Fugowanie kamienia naturalnego cementem trasowym

Kamień naturalny

Fugowanie kamienia naturalnego. Cement trasowy jest dobrze znany właścicielom zabytkowych domów. Właściciele budynków budowanych w sposób konwencjonalny stykają się z cementem trasowym podczas dodatkowych prac, takich jak budowa muru na zewnątrz czy spoinowanie kamienia naturalnego na zewnątrz. Poniżej możesz dowiedzieć się, dlaczego kamień naturalny jest spoinowany cementem trasowym, na co jeszcze należy zwrócić uwagę i gdzie nie można go zastosować.

Fugowanie kamienia naturalnego. Typowe obszary zastosowań cementu trasowego

Cement trasowy to w zasadzie cement używany przez starożytnych Rzymian. Ze względu na swoje specyficzne właściwości cement trasowy szczególnie nadaje się do stosowania na zewnątrz, gdzie można spodziewać się wysokiego poziomu wilgoci lub wilgoci:

  • Przeczytaj także – Układanie płyt tarasowych z kamienia naturalnego lub betonu
  • Przeczytaj także – układanie kamienia naturalnego na balkonie
  • Sprawdź również – Naprawa drobnych uszkodzeń kamienia naturalnego
  • Ściany zwietrzałe z obu stron
  • nadaje się do spoinowania tarasów z kamienia naturalnego
  • na elewacjach nie tylko na budynkach objętych ochroną zabytków, takich jak domy szachulcowe
  • do fugowania klinkieru na zewnątrz

Fugowanie kamienia naturalnego. Zalety cementu trasowego przy spoinowaniu nie tylko kamienia naturalnego

Fugowanie kamienia naturalnego
Kamień naturalny

Jedną z najwyraźniejszych zalet jest to, że można uniknąć wykwitów, które są powszechne w przypadku tradycyjnego cementu, stosując cement trasowy. Nawet po wyschnięciu cement trasowy nie traci całkowicie swojej elastyczności.

Dlatego też podczas fugowania cementem trasowym można uniknąć pęknięć. Ponadto kamienie naturalne nie odbarwiają się dzięki zastosowaniu cementu trasowego. Tras tylko niekorzystnie reaguje na stal, dlatego nie jest stosowany do elementów wykonanych z betonu zbrojonego lub ze zbrojeniem stalowym.

Fugowanie kamienia naturalnego. Skład cementu trasowego

Sam Trass jest produktem naturalnym. W czystej postaci nie może służyć jako „cement”. Nadal potrzebne są różne dodatki, zwłaszcza spoiwa. Obejmuje to tuf wulkaniczny, a także różne pucolany. Ale sam cement trasowy można również określić jako cement pucolanowy. Prawdziwym sekretem trassu są chemiczne związki krzemu i glinu, które sprawiają, że tkanina jest tak wytrzymała. Następnie jest cement, być może także wapno.

Wykwitom zapobiega m.in. wiązanie wapna przez cement trasowy. Cementu trasowego nie można wytwarzać we własnym zakresie. Poszczególne składniki muszą być dokładnie dopasowane do siebie i mocno podgrzane. Cement trasowy można kupić jako gotowy cement do worka.

Fugowanie kamienia naturalnego. Cement trasowy do spoinowania i ścian z kamienia naturalnego

W przypadku kamienia naturalnego cement trasowy służy nie tylko do fugowania. Cement trasowy jest również idealny jako zaprawa. Ze względu na swoje właściwości woda nie przenika, jak jest to możliwe w przypadku czystej zaprawy cementowej. Dlatego też konwencjonalna zaprawa cementowa może wybuchnąć również zimą, jeśli ściana z kamienia naturalnego jest na ogół narażona na działanie dużej wilgoci. Dzięki cementowi trasowemu do zapraw i spoinowania kamienia naturalnego ten problem został całkowicie wyeliminowany.

Proporcje mieszania cementu trasowego

Proporcje mieszania mogą się nieco różnić. Decydujące znaczenie ma przede wszystkim specyficzne zastosowanie cementu trasowego. W porównaniu z konwencjonalną zaprawą cementową zużywa się znacznie mniej piasku (przy czystej zaprawie cementowej około ośmiu części piasku na jedną część cementu).

Jeśli ma być dodawane wapno, powinno być używane znacznie mniej niż w przypadku zaprawy cementowej w pomieszczeniach. W przypadku czystej zaprawy cementowej do użytku wewnętrznego często są to dwie części wapna. Można to ograniczyć maksymalnie do części wapna.

Dostosuj proporcje cementu trasowego do wymagań

Ważne jest również, czy chcesz spoinować kamień naturalny na ścianie, czy jako wykładzinę podłogową. Nawet w przypadku ściany z kamienia naturalnego decydującym czynnikiem jest przeciętna wilgotność. Im bardziej składnik ulega zamoczeniu, tym większa powinna być zawartość cementu trasowego.

PORADY I WSKAZÓWKI

Możesz przeczytać o tym, co należy wziąć pod uwagę podczas fugowania cegieł, klikając ten link.