? Powinieneś zadać sobie to pytanie zwłaszcza jeśli masz problem z poceniem się nocą, lub jesteś osobą otyłą.

Komfort: Subiektywne odczucie fizycznej ulgi i relaksu. Na komfort materaca przekładają się osobiste preferencje osób, które na nim śpią. Ważna jest jędrność materaca, izolacja ruchu, dopasowanie do ciała, podparcie i kilka innych czynników.

Dopasowanie: Ważne jest, aby Twój materac dobrze dopasowywał się do Twojego ciała. Dopasowanie ma wpływ na mniejszy ucisk i na ogólny komfort.

Konturowanie: To określenie możemy postawić na równi z dopasowaniem. Określa poziom otulenia ciała i wskazuje na ewentualną potrzebę zmniejszenia nacisku. Tutaj ważną rolę odgrywa Twoje ciało, a w szczególności jego ciężar.

Wsparcie głębokiej kompresji: Podtrzymanie ciała, zwłaszcza bioder. Ma duży wpływ na prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Dotyczy przede wszystkim osób, które ważą powyżej 100 kg.

Materace
Materace są popularne na całym świecie

Materace. Zakup materaca

Jeśli dokonujesz zakupu materaca przez internet, powinieneś wcześniej zadzwonić na infolinię sklepu internetowego i zapytać o te rzeczy:

 • Jaki jest okres docierania materaca? Dotyczy ewentualnego zwrotu materaca. Zazwyczaj jest to od 14 do 30 dni.
 • Wymiana materaca. Czy będziesz mógł, a jeśli tak to, po jakim czasie wymienić materac na inny w podobnej cenie?
 • Wyniesienie starego materaca. Czy firma, sprzedająca materac przez internet, wyniesie Twój stary materac po dostarczeniu nowego?
 • Jaka jest gwarancja na materac? Jakich uszkodzeń gwarancja nie obejmuje? Jaki jest okres gwarancji? Czy klient ponosi koszt wysłania materaca, który chce zareklamować? Po jakim czasie firma informuje o decyzji co do reklamacji?
 • Czy wniesienie materaca do domu/mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Certyfikacja materacy

Niektóre materace zawierają chemikalia, które mogą niepokoić ich nabywców. Jeśli chcesz mieć pewność co do tego, że Twój materac jest bezpieczny pod tym względem, to sprawdź, czy posiada certyfikat. Oto lista certyfikatów, kóre możesz spotkać na rynku:

 • Certified Organic – Certyfikacja materiałów organicznych. Należą do nich lateks, wełna, bawełna.
 • CertiPUR-US – Certyfikat z USA, zazwyczaj materace wyprodukowane w USA są nim objęte. Pianka z której wykonany jest materac musi spełnić normy, które dotyczą lotnych związków organicznych (LZO).
 • eco-INSTITUT – Ten certyfikat to wskazówka, że pod kątem emisji LZO materac jest bezpieczny, że spełnia normy.
 • Global Organic Latex Standard – Dotyczy certyfikacji naturalnego lateksu. Pod kątem certyfikacji brane są pod uwagę: normy praktyk społecznych i środowiskowych.
 • GreenGuard – Materac z tym certyfikatem został sprawdzony pod kątem niskiej emisji i przeglądu procesu produkcyjnego.
 • OEKO-TEX Standard 100: tekstylia materaca są sprawdzane pod kątem szkodliwych substancji.
 • Rainforest Alliance: Jest to program, poprzez który udzielane są certyfikaty dla praktyk zrównoważonych społecznie, ekonomicznie i środowiskowo. Zazwyczaj możesz go zobaczyć na materacach z lateksu naturalnego.

Materace piankowe

Materace piankowe to ważna część branży. Jeśli masz zamiar kupić materac piankowy, to musisz poznać jego wady i zalety. Przede wszystkim materace piankowe są cenione za wszechstronność, a także zdolność do amortyzowania punktów, które są kluczowe, np. punktu nacisku. Pianka w materacach sprężynowych, czy też hybrydowych jest wykorzystywana w strefie komfortu.

Właściwości pianki pozwalają na zastosowanie jej dla lepszej izolacji ruchu i odciążenia.

Adaptive Polyfoam: Ta pianka ma doskonałe właściwości zapamiętywania kształtu. Jest wykonana z pianki poliuretanowej. Idealnie dopasowuje się do Twojego ciała. Jest także responsywna, co ma znaczenie dla Twojej swobody ruchu.

Pianka skręcona: Fakturą przypomina pojemniki na jajka. Taki kształt pomaga w odpowiednim przepuszczaniu powietrza i oddychaniu materiału. Zapewnia także głębokie wsparcie kompresji. Można jej użyć w następujących warstwach: przejściowa, komfortowa, nośna.

Pianka z dodatkiem miedzi: Miedź w materacach z pianki pomaga hamować drobnoustroje i odprowadzać ciepło.

Więcej na temat materacy piankowych tutaj.

Materace hybrydowe i sprężynowe

W materacach hybrydowych i sprężynowych znajdują się metalowe zwoje, są umiejscowione w rdzeniach nośnych. Oto kilka rodzai cewek, które możesz spotkać na rynku materacy:

 1. Cewka Bonnella: ma kształt klepsydry, jest połączona spiralnymi drutami. Zazwyczaj tego typu cewki nie są zbyt drogie, ale też nie należą do zbyt responsywnych.
 2. Ilość zwojów: Im materac większy, tym więcej ma zwoi. Ilość zwoi, nie przekłada się na komfort materaca. Ważna jest także konstrukcja materaca i kilka innych czynników.
 3. Cewka Gauge: Dotyczy grubości cewki, zwykle ma ona 13 do 17.
 4. Coil on Coil: To określenie dotyczy dwóch warstw cewek w jednym materacu. Warstwa górna to zazwyczaj kieszeniowe cewki lub mikrocewki, które umieszcza się w strefie komfortu. W dolnej warstwie może znajdować się każdy rodzaj cewki.
 5. Cewki ciągłe: Są stabilne, mocne, niedrogie i trwałe. Wykonuje się je z tego samego kawałka drutu. Są usieciowane.
 6. Mikrocewki: Zazwyczaj mają grubość od 2,50 do 7 cm. Umieszcza się je w strefie komfortowej lub przejściowej. Mają wpływ na wsparcie, kontrolę temperatury, responsywność, a także trwałość materaca.
 7. Nano-cewka: mniejsza wersja mikrocewki, grubość poniżej 2,50 cm.
 8. Cewka offsetowa: Wyglądem przypominają cewkę Bonnella, ale są nieco bardziej responsywne, lepsze w konturowaniu i cichsze. Oczywiście lepsze zazwyczaj znaczy droższe, tak przynajmniej jest w tym przypadku.
 9. Cewki kieszonkowe: Owija się je w rękawy, które są wykonane z tkaniny. Mają wpływ na ruch i konturowanie. Stosuje się je powszechnie w materacach hybrydowych.
 10. Cewka zawinięta: To, to samo co cewka kieszeniowa
Materace
Materace do koloru do wyboru

Materac lateksowy

Za co będziesz cenił materac lateksowy jeśli go zakupisz? Przede wszystkim za trwałość i równowagę, która jest zachowana między kształtowaniem a sprężystością. Popularność materacy lateksowych ciągle rośnie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że są one produkowane z naturalnych materiałów. Świadomość ludzi co do używania ekologicznych produktów też jest na fali wznoszącej, co ma bezpośredni wpływ także na materace lateksowe. Lateks możesz spotkać także w materacach hybrydowych i piankowych, w których lateks stosuje się w systemach komfortu.

Lateks mieszany: To miks lateksu naturalnego i syntetycznego. Tańsze materace mogą zawierać inne wypełniacze, np. piasek lub glinę.

Dunlop: Jest to gęsty lateks, który wykonuje się poprzez spienienie soku z drzewa kauczukowego i podgrzaniu go na parze. Stosuje się go w rdzeniu wspierającym lub w systemie komfortowym.

Lateks naturalny: zawiera około 95% soku z drzewa kauczukowego, a także kilka innych substancji, które wspomagają proces jego utwardzania.

Organiczny lateks: Tutaj szukaj certyfikacji, lateks organiczny powinien być certyfikowany.

Lateks syntetyczny: Produkuje się go z substancji petrochemicznych. Mimo że tańszy od naturalnego to jednak też mniej trwały.

Lateks Talalay: Stosowany w systemie komfortu, lekki i delikatny.

Materace. Akcesoria do materacy

Aby materac mógł być przez Ciebie w pełni wykorzystany, powinien mieć różnego rodzaju akcesoria. Oto kilka z nich:

 • Podstawa, która jest regulowana
 • Rama łóżka
 • Boxsprings
 • Pokrowiec na materac
 • Obudowa/ochraniacz materaca
 • Nakładka na materac

TH!NK

Jeśli masz zamiar kupić materac dla dziecka to koniecznie, zastanów się nad materacem wykonanym z materiałów hipoalergicznych!