Podróż samolotem: czy szkło można przewozić w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny

Szkło w bagażu podręcznym zwłaszcza od czasu ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center, to dosyć podejrzany produkt. Nie wszystko można przewozić w podręcznym bagażu. Surowe przepisy szybko sprowadzają nasze odlotowe pomysły na przewóz szkła na ziemię. Decydujący głos co do tego, który produkt możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu zawsze leży do personelu ochrony lotniska (straży granicznej), który zawsze indywidualnie ocenia sytuację. Sama strefa wolnocłowa, w której pasażerowie dokonują zakupów, jest pełna szklanych pojemników, szklanek, czy też butelek. W takich szklanych opakowaniach znajduje się także żywność, którą ludzie lubią zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Ważne zasady dotyczące szklanych pojemników w bagażu podręcznym

Jaka jest dopuszczania ilość płynu, który możesz ze sobą zabrać na pokład samolotu? Jest to nie więcej niż 100 ml. Pojemnik powinien być zapakowany w przezroczystą zasuwaną, lub zamykaną torebkę.

Zaś sama torba jest ograniczona do pojemności 1 litra. Ilość takich toreb dostępna dla każdego z pasażerów to 1 sztuka. Są jednak wyjątki co do ilości takich toreb i dotyczą one produktów (żywności) dla niemowląt, produktów farmaceutycznych (leków) lub specjalnej żywności, bez której pasażer nie może się obyć.

Jeśli podróżuje z tobą dziecko wówczas wystarczy pokazać podczas odprawy butelkę z mlekiem, lub słoiczek, w którym przechowywany jest prowiant dla malca. Zazwyczaj to wystarcza, by zostać wpuszczonym na pokład.

Substancje te są uważane za niebezpieczne w ruchu lotniczym

Bagaż podręczny a szkło

Przedmioty, których nie wolno zabierać na pokład samolotu w bagażu podręcznym są umieszczone na specjalnej liście, którą każdy z podróżujących samolotem może przeczytać. Szkło mimo tego, że może zostać użyte jako broń nie jest na tej liście widoczne. Oto jakie substancje są postrzegane jako niebezpieczne:

  • Substancje żrące
  • Organiczne nadtlenki i materiały palne
  • Materiały wybuchowe
  • Gazy sprężone, gazy skroplone
  • Substancje łatwopalne
  • Substancje radioaktywne
  • Materiały zakaźne i toksyczne
  • Baterie litowe, akumulatory samochodowe
  • Suchy lód
  • Materiał ferromagnetyczny

Istnieją substancje zakazane, które mogą zostać przetransportowane w samolocie, jednak zanim dostaną się na pokład muszą zostać zgłoszone do odpowiednich służb (straż graniczna lub linie lotnicze). Oczywiście nawet jeśli uzyskasz pozwolenie na przewóz takich substancji, to nigdy nie będziesz mógł umieścić ich w bagażu podręcznym. Na takiej liście ponownie brak pozycji z oznaczeniem „szkło”, a znajdują się na niej:

  • Każdy rodzaj broni
  • Przybory
  • Ostre lub spiczaste przedmioty
  • Obiekty, które mogą być użyte jako broń uderzeniowa
  • Oszałamiające narzędzia

Przewozisz szkło w bagażu podręcznym?

Jeśli zamierzasz przewieźć w swoim bagażu podręcznym szklane przedmioty, np. dekoracje, szklanki, to koniecznie tuż przed planowanym lotem skontaktuj się z liniami lotniczymi za pośrednictwem, których Twój lot ma się odbyć. Bezpośredni kontakt pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych problemów podczas odprawy. Wiele przedmiotów ze szkła ma ostre krawędzie, a to już może być poważny powód, aby nie dopuścić do ich wniesienia na pokład.

PORADY I WSKAZÓWKI

Czy to w bagażu podręcznym, czy w walizce: przewóz szkła w samolocie zawsze niesie ze sobą ryzyko pęknięcia. Alternatywnie, oferuje wysyłkę wysokiej jakości okularów w wyściełanym ubezpieczonym opakowaniu.

TH!NK

Jeśli zamierzasz czyścić szklane powierzchnie, to pamiętaj, aby używać tylko i wyłącznie ekologicznych preparatów czyszczących. Sprawdź biodegradowalne preparaty marki Think eco Think bio dostępne w sklepie online!