Jesień: jak zmniejszyć zużycie energii w domu?

Jak zmniejszyć zużycie energii w domu?

Oszczędzanie energii to nie tylko wkładanie dużych pieniędzy w ocieplenie domu. Istnieje wiele innych metod, dzięki którym można bez zbędnych ceregieli znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w zimnych porach roku, z których większość nie wymaga nawet specjalnych inwestycji finansowych. Które zużycie energii jest właściwie normalne? Jak się tam dostać?

Jakie zużycie energii jest uważane za „normalne”?

Oczywiście zużycie energii w domu zależy od wielu różnych czynników, na przykład liczby mieszkańców, rodzaju ogrzewania i liczby metrów kwadratowych. Dlatego poniższe liczby są tylko przybliżone.

  • niskie zużycie energii: mniej niż 120 kWh na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie
  • Średnie zużycie energii: od 120 do 200 kWh na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie
  • wysokie zużycie energii: ponad 240 kWh na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej rocznie

W przypadku średniego zużycia energii absolutnie sensowne mogą być dodatkowe środki oszczędzania energii. Jeśli jednak masz dużą liczbę kilowatogodzin, powinieneś również pomyśleć o ulepszeniach strukturalnych.

Zapewnij szczelność okien i drzwi

Czy Twoje okna i drzwi się psują od lat? Porowate uszczelki, słabo zamykające się skrzydła okien i drzwi domów z przeciągami mogą znacznie zwiększyć zużycie energii.

Napraw nieszczelności, usuń gumowe uszczelki, ponownie wyreguluj skrzydła okienne i zainstaluj zabezpieczenia przed przeciągami pod drzwiami. W obszarze wejściowym można skutecznie zrobić ganek , zawieszając zasłony.

Utrzymuj chłodnice w czystości

Fakt, że grzejniki blokowane meblami są znacznie mniej efektywne niż wolnostojące grzejniki pokojowe, jest dobrze znany, ale ten błąd ciągle się pojawia. Jeśli więc Twoja sofa stoi przed grzejnikiem, odsuń ją co najmniej 20 cm od niej.

Szafki i komody nie powinny znajdować się przed grzejnikiem, a suszone ubrania nie powinny pozostawać na nim zbyt długo. Ogólnie obowiązuje zasada: im swobodniej ogrzane powietrze rozprowadza się w pomieszczeniu, tym lepiej.

Nie zapomnij o konserwacji ogrzewania jesienią!

Ogrzewanie domu
Ogrzewanie salonu

Dzięki regularnej konserwacji ogrzewania , w dłuższej perspektywie można zmniejszyć zużycie energii nawet o 10%. Specjalista czyści wnętrze instalacji grzewczej, odpowiednio dostosowuje technologię i wymienia części zużywające się.

Konserwacja ogrzewania zwiększa również bezpieczeństwo systemu, a także zmniejsza ryzyko całkowitej awarii w środku zimy. Każdy, kto zawiera umowę serwisową z lokalną firmą, często otrzymuje szybką pomoc w nagłych wypadkach nawet w weekendy.

Wentylacja: krótka i skuteczna

Wentylacja jest bardzo ważna w zimnych porach roku w celu odprowadzenia zwiększonej wilgoci z pomieszczeń. Jednak okna uchylone na stałe mają wyjątkowo negatywny wpływ na zużycie energii:

Powietrze w pomieszczeniu nie tylko schładza się, ale również ściany stają się zimniejsze. W przeciwieństwie do tego, aby się nagrzać, wymagany jest duży wydatek energii. Ponadto w wilgotnych i chłodnych ścianach wzrasta ryzyko pleśni.

Przewietrzyć krótko i skutecznie, wystarczy mocny przeciąg trwający dwie minuty. W tym czasie wyłącz grzejniki, a następnie natychmiast włącz je ponownie. Prawie natychmiast zobaczysz, że w pomieszczeniu znów się nagrzewa.

Doradca ds. Energii pomoże w razie pytań

Chcesz trwale zmniejszyć zużycie energii w swoim domu? Następnie skontaktuj się z profesjonalnym doradcą energetycznym. Jeśli z wyprzedzeniem zapytasz o dotacje rządowe na ten środek, możesz spodziewać się rachunku w wysokości około 500 euro.

Doradca energetyczny lokalizuje energetyczne słabe punkty Twojego domu i podpowiada, jak najlepiej je naprawić. Przy pomocy kamery termowizyjnej można odnieść wrażenie, w którym miejscu elewacja traci większość energii.

PORADY I WSKAZÓWKI

Czy w Twoim domu oczekują energicznej renowacji? Jeśli ubiegasz się o pożyczkę z rabatem w KfW przed rozpoczęciem pracy, zapytaj o opcje w swoim banku.