ABC Materaca

ABC Materaca, oto kilka ważnych zagadnień dotyczących materacy. Bez materaca nie ma dobrego snu, bez dobrego snu nie ma zdrowia. Materac odpowiada za wygodę łóżka. Istnieją różne materace. Możesz je rozróżnić po rodzaju użytkowania i po rodzaju użytkownika. Nasza encyklopedia materacy pomoże Ci lepiej zrozumieć świat materacy.

ABC Materaca – wprowadzenie

Obecnie chyba każdy, nawet dziecko wie, co to jest materac i do czego materac służy. Dzisiejsze materace są niezwykle zaawansowane technologicznie, ich produkcja jest naprawdę złożona. Stosuje się szereg różnych materiałów, które ostatecznie mają stworzyć jeden, niemalże perfekcyjny produkt. Najważniejsze są dwa elementy materaca: pokrowiec i rdzeń. Oba powinny być bardzo dobrze skoordynowane, aby funkcjonalność była jak najlepsza.

Ludzie od zarania dziejów cenią sobie wygodę. Zwłaszcza to, w jakich warunkach człowiek śpi, ma szczególne znaczenie dla jego codziennego funkcjonowania. Niegdyś, w czasach starożytnych człowiek układał sobie liście palmowe i na nich kładł się do snu. Zaś zamożni Persowie układali swoje ciała na skórze z kozy, którą wypełniali wodą, takie pierwsze wodne łóżka 🙂 W późniejszym okresie jako materac służyły worki, które wypełniano włóknami, roślinami, piórami i słomą.

Przez dłuższy okres tylko bogatych było stać na ówczesny materac. Dopiero XIX wiek napędził popularność materacy i niemalże każdy mógł sobie pozwolić na jego zakup. Wiek XX to czas pojawiania się innowacyjnych rozwiązań w sferze materacy. Nowoczesne materiały prawdziwie zrewolucjonizowały rynek materacy.

ABC Materaca. Od jakiego słowa pochodzi słowo materac?

Słowo materac pochodzi od arabskiego słowa „matrah”, które oznacza „poduszka podłogowa”. Potem to słowo ewoluowało we Włoszech i tak powstało słowo „materazzo”, a w Niemczech słowo „matratze”.

ABC Materaca. Czy ilość sprężyn w materacu ma znaczenie?

Ilość sprężyn to wielkość, która odnosi się do materacy sprężynowych. Im większa ilość sprężyn w rdzeniu materaca, tym lepiej odczuwalna elastyczność punktowa. Ma to szczególne znaczenie w materacach, które mają sprężyny kieszeniowe. Co do sprężyn typu Bonell to te są w stanie zapewnić efekt elastyczności powierzchniowej, dzieje się tak między innymi dzięki strukturze rdzenia.

Zazwyczaj ilość sprężyn w materacu podaje się na m2. Co raczej oczywiste im większy materac, tym więcej w nim sprężyn. W naszym sklepie online w sekcji materace możesz spotkać materac GEMI o wymiarach 80×200, przy którym podajemy ilość sprężyn dosłownie, a nie w m2.

Jeśli masz zamiar zakupić materac sprężynowy, to nie powinieneś kierować się ilością sprężyn. Nie zawsze ilość sprężyn w materacu przekłada elastycznośćna jego jakość. Ważna jest waga Twojego ciała, a także jego budowa. Może się okazać, że materac sprężynowy w ogóle nie jest dla Ciebie. Oprócz ilości sprężyn ważne jest także to, jak gruby jest drut, z którego sprężyna została wykonana. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie materaca sprężynowego, sprawdź dokładnie, czy aby przypadkiem nie będzie dla Ciebie lepiej jeśli zakupisz materac lateksowy. Więcej o materacach lateksowych tutaj.

ABC Materaca. Elastyczność materaca

Elastyczność materaca jest mierzona poprzez sprawdzenie tego, czy materac ugina się równomiernie pod wpływem obciążenia. Tak się dzieje podczas sprawdzania materacy, które mają rdzeń sprężynowy typu Bonell. Tutaj wszystkie sprężyny łączy się przy pomocy drucianych spirali, wystarczy obciążyć jedną sprężynę, aby wszystkie także się ugięły. Co do ergonomii leżenia to ta jest zależna od podkładki, która jest elastyczna punktowo. Zazwyczaj lepiej się dopasowuje do pozycji spania i ma znaczenie dla osób, które mają bóle pleców.

ABC Materaca. Stopień twardości materaca

Stopień twardości materaca to czynnik, który udziela nam informacji nie tylko o tym, jak twardy jest materac, ale także o tym jak przydatny jest dany materac dla danej masy ciała. Twardość materaca oznacza się literką H i liczbą, np. H1, H2, itd. H1 to materac bardzo miękki, a H5 bardzo twardy. Zazwyczaj przy określaniu twardości materaca bierzemy pod uwagę jego środek. Niestety może być tak, że materac z oznaczeniem H2 jednej firmy będzie twardszy niż materac H3 innej firmy.

Nasze materace Think ECO Think BIO mają stopnie twardości ustawione przez naszych fachowców od materacy. Oprócz stopnia twardości dokładnie przypisujemy dany materac do wagi ciała.

ABC Materaca
Materac w sypialni

Zimna pianka

Zimna pianka to najprawdopodobniej najlepszy rodzaj pianki. Możesz ją spotkać także pod nazwą pianka HR. Jest polieterowa i odznacza się dużą sprężystością, a także dużą elastycznością. Ma otwartą i dosyć grubą strukturę komórkową, co przekłada się na przepuszczanie powietrza dosyć dużym strumieniem. Można powiedzieć, że jest to pianka, która oddycha. Zimna piana dosyć łatwo wraca do swojego pierwotnego stanu po odciążeniu.

Zimną pianką pokrywa się materiały rdzeniowe i pokrycia rdzenia sprężyn. Jakość tej pianki jest zależna od jej wytrzymałości na ściskanie i jej gęstości.

Kauczuk w materacu

Słowo kauczuk wywodzi się z języka indyjskiego, a dokładnie z dwóch słów, jakimi są: „cao” – drzewo i „ochu” – łzy. Łzy drzewa tak mówi się o kauczuku, który się z drzew kauczukowych pozyskuje. Nacina się korę drzewa, po czym wypływa z niego mleczny sok. Z kauczuku powstaje lateks, a z niego materace lateksowe.

TH!NK

Jeśli zależy Ci na ekologicznym materacu, to polecamy zakup materaca lateksowego!

Przeczytaj także inne nasze artykuły: