Ogrzewanie energią słoneczną – alternatywa?

Ogrzewanie energią słoneczną

Czy nie można by było zasilać ogrzewania energią elektryczną pochodzącą z własnego systemu fotowoltaicznego? Czy to jest. Opcji jest nawet kilka. Czytaj dalej poniżej.

Ogrzewanie własnym prądem

Zakładając optymalną lokalizację i niezbędne pieniądze do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną, możesz praktycznie bezpłatnie uruchomić ogrzewanie domu energią elektryczną, którą sam wytworzysz. Z pewnością podano długoterminową opłacalność ekonomiczną, ale należy również wziąć pod uwagę optymalną technologię grzewczą.

Z ekologicznego punktu widzenia grzejniki elektryczne są w rzeczywistości nieefektywne – teoretycznie można po prostu obsługiwać klasyczne grzejniki elektryczne energią elektryczną, którą sam wytworzyłeś, ale zużycie energii elektrycznej jest tutaj tak duże, że najprawdopodobniej będziesz mieć problemy z dużym obciążeniem zimą i przechowywaniem energii.

Lepszą alternatywą jest technologia pompy ciepła lub podczerwień – tutaj zużycie energii, ale przede wszystkim efektywność, jest dużo korzystniejsze. Im mniej energii elektrycznej potrzebujesz, tym mniej możliwości przechowywania mogą ulec awarii – i przynajmniej na razie przechowywanie wytworzonej energii elektrycznej jest najdroższym i najbardziej czasochłonnym procesem podczas ogrzewania energią słoneczną.

Promienniki podczerwieni mają również tę zaletę, że można ogrzewać tylko te pomieszczenia, w których aktualnie się znajdujesz, i, jeśli to konieczne, wystarczająco ogrzać pozostałe w ciągu kilku minut. Ma to również zalety w odniesieniu do wykorzystania systemu.

Ogrzewanie energią słoneczną. Obciążenie podstawowe, obciążenie szczytowe i magazynowanie energii elektrycznej

Ogrzewanie energią słoneczną
Ogrzewanie energią słoneczną

Zimą potrzebujesz przez cały czas ogrzewania i ciepłej wody. Trzeba także pamiętać o tym, że masz pobór prądu na urządzenia gospodarstwa domowego, które musisz pokryć. Oznacza to duże obciążenie finansów w miesiącach zimowych.

Problem w tym, że systemy fotowoltaiczne nie generują prądu w sposób ciągły i stały, ale tylko wtedy, gdy świeci słońce. Zimą nasłonecznienie jest niższe niż latem.

Dlatego technologia magazynowania ma tutaj ogromne znaczenie – technicznie często jest skomplikowana i powoduje wysokie koszty. Musisz z wyprzedzeniem zrobić dużo matematyki.

PORADY I WSKAZÓWKI

Szczególnie trudno realistycznie oszacować własne zużycie energii elektrycznej w nowo budowanych domach, zwłaszcza zużycie energii elektrycznej do ogrzewania. Pomocne mogą być tylko wartości empiryczne, które są tak obszerne i dokładne, jak to tylko możliwe. Najlepiej jest skontaktować się z organizacjami zajmującymi się oszczędzaniem energii. Te często dokonują bardzo dobrych ocen, które można następnie wykorzystać jako podstawę do planowania systemu.