Materac twardy czy miękki? Który materac jest dla Ciebie najlepszy?

Materac twardy czy miękki? Spójrzmy prawdzie w oczy: zakup materaca może być stresującym doświadczeniem. Kupujący online mają dostęp do setek materacy w różnych rozmiarach i typach. Zakup materaca to również spore zobowiązanie finansowe, dlatego warto dobrze to przemyśleć.

Każdy konsument materaca powinien zadać sobie jedno pytanie: Czy chcę twardy czy miękki materac? Jest to doskonałe miejsce na początek, ponieważ twardość materaca znacząco wpłynie na to, jak podparte lub wygodne będziesz się na nim czuć. Tak, wiele zależy od osobistych preferencji, ale zarówno twarde, jak i miękkie materace mają bardziej określone zalety i wady.

Materac twardy czy miękki? Co powoduje, że materac jest twardy lub miękki?

Po pierwsze, większość producentów materacy ocenia twardość swoich materacy w skali od 1 do 10. W Innovachem stosujemy również skalę 1-10, a 6,5 ​​klasyfikujemy jako średnio twarde. Wszystko, co spadnie poniżej 6,5, będzie na bardziej miękkim końcu spektrum, podczas gdy wszystko, co wzrośnie powyżej 6,5, będzie twardsze.

Materiały i konstrukcja materaca będą miały największy wpływ na jego twardość. Na przykład materac wykonany ze sprężyn wewnętrznych bez prawdziwej warstwy zapewniającej komfort będzie prawdopodobnie twardszy. Chociaż jakość zwojów będzie miała również wpływ na twardość i podparcie materaca, materace sprężynowe będą często twardsze niż zwykle.

W odniesieniu do pianki, materace z pianki z pamięcią kształtu są często bardziej miękkie niż przeciętnie. Substancja ta jest znana ze swojego przytulnego odczucia i doskonałego odciążenia. W rzeczywistości niektóre z najlepszych materacy typu bed-in-a-box zawierają substytuty miękkiej pianki z pamięcią, takie jak AdapFoam lub FoamAir.

Materac nie zawsze będzie bardziej miękki niż zwykle tylko dlatego, że ma piankę pamięciową lub miękką piankę. Grubość warstwy zapewniającej komfort jest głównym czynnikiem. Z jednej strony materac taki jak Wellswell jest wyjątkowo twardy i ma tylko niewielką warstwę pianki pamięciowej na wierzchu. Z drugiej strony Polsleep AS5 ma znacznie bardziej miękki materac dzięki niezwykle grubej warstwie zapewniającej komfort z pianki z pamięcią kształtu.

Biorąc wszystko pod uwagę, sztywność jest w zasadzie kwestią osobistych preferencji i zależy od rozmiaru i wagi śpiącego. Materac z warstwą pianki zapamiętującej kształt na wierzchu może wydawać się dość miękki dla osoby, która nie waży dużo, ale większa osoba może przecisnąć się przez warstwę zapewniającą komfort i poczuć, że materac jest twardszy. Cięższa osoba może wywierać wystarczający nacisk, aby ścisnąć zwoje materaca sprężynowego, sprawiając, że będzie on bardziej miękki, podczas gdy lżejsza osoba może nie wywierać wystarczającego nacisku, przez co materac będzie dla niej twardszy.

Materac twardy czy miękki? Twarde materace zalety i wady

Podparcie to jedna z wielu zalet twardych materacy. Twarde materace zapewniają większe wsparcie niż miękkie materace i zapobiegają nadmiernemu zapadaniu się ciała. Większość osób będzie czuła się tak, jakby spała „na wierzchu” twardego materaca. Inaczej ma się rzecz z miękkimi materacami, w które zwłaszcza duże osoby się wręcz zapadają.

Twarde materace są zatem chłodniejsze niż miękkie, bardziej przewiewne. Więcej ciała jest wystawione na cyrkulację powietrza w sypialni, gdy leżymy bardziej „na wierzchu” materaca.

Chociaż twarde materace zapewniają doskonałe wsparcie, nie są najlepsze do zmniejszania nacisku. Kiedy leżą na twardym materacu, osoby śpiące na boku mogą odczuwać znaczny nacisk na ramiona i biodra. Ponadto, mimo że komfort jest sprawą osobistą, wiele osób nie uważa twardych materacy za „wygodne”.

Zalety i wady miękkich materacy

Miękkie materace idealnie odciążają ciało. Zmniejszają nacisk na ramiona i biodra i pozwalają śpiącym na boku zatopić się nieco głębiej. Ponadto miękkie materace są zwykle określane jako bardziej „wygodne”.

Chociaż miękkie materace są bardzo wygodne i zmniejszają nacisk, zazwyczaj nie mają wsparcia. Często nie wytrzymują dużych obciążeń, a czasami nie zapewniają wystarczającego wsparcia podczas snu na plecach i brzuchu.

Miękki materac może również utrudniać poruszanie się lub zmianę pozycji w nocy. Brak cyrkulacji powietrza wpływa na temperaturę ciała. Zwłaszcza latem sen może być z tego powodu niespokojny.

Materac twardy czy miękki?
Sypialnia, królestwo materaca

Kto powinien zdecydować się na twardy materac?

Śpiący na brzuchu. Osoby, które wolą spać na brzuchu, potrzebują materaca, który zapewnia odpowiednie podparcie całego ciała, a w szczególności obszaru pod biodrami. Niezbędne podparcie pod biodrami powinien zapewnić twardy materac, aby zachować naturalną, neutralną pozycję kręgosłupa.
Spanie na plecach. Podczas gdy większość osób śpiących na plecach skorzystałaby na wyborze materaca o średniej twardości, niektórzy mogą odkryć, że materac twardy jest lepszym rozwiązaniem. Spanie na plecach może być możliwe, jeśli materac pozwala na niewielkie zagłębienie biodra. Materac może nie być najlepszym wyborem dla osób śpiących na plecach, jeśli jest zbyt miękki.
Większy rozmiar. Zazwyczaj ci, którzy ważą dużo, potrzebują więcej pomocy, niż może zapewnić miękki materac. Większe wsparcie zapewniają zwykle twardsze materace, które powinny być również w stanie pomieścić większą masę ciała.
Tych, którzy wolą spać niemalże w bezruchu. Twardy materac zapobiega nadmiernemu zapadaniu się. Z tego powodu są one lepsze dla osób, które wolą spać na swoim materacu.
Gorące noce. Jak już wspomniałem, twarde materace zazwyczaj zapewniają chłód w nocy niż miękkie materace. Miękkie materace, szczególnie te z pianką zapamiętującą kształt, mogą zatrzymywać ciepło ciała i odbijać je z powrotem w twarz śpiącego. Na twardym materacu jest to znacznie mniej prawdopodobne.
Osoby mające problemy z poruszaniem się. Twardy materac może być lepszy dla każdego, kto ma problemy z poruszaniem się z powodu urazu lub innych problemów zdrowotnych.

Kto powinien zdecydować się na miękki materac?

Śpiący na boku. Znalezienie materaca, który pomaga zmniejszyć nacisk na ramiona i biodra, jest ważne dla każdego, kto śpi na boku. Osoby śpiące na boku powinny mieć świadomość, że miękkie materace zazwyczaj zapewniają lepsze odciążenie. Sprawdź nasze najlepsze materace do spania na boku, jeśli szukasz nowego materaca do swojej ulubionej pozycji do spania.
– Osoby zmagające się z bólem. Ci, którzy odczuwają ból bioder lub stawów, mogą skorzystać z miękkich materacy. Dyskomfort odczuwany w tych miejscach można zmniejszyć i złagodzić miękkim materacem z pianką pamięciową.
– Ludzie lubią zapadać się w swoje materace. Ludzie naprawdę mogą zapaść się w miękkie materace podczas snu. Pluszowy materac idealnie się do tego nadaje!
– Pary. Przenoszenie ruchu jest lepiej obsługiwane przez bardziej miękkie materace niż przez twardsze, zwłaszcza te z pianką pamięciową. Na miękkim materacu jeden partner ma mniejsze szanse przeszkadzania drugiemu podczas poruszania się.

TH!NK

Ostatecznie wybór między twardym a miękkim materacem nie powinien być zbyt trudny. Znalezienie idealnego materaca zaczyna się od decyzji, czy preferowany jest twardy, czy miękki. Jeśli już od dawna śpisz na miękkim materacu i odwrotnie to nie zmieniaj tego. No, chyba że tak zalecił Ci z jakiegoś powodu lekarz.

Sprawdź także inne nasze artykuły: