Materac piankowy czy sprężynowy?

Materace piankowe, a materace sprężynowe, czym się różnią?

Materac piankowy czy sprężynowy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to nurtujące tak wiele osób pytanie. Zakup nowego materaca nie należy do najłatwiejszych przedsięwzięć. Masz do wyboru setki łóżek, dziesiątki wymiarów, kategorii, w którymś momencie możesz poczuć się tym wszystkim przytłoczony. W pierwszej kolejności, aby to wszystko sobie jakoś ułatwić, powinieneś zawęzić wybór. Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli masz zamiar wybrać pomiędzy materacem piankowym a sprężynowym.

W pierwszej kolejności weźmy na widelec to, co różni oba te materace. Im więcej się dowiesz na temat tych materacy, tym łatwiej będzie Ci podjąć ostateczną decyzję. Oto co różni materac piankowy od materaca sprężynowego:

Materac piankowy

Opis: Materac piankowy jest wykonany w 100% z pianki, która ma właściwości zapamiętywania kształtu. Można go wykonać z pianki poliuretanowej lub innej o podobnych właściwościach. Cena: od 1200 do nawet 13000 zł.

Zalety

 • doskonale się dopasowuje do ciała
 • super izoluje ruch
 • w dotyku jest miękki, ale nie przeszkadza to w zapewnieniu dobrego podparcia dla ciała
 • dobrze wspiera bolesne miejsca ciała
 • cenowo dostępny dla każdego

Wady

 • nieprzyjemny zapach zaraz po rozpakowaniu
 • niektóre materace z pianki potrafią utrzymywać ciepło ciała
 • słabe odbicie
 • materac piankowy klasy premium potrafi być bardzo drogi

Materac sprężynowy

Opis: Materace sprężynowe są wykonane ze zwojów, lub ze sprężyn. Są bardzo stabilne. Cenowo bardzo szeroki wachlarz.

Zalety materaca sprężynowego

 • mocne wsparcie
 • ogólnie wygodny
 • stabilny
 • doskonały przepływ powietrza
 • zdecydowanie lepszy niż materac piankowy dla osób otyłych

Wady materaca sprężynowego

 • odczuwalny każdy ruch
 • ze sprężyn może wydobywać się nieprzyjemny hałas
 • po jakimś czasie zaczyna zwisać (dot. tańszych modeli)
 • trwałość materaca jest zależna od materiałów, z których został zrobiony

Jaka jest kluczowa różnica między materacem z pianki a materacem sprężynowym?

Tutaj musisz wiedzieć, że wszystko sprowadza się do materiałów, z których materace zostały wyprodukowane. Styl i rodzaj konstrukcji także mają znaczenie.

Który materac jest lepszy? Nie ma to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Niektórzy uważają, że materace sprężynowe są staromodne. Jednak istnieją materace sprężynowe, które są bardzo nowoczesne, a przy tym o wiele bardziej wygodne niż tradycyjne materace sprężynowe.

Co do materacy piankowych to ich popularność mówi sama za siebie. Pierwszy materac piankowy został wyprodukowany w roku 1960 i od tamtej pory po dziś dzień ta technologie ewoluuje. Pianki dziś niczym nie przypominają pianek z 1960, obecnie są bardzo nowoczesne. Dziś materace piankowe są niemalże skrojone pod potrzeby klientów. Jeśli masz problem z poceniem się nocą, czy też problem z nadmierną wagą, to możesz śmiało brać pod uwagę materac piankowy.

Jeśli chciałbyś porównać oba rodzaje materacy, aby jednoznacznie sobie odpowiedzieć, który materac jest najlepszy, to raczej by Ci się to nie udało. Zbyt wiele zmiennych czynników wpływa na jakość materaca, aby można było udzielić jednoznacznej odpowiedzi, który jest najlepszy.

Zawsze przy wyborze materaca bierz pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby. Zapewne będziesz musiał się zagłębić w to, jak dany materac jest zbudowany.

Oto co powinieneś brać pod uwagę przy wyborze materaca:

 • pozycja, w jakiej śpisz
 • masa ciała
 • cena

Co to jest materac piankowy?

Materace piankowe są wykonane w 100% z pianki. Ich popularność jest bardzo duża. Producenci używają polipianek i pianki z funkcją zapamiętywania kształtu. Materac piankowy możesz wybierać pomiędzy twardym a miękkim. Mogą być tanie i bardzo drogie.

Istnieje kilka rodzai pianek, z których są produkowane materace piankowe, dzięki czemu materac może zapewnić mniejsze lub większe wsparcie i większy, lub mniejszy nacisk.

Rodzaje pianki

Pianka poliuretanowa – Wykonuje się ją, jak sama nazwa wskazuje z poliuretanu. Poliuretan inaczej w świecie materacy to „polipianka”. Procentowo, to około 90% materacy piankowych produkuje się przy użyciu poliuretanu.

Pianka z pamięcią kształtu – Pianka z pamięcią kształtu także jest bardzo popularna wśród producentów materacy. Także zawiera poliuretan, ale dodatkowo jest urozmaicany składnikami, który zwiększa gęstość i lepkość pianki. Dzięki temu pianka z pamięcią kształtu idealnie odpasowuje się do ciała. Zmniejsza ucisk i doskonale odprowadza ciepło. Skąd w nazwie słowo pamięć? Jest to odnośnik do tego, że pianka kilka sekund po położeniu się na niej ciała zachowuje kształt.

Pianka z otwartymi komórkami – Ten rodzaj pianki idealnie odprowadza ciepło, a w letnie upalne noce się mniej nagrzewa.

Pianka żelowa, która także zapamiętuje kształt – Ten rodzaj pianki ma osadzone w głębi kulki żelowe, co przekłada się nie tylko na jej sprężystość, ale także na przepływ powietrza i zdolność chłodzenia.

Lateks – Lateks przypomina gumę, pozyskuje się go z drzewa kauczukowego. Materace lateksowe uważane są za bardzo wygodne i praktyczne, gdyż łatwo się je czyści. W odróżnieniu od materacy poliuretanowych materace lateksowe są droższe. Ceni się je między innymi za to, że są naturalne i bardzo trwałe.

Można wyróżnić dwa rodzaje pianki lateksowej:

 • Lateks Talalay – proces produkcyjny jest nieco bardziej energochłonny, a w jego wyniku lateks staje się bardziej sprężysty, a jednocześnie jest bardziej miękki w dotyku.
 • Lateks Dunlop – jest nieco twardszy i w przeciwieństwie do lateksu Talalay nie dodaje się do niego żadnych substancji poza naturalnym lateksem.

Większość producentów materacy stosuje różne mieszanki materiałów z pianki. Ma to na celu stworzenie dla Ciebie i Twoich bliskich materaca o zróżnicowanych właściwościach. Warstw materaca może być od 2 do 5, każda jest innej gęstości. Istnieją także materace piankowe, które mają tylko jedną warstwę. Te należą do najtańszych.

Materac piankowy czy sprężynowy?
Łóżko z materacem sprężynowym

Co to jest materac sprężynowy?

Materac sprężynowy, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonany ze sprężyn, które znajdują się we wnętrzu materaca. Są na rynku opinie, że materac sprężynowy lepiej wpiera ciało niż materac piankowy. Materace sprężynowe składają się z dziesiątek a czasem z setek metalowych sprężyn. Zazwyczaj zakup materaca sprężynowego zaleca się osobom z otyłością.

Na wygodę materaca sprężynowego składa się liczba użytych do jego produkcji zwojów. Niektóre materace mają nawet 400 zwojów i więcej. Zazwyczaj taka ilość zwojów w materacu znajduje się w materacach typu Queen i King. Ważne, abyś wiedział, że ilość zwoi w materacu nie koniecznie musi świadczyć o jego większej wygodzie. Na jakość materaca bowiem składają się także inne czynniki.

Na rynku możesz spotkać łóżka sprężynowe, których zwoje są otoczone cienką warstwą pianki. Grubość i jakość pianki może przełożyć się na komfort materaca.

Im zwój/sprężyna są grubsze, tym twardszy jest materac. Szczegółowe informacje co do grubości zastosowanych w materacu sprężyn/zwoi są udzielane przez producenta, lub jego przedstawiciela.

Rodzaj materiału, z którego zwoje, czy też sprężyny zostały wykonane, także przełoży się na komfort materaca.

Materac piankowy czy materac sprężynowy? Rodzaje sprężyn/cewek

Cewki Bonnell stosuje się od dawna. Pierwsze materace sprężynowe były produkowane przy ich użyciu. Są firmy, które nadal z nich korzystają. Kształtem przypominają klepsydrę, nie są zbyt drogie.

Cewki kieszonkowe – Są wykonane z metalu i owija się je w rękawy z tkaniny, dzięki której zmniejsza się hałas poruszanych cewek. Stosuje się w materacach z wyższej półki. Mają bardzo dobry wpływ na ciało i idealnie ragują na docisk.

Cewki offsetowe – Cewki offsetowe trochę przypominają właściwościami cewki kieszeniowe. Różnią się tym, jak są połączone. Do ich połączenia stosuje druty, które są zamocowane na zawiasach. Wpływa to na mocne podparcie, a jednocześnie materac jest miękki pod naciskiem. Cewki offsetowe nie należą do najpopularniejszych cewek w świecie producentów materacy.

Cewki ciągłe – Są zrobione z jednego druta, z których produkuje się rząd cewek. Każdy rząd łączy się przy użyciu drutów spiralnych. Taka konstrukcja przekłada się na bardzo solidny system podparcia, ale ma słabe możliwości układania się do kształtu ciała.

Materac piankowy czy materac sprężynowy? Który materac jest dla Ciebie?

Ostateczny wybór zawsze jest po Twojej stronie. Tak jak wspomnieliśmy w tym artykule, ważna jest pozycja snu, to czy się pocisz, a także to jaki masz budżet. Materace piankowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ idealnie układają się do ciała. Docenią to zwłaszcza osoby, które śpią na boku. Osoby, które lubią spać na brzuchu i są dosyć znacznej wagi, powinny zakupić materac sprężynowy.

TH!NK

Zanim zdecydujesz się na zakup materaca, warto poznać opinie innych ludzi, znajdziesz je tutaj!