Chwalebny granit: ulubiony materiał budowlany człowieka

Chwalebny granit. Granit z definicji jest skałą magmową, która zawiera nie mniej niż dwadzieścia procent kwarcu w całkowitej objętości. Granit to skała wulkaniczna utworzona z magmy głęboko w skorupie ziemskiej, która podgrzewa istniejące skały do ​​stopionego piwa, łącząc się z magmą, która nadaje skale charakterystyczny nakrapiany lub ziarnisty wygląd. W miarę ochładzania tworzą się kryształy kwarcu, które nadają granitowi jego decydujący składnik. Granit jest obecnie znany tylko na Ziemi, a astrogeolodzy, którzy badają formacje skalne na innych planetach, nie odkryli jeszcze granitu poza naszą niebieską planetą. Jednak biorąc pod uwagę, że granit jest podłożem Ziemi, tworzącym większą część skorupy kontynentalnej, jestem pewien, że granit, podobnie jak inne skały, istnieje w odległych zakątkach kosmosu.

Chwalebny granit. Granit a przemysł

Tutaj, na Ziemi, granit był ostoją przemysłu budowlanego co najmniej od czasów starożytnego Egiptu. Granit jest zarówno wszechobecny, jak i podatny na obróbkę, co oznaczało, że skała mogła być wydobywana i ciosana w rozsądnej odległości od konstrukcji, do której była używana. Wielkie piramidy w Gazie są wykute z lokalnego granitu. Piramidy w Ameryce Południowej i wiele starożytnych budowli w całej Azji jest również zbudowanych z granitu. Granit był używany do ogromnych kamieni fundamentowych lub konstrukcyjnych. Rzeźbiono w nim posągi, z których najsłynniejszym był Sfinks.

Chwalebny granit. Polerowanie granitu

Dopiero gdy granit zaczęto polerować, aby nadać mu gładkie wykończenie przypominające szkło, ujawniło się prawdziwe jego piękno. Wysoka zawartość kwarcu nadawała kamieniowi blask, którego nie miały inne popularne materiały budowlane, takie jak marmur i wapień. Marmur był powszechnie używany jako płytki ścienne i podłogowe. Wszechobecność granitu w całym starożytnym świecie utorowała drogę do dominacji granitowych płytek podłogowych. Będąc łatwo dostępnym i niewiarygodnie wytrzymałym materiałem budowlanym, granit stał się bardzo popularny. Mezopotamia, części Afryki i Azji są przepełnione licznymi przykładami konstrukcji granitowych i elementów dekoracyjnych.

Różnorodność granitu

Ostatnio ogromna różnorodność granitów na całym świecie stała się bardziej dostępna. Jej popularność znacznie wzrosła, zwłaszcza w użytku domowym. Dzięki lepszym technikom wydobywania i skuteczniejszemu polerowaniu, granitowe płytki podłogowe stają się coraz bardziej popularne. Ceramika wytwarzana przez człowieka nie jest już tak oczywistym wyborem podczas remontu, czy też urządzania wnętrza mieszkania. Granity o niezwykle wysokiej zawartości kwarcu przypominają wyglądem nocny krajobraz gwiazd. Płytki granitowe są dla kamieniołomów bardziej opłacalne niż sprzedaż pojedynczego bloku konstrukcyjnego. Granit jako druga najtwardsza naturalna skała na świecie, był używany od tysiącleci i prawdopodobnie będzie faworyzowany jeszcze przez wiele lat. 

TH!NK

Granit jako druga najtwardsza naturalna skała na świecie, był używany od tysiącleci i prawdopodobnie będzie faworyzowany jeszcze przez wiele lat. Dlatego, dlaczego i ty miałbyś nie rozważyć pojawienie się granitu w Twoich czterech ścianach?

Granit

Sprawdź także inne nasze artykuły:

Źródło: bezpłatne artykuły publikowane przez gości z ArticlesFactory.com